Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Veturilo 2016. Miejskie rowery wracają na ulice na początku marca

red
Veturilo 2016 rusza na początku marca
Veturilo 2016 rusza na początku marca Szymon Starnawski
We wtorek 1 marca rozpocznie się nowy sezon Veturilo 2016. Rowery miejskie powrócą na stołeczne ulice, a właściciele systemu liczą na kolejny rekordowy rok. Z Veturilo korzysta już blisko 400 tys. osób.

Po trzech miesiącach przerwy zimowej, mieszkańcy stolicy będą mogli ponownie korzystać z rowerów miejskich. Veturilo 2016 wystartuje we wtorek 1 marca. Kilka dni wcześniej rozpocznie się instalowanie rowerów w 204 stacjach na terenie całego miasta. - System zostanie uruchomiony po północy z poniedziałku na wtorek (29.02/1.03). Prosimy użytkowników o cierpliwość w oczekiwaniu na aktywację rowerów - mówi Michał Dąbrowski z Nextbike Polska.

System wypożyczania rowerów miejskich nieustannie zyskuje na popularności. W tym roku użytkownicy nie powinni spodziewać się dużych zmian. - Żadnych większych zmian w najbliższym sezonie nie planujemy, system zasadniczo działa zgodnie z umową, która została zawarta na okres 4 i pół roku. Oprócz zmian, które były wprowadzane niezależnie od nas, to działa on niezmiennie od 2013 roku. Być może w ciągu roku pojawią się nowe stacje, ale będzie to odbywało się poprzez firmy prywatne - mówi Mikołaj Pieńkos, pełnomocnikiem prezydenta m. st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

W sezonie 2016 stołeczni rowerzyści będą mieli do dyspozycji 3 039 rowerów i 204 wypożyczalnie. Wśród nich m.in. nowe lokalizacje ufundowane przez sponsorów, uruchomione na ostatniej prostej sezonu 2015 - Trinity Park I oraz Warsaw Spire. Ponadto użytkownicy nadal będą mogli korzystać z 10 tandemów (dwuosobowych rowerów), które przed rokiem cieszyły się rekordową popularnością oraz z „Veturilko”, czyli pierwszej na świecie stacji rowerów publicznych dla dzieci (Al. Niepodległości – Batorego).

Powstanie kolejnych stacji sponsorskich potwierdza też firma Nextbike Polska, która jest operatorem systemu.
- Są plany na nowe stacje, jednak na razie jest za wcześnie, by mówić o konkretach - mówi Michał Dąbrowski.

Zobacz także: Rowerem przez Warszawę. Alfabet stołecznych cyklistów [PRZEGLĄD]

Wygaśnięcie starej umowy nie spowoduje, że Veturilo znikną z warszawskich ulic. Wręcz przeciwnie, stacji ma być coraz więcej, a użytkownicy mogą spodziewać się jeszcze większych udogodnień. - Jest to ostatni sezon Veturilo w tej formie. Umowa wygasa z końcem roku. Nowy system będzie się różnił. Duże zmiany będą dotyczyć liczby stacji oraz rowerów, z których będzie można korzystać - tłumaczy Mikołaj Pieńkos.

Veturilo. Te liczby mówią same

Sezon 2015 był rekordowy od względem popularności rowerów miejskich w Warszawie. Od początku marca do końca listopada odnotowano 1 975 083 wynajmów oraz 82 658 rejestracji nowych użytkowników. W sumie, w latach 2012-2015 Veturilo wypożyczano 6 069 514 razy, a liczba użytkowników sięgnęła 374 821. Warto podkreślić, że Warszawski Rower Publiczny jest jednym z największych i najpopularniejszych systemów tego typu w całej Europie

W ubiegłym roku średni czas pojedynczego wypożyczenia wynosił 26 minut i 40 sekund. Pod koniec ubiegłego roku Veturilo obejmowało już 204 lokalizacje i 3 039 jednośladów

Nowe ścieżki rowerowe

System Verurilo do zmian dopiero się szykuje, ale modernizacjom nieustannie ulega stołeczna mapa ścieżek rowerowych. – Zapowiada się dużo inwestycji. Chcemy, żeby z roku na rok tras rowerowych powstawało coraz więcej. W ubiegłym roku powstało 60 km dróg rowerowych, w tym roku może być to jeszcze więcej. Budżet jest spory, nie możemy narzekać, że nie ma pieniędzy na ścieźki rowerowe w stolicy. W ciągu najbliższych dwóch lat chcielibyśmy wyposażyć w drogi dla rowerów wszystkie popularne trasy, które aktualnie są mało przyjazne rowerzystom – przekonuje Mikołaj Pieńkos.

Zobacz także: VeturilKo - miejski rower publiczny również dla dzieci. Jest pierwsza stacja w Warszawie

Jesienią zakończono budowę drogi dla rowerów na ul. Rzymowskiego, poszerzono też miejsce dla rowerzystów na ul. Wołoskiej. Z obu stron pojawił się wygodny dojazd do zagłębia biurowego na Służewcu. Był też spory remont mocno uczęszczanej drogi rowerowej na ul. Belwederskiej, końca dobiegają też prace w al. Stanów Zjednoczonych oraz przy ul. Ostrobramskiej, gdzie znajduje się ważny szlak komunikacyjny dla mieszkańców Pragi Południe, którzy w przyszłym roku już będą mogli dojechać swobodnie rowerem do Śródmieścia.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto