W Amsterdamie odbył się pogrzeb polskich lotników. Uhonorowano ich 76 lat po śmierci W Amsterdamie odbył się pogrzeb polskich lotników. Uhonorowano ich 76 lat po śmierci

W Amsterdamie odbył się pogrzeb polskich lotników. Uhonorowano ich 76 lat po śmierci (© Małgorzata Bos-Karczewska, http://www.polonia.nl)

W środę w Amsterdamie odbył się pogrzeb dwóch członków polskiej załogi bombowca Vickers Wellington. Szczątki zastrzelonego w maju 1941 roku bombowca udało się wydobyć i zidentyfikować zaledwie rok temu.

Chyba już nikt nie miał większych nadziei na odnalezienie szczątków tego bombowca z czasów II wojny światowej. Wellington R1322 został zestrzelony 8 maja 1941 r. nad Morzem Północnym przez niemiecki myśliwiec Bf-110. Los jednak zrządził, że na dnie sztucznego jeziora Ijsselmeer w Holandii, lokalna firma planowała eksploatację piasku. W kwietniu 2014 roku nurkowie, którzy badali ten obszar natrafili na elementy kadłuba oraz broń. Podczas drugiego badania odkryto jeszcze we wraku cztery bomby, części silnika, łopaty śmigła, oraz rzeczy osobiste lotników.

Dwa lata później ministerstwo obrony narodowej Królestwa Niderlandów wydobyło z dna jeziora szczątki samolotu oraz ciała dwóch zaginionych do tej pory lotników. We wtorek we Friese Meren w Holandii odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego polską załogę Vickersa Wellington z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego „Ziemi Wielkopolskiej”. W środę odbył się pogrzeb członków załogi bombowca, urodzonego w Warszawie porucznika Macieja Socharskiego, plutonowego Henryka Sikorskiego oraz plutonowego Stanisława Pisarskiego

Msza święta odbyła się w w kościele rzymsko-katolickim przy Pieter Calandlaan 196, 1069 LA w Amsterdamie. Tuż po niej miał miejsce uroczysty pochówek z wojskową asystą honorową na cmentarzu Nieuwe Ooster begraafplaats przy Kruislaan 126, 1097 GA w Amsterdamie.Małgorzata Bos-Karczewska, http://www.polonia.nl

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina oraz Ambasady Polskiej w Holandii. Rząd RP prezentowała Pani profesor Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecni byli przedstawiciele SZ RP, Uds.KiOR, IPN, wojskowi, a także organizacje polonijne i kombatanckie z Holandii. Nie mogło zabraknąć również Pana Krzysztofa Socharskiego, syna porucznika Macieja Socharskego.

Czytaj więcej: Autostopowicz z Węgier fotografuje Warszawę z lat 60. Dotarliśmy do unikatowych zdjęć! [GALERIA]


Zobaczcie też: Opuszczone budynki w Warszawie. Zobaczcie niesamowite zdjęcia!

Historia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!