Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W całej Polsce obchodziliśmy IX Dzień Papieski - były msze i zbiórka datków

Katarzyna Piotrowiak, współpr.: JAK, JS, MIR
Fot. Bogdan Kułakowski
Wojciech Kilar z Katowic oraz Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być razem" z Cieszyna zostali laureatami prestiżowej nagrody Totus. Te wyróżnienia są przyznawane za promowanie w Polsce nauczania Jana Pawła II. Powstały z inicjatywy nieżyjącego już biskupa Jana Chrapka. W sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono je po raz dziesiąty.

Wśród tegorocznych laureatów Totusów znaleźli się także aktor Krzysztof Kolberger, amerykański filozof i publicysta George Weigel, a także twórcy filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas".

Wojciech Kilar, kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej i dyrygent, otrzymał Nagrodę Specjalną Totus 2009 w uznaniu "wytrwałego otwierania dróg piękna, wiodących ku wierze, nadziei i miłości". - Nie wyobrażam sobie bardziej zaszczytnego wyróżnienia niż nagrody od mojego Kościoła - powiedział Wojciech Kilar, odbierając statuetkę przyznawaną przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Cieszyńskie stowarzyszenie "Być razem" uhonorowano w kategorii "promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" za "owocne tworzenie więzi wśród osób wykluczonych społecznie".

- To zupełnie niespodziewane dla nas wyróżnienie. Nie wiem, czy zasłużyliśmy sobie, aby znaleźć się w tak zaszczytnym gronie ludzi wielkich i docenianych. W końcu jesteśmy małą organizacją z południa Polski. Z drugiej strony nie ukrywam, że nagroda Totus jest dla nas ukoronowaniem trzynastoletniego wysiłku. Rocznie pomagamy nawet trzem tysiącom osób bezdomnych. Zapewniamy im poradnictwo prawne, psychologiczne, żywimy ich i ubieramy. Czasami słyszę głosy, że promujemy biedę w Cieszynie, ale to nie jest prawda. Staramy się pokazywać bezdomnym, jak z biedy wychodzić, tworzyć środowisko, które wzajem się uzupełnia, bo zawsze jedni mają więcej, a inni mniej - powiedział nam Mariusz Andrukiewicz, dyrektor Biura Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być razem".

W czwartek w Cieszynie rozpoczyna się Festiwal Sztuki Bezdomnej, który organizowany jest w zależności od tego, czy stowarzyszenie dysponuje pieniędzmi. - Zapraszamy organizacje pozarządowe krajowe i zagraniczne. Dzięki twórczości artystycznej ludzie radzą sobie lepiej w trudnych momentach życia. Na festiwalu można obejrzeć rzeczy, które nigdzie indziej nie są prezentowane. W zeszłym roku przyjechało do nas dwóch bezdomnych poetów z dworca w Katowicach. Czekamy na wszystkich, festiwal jest otwarty - dodaje Andrukiewicz.

Wczoraj trwał też w całej Polsce dziewiąty już Dzień Papieski. To akcja, która ma przede wszystkim przybliżyć postać i nauczania naszego papieża.

- Ciągle uczymy się Jana Pawła II - powiedział prymas Polski, kardynał Józef Glemp w orędziu emitowanym przez TVP na otwarcie IX Dnia Papieskiego.

Dzień Papieski ma też pomóc w zebraniu pieniędzy na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która co roku przyznaje stypendia najlepszym uczniom i studentom z małych miejscowości.

- Można otrzymywać miesięcznie nawet 380 zł. Wystarczy wypełnić ankietę i zanieść ją do swojej parafii. Warto próbować, bo to ważna pomoc - tłumaczyła nam wczoraj Agnieszka Piera, studentka architektury oraz jedna ze stypendystek fundacji.

Zbiórkę datków przeprowadzało w całym kraju ponad 100 tysięcy wolontariuszy z puszkami. Kwestowali na ulicach miast oraz w okolicach kościołów.

W wielu parafiach w całym kraju odbyły się wczoraj także specjalne msze święte, nabożeństwa i czuwania modlitewne w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Katolickie stowarzyszenia oraz inne organizacje przygotowały też imprezy, koncerty i wieczornice.

W regionie

Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tegorocznym hasłem uroczystości jest "Jan Paweł II - papież wolności". 16 października (dzień wyboru papieża) jest natomiast świętem państwowym ustanowionym przez Sejm w lipcu 2005 r.

Dzień Papieski obchodzono w wielu miastach województwa śląskiego. Na przykład w Skoczowie, który Jan Paweł II odwiedził w 1995 r., w kinie "Teatr Elektryczny" wyświetlono dokument o drodze pielgrzymów do grobu Apostoła Jakuba ,,Pielgrzymka do Santiago de Compostela", w Muzeum Jana Sakrandra otwarto wystawę rysunków prof. Anny Kowalczyk-Klus, a w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła odbył się koncert ,,Źródło" Joanny Słowińskiej. W Pszowie przed bazyliką pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny odbył się koncert chóru Rio Gospel, zapłonęły znicze. Dni Papieskie w Częstochowie zakończą się w piątek dziękczynną Procesją Różańcową za pontyfikat Jana Pawła II z Archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Organizowane są Bieg Papieski, projekcja filmu dokumentalnego "Droga" oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto