Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Centrum Nauki Kopernik odliczają czas do listopada

Maria Kuźniar
Wahadło Foucaulta odmierza czas do wielkiego otwarcia
Wahadło Foucaulta odmierza czas do wielkiego otwarcia fot. materiały prasowe
Przygotowania w Centrum Nauki "Kopernik" idą pełną parą. Montowane są eksponaty, wykańczane galerie. Wszędzie stoją pudła, pudełka, fragmenty przygotowywanych instalacji, trudno się między nimi przecisnąć. Wszystko nabiera jednak coraz bardziej konkretnego kształtu. Jednak nadal jest to wyścig z czasem.

- Staramy się nadrobić stracony czas. Dwie fale powodziowe, które przeszły przez Warszawę, pokrzyżowały nam trochę plany. Teraz jednak prace trwają całymi dniami, więc z wielkim otwarciem powinniśmy zdążyć w listopadzie - zapewnia Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki "Kopernik". - Zamontowanych eksponatów jest coraz więcej, w zasadzie codziennie gotowy jest kolejny - dodaje.

Niemal gotowy jest już ósmy eksponat - to platforma, na której na własnej skórze poczujemy trzęsienie ziemi. Wstrząsy będą dorównywały tym, które w ostatnich kilku latach wyrządziły na świecie najwięcej szkód.

- Na platformie zmieści się jednorazowo około trzydziestu osób. Szczegółów na razie nie mogę zdradzić, ale zapewniam, że wszystko robi ogromne wrażenie - opowiada Katarzyna Nowicka.

Dużym zainteresowaniem będzie z pewnością cieszyło się dzieło projektu Bruce'a Shapiro "Pipedream". Z pozoru wygląda jak narzędzie pracy fizyka. Mnóstwo małych, cienkich rurek wypełnionych tajemniczym płynem i tuby z cieczami o różnych gęstościach nie wyglądają na eksponat artystyczny. Ale to tylko pozory. Bąble powietrza, które wędrują po labiryncie rurek, wypuszczone w odpowiednim momencie tworzą na rurkowej kurtynie czarno-biały obraz. Każdy, kto będzie chciał zobaczyć swoją twarz stworzoną z bąbelków, będzie musiał zrobić sobie zdjęcie, a to, przekazane przez komputer, stworzy na kurtynie odpowiednio większy bąblowy portret. Ekspozycja stanęła w galerii "Świat w ruchu". Na razie cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony pracowników centrum, ale już niedługo z możliwości "Pipedream" będzie mógł skorzystać każdy odwiedzający.

- Nasze eksponaty będą przeznaczone i dla dzieci, i dla innych grup wiekowych. Możliwość zostania odkrywcą spodoba się tym ciekawym świata - mówi Katarzyna Nowicka.

Ostatnie prace trwają przy galerii, która z pewnością stanie się rajem dla najmłodszych. Galeria "Bzzz!" utrzymana jest w pastelowych barwach (w kolorze lodów smurfowych, jak mówią pracownicy Centrum Nauki "Kopernik"). Jest tu wielka konstrukcja przeznaczona wyłącznie do zabawy, są też schody, które skrywają kilka tajemnic.

- To schody specjalne, zupełnie różne od tych, których używamy w blokach. Będzie można poczuć się na nich jak ptak. Tajemnica tkwi w poręczach zaprojektowanych tak, że przesuwając po nich rękami, wykonujemy takie ruchy, jakie wykonują ptasie skrzydła podczas lotu - wyjaśnia Katarzyna Nowacka z Centrum Nauki "Kopernik".

Galeria "Bzzz!" pełna jest też eksponatów dla małych naukowców. Wystarczy pociągnąć za zwisające liny, aby usłyszeć dźwięki, jakie wydają zwierzęta oraz... rośliny, w "Ukrytym obrazie" będzie można podglądnąć zwierzęta, które na co dzień trudno jest dostrzec.

Zostało już zakończone montowanie eksponatów, które z pewnością zainteresują nie tylko dzieci, ale też dorosłych. "Lustereczko powiedz przecie..." pokazuje odbicia zwiedzających, ale w krzywym zwierciadle. Zadaniem gości będzie wybranie tego, który najbardziej odpowiada rzeczywistości. Przy okazji dowiemy się też, jak zmieniał się ideał piękna na przestrzeni lat.

Ukończone są również "Kółka graniaste" w galerii "Świat w ruchu". Będzie można się przekonać, że czasem lepiej jest poruszać się po drodze pełnej wybojów niż gładkiej i równej. Dlaczego? To trzeba już będzie sprawdzić samemu. Zakończyło się też instalowanie eksponatu "Icy bodies" Shawna Lani. Rzeźba zwyczajna nie jest, została zbudowana z lodu, a wrzucona na powierzchnię wody zaczyna zataczać koła i "tańczyć". W galerii "Świat w ruchu" można też podziwiać Kota Margot i jego skomplikowane relacje z krzesłem. Na czym polegają - trzeba sprawdzić samemu. Więcej na: www.kopernik.org.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto