Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W czwartek oficjalne otwarcie Muzeum w Palmirach

gonzo19
gonzo19
Budynek Muzeum w Palmirach
Budynek Muzeum w Palmirach Stołeczn Zarząd Rozbudowy Miasta
Nowoczesny budynek, ciekawe eksponaty, multimedia. Od początku kwietnia warszawiacy będą mogli odwiedzać Muzeum w Palmirach.

– Trwają ostatnie przygotowania. Gotowa jest już wystawa stała – mówi Joanna Maldis z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, któremu podlegać będzie Muzeum w Palmirach. Jego oficjalne otwarcie, na którym pojawić ma m.in. prezydent Bronisław Komorowski, zaplanowano na 31 marca. Dzień później muzeum otwarte zostanie dla zwiedzających.

W nowoczesnym budynku o powierzchni 1100 m2 będzie stała ekspozycja prezentująca historię mordu dokonanego przez hitlerowców w latach 1939-1941. – Staraliśmy się przygotować nowoczesną ekspozycję. Jednymi z najważniejszych eksponatów będą specjalne podświetlane gabloty z pamiątkami po pomordowanych – wyjaśnia Maldis.

Pamiątki po ofiarach pochodzą m.in. z ekshumacji zwłok lub zostały przyniesione przez rodziny pomordowanych. Często były przechowywane latami. Rodziny chcą w ten sposób przypomnieć o swoich bliskich.

Zobacz:**Muzeum w Palmirach gotowe. Otwarcie wiosną**
Zobacz: Palmiry: hołd ofiarom zbrodni hitlerowskich

Gabloty będą podświetlone, tak, aby przypominały znicze. – Będą doskonale wpasowywać się w krajobraz pobliskiego cmentarza – podkreśla Maldis. Oprócz tego odwiedzający muzeum będą mogli oglądać m.in. projekcje filmowe, w tym fragment serialu „Polskie drogi”, w którym jest scena egzekucji dokonywanej w Palmirach.

Ważną częścią Muzeum w Palmirach będą także drzewa rosnące w środku budynku, na których zaznaczone są nazwy pobliskich miejscowości, gdzie dochodziło do mordów.

Nie tylko stałe ekspozycje

Muzeum w Palmirach chce, podobnie jak Muzeum Powstania Warszawskiego, organizować spotkania, prelekcje i wydarzenia kulturalne. W planach jest już m.in. promocja książki o słynnym polskim szachiście Dawidzie Przepiórce, który został zamordowany w Palmirach w 1940 r. – W Palmirach zginęła najprawdopodobniej duża grupa polskich wybitnych szachistów. Wskazują na to wszelkie pośrednie dowody – podkreśla Joanna Maldis.

Będzie łatwiej dojechać

Miasto liczy, że po otwarciu Muzeum w Palmirach będzie się ono cieszyło zainteresowaniem zwiedzających. Trwają rozmowy z Zarządem Transportu Miejskiego o uruchomieniu specjalnego autobusu miejskiego, który odjeżdżałby z Placu Wilsona.

– Planujemy uruchomienie takiej linii. Autobusy kursowałyby okresowo, tylko w weekendy. O szczegółach poinformujemy wkrótce – mówi Konrad Klimczak z ZTM.

Hitlerowski mord w Palmirach

Budowa Muzeum w Palmirach zakończyła się pod koniec ubiegłego roku. Zastąpiło ono istniejące od ponad trzydziestu lat w tamtym miejscu Muzeum Walk i Męczeństwa.

Między 7 grudnia 1939 r. a 17 lipca 1941 r. Niemcy dokonali w Palmirach i ich okolicach 21 masowych mordów, w których zginęło ponad 1700 osób, wśród nich m.in. marszałek sejmu Maciej Rataj, olimpijczyk Janusz Kusociński i wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto