Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Polsce Króla Maciusia. Najnowsza wystawa Muzeum POLIN dla małych i dużych dorosłych [ZDJĘCIA]

Kacper Owo
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zaprasza na niezwykłą wystawę z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. "W Polsce Króla Maciusia" to świetna propozycja nie tylko dla młodszych gości, ale także tych starszych, którzy wciąż mają w sobie trochę dziecka. "Takiej wystawy jeszcze nie było" - przekonuje dyrektor POLIN, Dariusz Stola. Dalsza część artykułu poniżej. Kliknijcie w zdjęcie, aby przejść do galerii.

"Dzieci trzeba traktować poważnie" - mawiał swego czasu polsko-żydowski lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny, Janusz Korczak. Z tego samego założenia wyszli organizatorzy wystawy czasowej w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (ul. Anielewicza 6). "W Polsce Króla Maciusia" możemy oglądać od 9-11. 2018 do 1.07.2019 z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

-To wystawa dla małych i dużych dorosłych, innymi słowy - dla dzieci i dla dorosłych, którzy wciąż pielęgnują w sobie dziecko. Staramy się mówić językiem zrozumiałym dla 9-latków, ale też traktować je na równi. Takiej wystawy jeszcze nie było. Co łączy je z innymi, które pojawiły się do tej pory w naszym muzeum? Odnosi się do współczesności - podkreśla dyrektor POLIN, Dariusz Stola.

Nauka przez zabawę

Na wystawie każde małe i duże dziecko będzie mogło poczuć się trochę jak Król Maciuś Pierwszy. Będzie można usiąść na tronie, pohuśtać się czy powąchać różne eksponaty. Będzie można dotykać eksponatów, a nawet się na nie wspinać, biegać, wydawać i słuchać różnych dźwięków. Słowem - czuć się swobodnie.

"W Polsce Króla Maciusia" to rozmowy z dziećmi o państwie, wolności i współodpowiedzialności. Wystawa skłania do refleksji i samodzielnych odkryć. Opowiada o odbudowie państwa i przybliża niezwykłą postać Janusza Korczaka, którego dziś uznaje się za prekursora praw dziecka.

Cała wystawa osnuta jest wokół książki Korczaka "Król Maciuś Pierwszy" z końcem wojny, odrodzeniem czy odbudową kraju w tle. Śladem mistrza, na wystawie przechodzimy przez wielkie wydarzenia historyczne. I tak, o tym co wydarzyło się 100 lat temu dowiemy się za pomocą ciekawej ikonografii, oryginalnych obiektów i filmu animowanego. Czeka na nas także duża otwarta przestrzeń gier i zabaw, w której dzieci i dorośli zostaną zaproszeni do rozmowy. Jest maszyna do głosowania, kalejdoskop, waga z wydatkami. Będzie okazja, aby zastanowić się nad tym co to znaczy rządzić, podejmować decyzje i gospodarować budżetem, czy też jakie prawa mają ludzie, obywatele i dzieci.

Głos dzieci

W przestrzeni poświęconej dwudziestoleciu międzywojennemu znajdziemy z kolei oryginalne obiekty - przedmioty użytkowe czy rekwizyty codzienności. Na zakończenie wystawy, Iza Rytkowska, artystka i performerka oddaje głos dzieciom. Z najmłodszymi rozmawia o tym, kto dba o państwo na co dzień i wspólnie z nimi stworzyła instalację. Efekt możemy oglądać w formie wideo na wystawie. Co ciekawe, ilustracje do wystawy wykonała Iwona Chmielewska, wybitna ilustratorka, autorka wielu książek artystycznych.

Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne dla dzieci i dorosłych. Dla dorosłych przygotowano katalog zawierając teksty źródłowe i eseje na tematy poruszane na wystawie. Dla najmłodszych - z Wydawnictwem Wolno książkę obrazkową "Jak ciężko być królem" opartą na ilustracjach Iwony Chmielewskiej inspirowanych książką Janusza Korczaka, "Król Maciuś Pierwszy".

Wystawa czasowa "W Polsce Króla Maciusia"
9-11. 2018 -1.07.2019, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (ul. Anielewicza 6).


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto