18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W stolicy działa ponad 4000 kamer monitoringu. Tam, gdzie są zamontowane, spadła liczba przestępstw

Tamara Śliż
Kamery obserwują najbardziej newralgiczne miejsca stolicy
Kamery obserwują najbardziej newralgiczne miejsca stolicy materiały prasowe
Monitoring miejski to doskonałe narzędzie w walce z przestępczością. Tam, gdzie pojawiają się kamery, spada liczba zachowań niezgodnych z prawem lub obyczajowością. Poprawia się bezpieczeństwo nie tylko na ulicach, ale także w autobusach, tramwajach, metrze i kolejkach dojazdowych, a nawet na terenach spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych.

Samorząd warszawski monitoring rozbudowuje dwutorowo. Po pierwsze, rozwijana jest sieć światłowodowa umożliwiająca przyłączenie do systemu kolejnych kamer na terenie wszystkich dzielnic. Po drugie, rozbudowywany jest monitoring w środkach komunikacji miejskiej.

Mosty pod obserwacją

Codziennie przestrzeń w Warszawie obserwuje blisko 4100 kamer, 407 to kamery miejskie. Znajdują się w każdej dzielnicy, a ich lokalizacja ustalana jest na podstawie wskazań policji i miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Nierzadko na te decyzje wpływają prośby mieszkańców przekonanych, że kamera zwiększy bezpieczeństwo w ich okolicy.

W porozumieniu z władzami dzielnic miasto zainicjowało współpracę ze spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami mieszkańców polegającą na wsparciu w powstawaniu lokalnych systemów monitoringu, tzw. monitoringu wyspowego.

Kamery zamontowane są także na mostach, dzięki czemu monitorowane są brzegi Wisły i ruch na przeprawach. Kamery chronią miejsca narażone na akty wandalizmu, jak np. otoczenie Muzeum Więzienia Pawiak, Cmentarz Żołnierzy Radzieckich czy pasaż Wiecha.

Modernizacja systemu

Najwięcej kamer - sto - co zrozumiałe, zainstalowanych jest w Śródmieściu. Są to jednocześnie najstarsze kamery w mieście, wiek niektórych urządzeń analogowych to już 10 lat. Obecnie miasto przeprowadza ich modernizację polegającą na wdrożeniu rozwiązań umożliwiających pełną cyfryzację. Jeszcze w tym roku zostanie zakupionych 10-12 cyfrowych, szybkoobrotowych kamer.

Modernizacja to nie tylko montaż nowego urządzenia optycznego, ale także zakup nowych programów i serwerów umożliwiających transmisje danych w jakości HD przez nowo położone światłowody. Do wyświetlania obrazów z nowej platformy cyfrowej zostaną także dostosowane ściany graficzne znajdujące się w Komendzie Stołecznej Policji i w Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Młynarskiej.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto