18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W stolicy powstał pierwszy na świecie program badań przesiewowych słuchu

Karolina Kowalska
Dzięki nowej technologii badania słuchu wady tego zmysłu będą wykrywane skuteczniej
Dzięki nowej technologii badania słuchu wady tego zmysłu będą wykrywane skuteczniej Fot. Polskapresse
Warszawski profesor laryngologii Henryk Skarżyński przedstawił pierwszy na świecie program badań przesiewowych słuchu na terenie całego kraju.

ZaSZOKuj swój zmysł

SZOK to pierwszy na świecie system umożliwiający prowadzenie zintegrowanych badań przesiewowych słuchu w skali całej Polski. Według jego autora profesora Henryka Skarżyńskiego, szefa Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w podwarszawskich Kajetanach, to program unikalny na skalę światową, bo jeśli nawet gdziekolwiek powstał podobny, nie został jeszcze zaprezentowany.

SZOK, integrujący wykorzystywane w instytucie informatyczne systemy badania słuchu i mowy u dzieci oraz noworodków, może służyć jednocześnie do innych badań narządów zmysłów, m.in. wzroku.

Czytaj także: Bezpłatne konsultacje lekarskie dla kobiet w ramach profilaktyki chorób kobiecych

Nie tylko słuch

SZOK bada również echo serca (EKG) czy ciśnienie tętnicze krwi. System opracowany został przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Badania przesiewowe przeprowadzane są za pomocą Platformy Badań Zmysłów, która zainstalowana jest w komputerze. Wykorzystywany przez lekarza notebook wyposażony jest w słuchawki audiometryczne i przycisk, który badany naciska na prośbę lekarza lub wtedy, gdy usłyszy wybrany dźwięk. Za pośrednictwem internetu notebook komunikuje się z bazą danych systemu, automatycznie zapisując wynik badania. SZOK pozwoli nie tylko zapisać wynik badania, ale także odpowiednio pokierować leczeniem dziecka.

Przebieg każdego z badań będzie do wglądu w każdym momencie leczenia, nie tylko w ośrodku w Kajetanach, ale też innej placówce leczenia słuchu. Przenośna i lekka Platforma Badań Zmysłów mogłaby służyć do przeprowadzania badań przesiewowych w szkołach i przedszkolach.

Przyszłościowe urządzenie

Na bazie systemu SZOK prof. Skarżyński chce w przyszłości utworzyć Centrum Badań Przesiewowych. Każdy pacjent otrzymywałby "kartę przesiewową", która za pośrednictwem internetu udostępniałaby wyniki zgromadzonych w systemie badań. Badania są o tyle istotne, że - jak pokazują najnowsze badania - słuch Polaków coraz bardziej się pogarsza. Otoczeni przez hałas cywilizacyjny, obecny szczególnie w Warszawie, słuchający głośnej muzyki z przenośnych odtwarzaczy tracimy wrażliwość na dźwięki i coraz bardziej zwiększamy siłę głosu. Głośniejsze są nasze rozmowy, dzwonki telefonów komórkowych czy dźwięki telewizorów w naszych domach.

Jak podkreśla prof. Skarżyński, badania 12-latków w Warszawie wykazały, że u co trzeciego dziecka wykryto pohałasowe szumy uszne. Dzieci, które dziś słuchają zbyt głośnej muzyki w słuchawkach, w wieku około 40 lat będą miały poważne problemy ze słuchem.

Czytaj też: Wojskowi lekarze błyskawicznie zobaczą serce chorego w trzech wymiarach

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto