Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnogórskim Centrum Kultury rusza Dyskusyjny Klub Filmowy "Olbrzym"

K. Szendzielorz
Dyskusyjny Klub Filmowy prowadzi w TCK Jakub Pudełko.
Dyskusyjny Klub Filmowy prowadzi w TCK Jakub Pudełko. fot. Krzysztof Szendzielorz.
Minęły bezpowrotnie czasy, kiedy każda mieścina miała swoje kino. Także w powiecie tarnogórskim. Jednak tęsknota za kinem w Tarnowskich Górach i okolicach nie mija. Z takiego chyba założenia wychodzą w pracownicy Tarnogórskiego Centrum Kultury, którzy uruchomili DKF, czyli Dyskusyjny Klub Filmowy "Olbrzym".

W TCK nie będzie jednak można liczyć na projekcje typowe dla multipleksów. %07- Stawiamy na kino niekomercyjne, zaangażowane społecznie, poruszające trudne tematy - wyjaśnia kulturoznawca Jakub Pudełko. - Chcemy prezentować filmy fabularne i dokumentalne. Zarówno klasyczne produkcje, jak nowości kina europejskiego - dodaje. Ciekawy będzie western, który zobaczymy we wtorek, 6 października o godz. 17. Będzie to "Appaloosa" w reżyserii Eda Harrisa. W filmie obok Harrisa grają: Viggo Mortensen, Renee Zellweger i Jeremy Irons.

Choć w tym tygodniu wyjątkowo projekcja odbędzie się we wtorek, to spotkania zaplanowano na czwartki na godz. 17. Do dyspozycji uczestników DKF-u jest sala "Czarna obca". Zmieści się tutaj ok. 40 osób. Filmy będą puszczane przez rzutnik na ekran. Warunki będą nieco spartańskie, co przyznaje nawet Jakub Pudełko.

- Udostępniamy ciasną, ciemną salę z twardymi siedzeniami. Ale liczymy, że odwiedzać nas będą osoby spragnione ambitnego kina, których takie warunki nie odstraszą. Ci, którzy wolą współczesne kino komercyjne wybiorą się raczej do multipleksu - mówi kulturoznawca. Te dość skromne warunki były także inspiracją dla nazwy tarnogórskiego DKF-u. "Olbrzym" ma z jednej strony być ironicznym przytykiem do prowizorycznej sali kinowej, a z drugiej sugerować wielkość repertuaru tutaj prezentowanego.

Projekcji będą towarzyszyć dyskusje o filmie. Prowadzić je będzie nie tylko pomysłodawca DKF-u. - Chciałbym zapraszać specjalistów od kina, czyli twórców i krytyków. W klubie mają się toczyć żywe dyskusje na tematy filmowe - mówi Pudełko. Bo DKF-y, zrzeszone nawet w ogólnopolskim stowarzyszeniu, w założeniu mają prezentować dobre kino i uczyć jego odbioru.

Trzeba przyznać, że "Olbrzym" zaczyna działać w dobrym momencie. Wypełni bowiem lukę po zamkniętym właśnie klubie Magazyn na Osadzie Jana, gdzie zawsze we wtorki Alicja Jurasz ze Stowarzyszenia Kulturapia prowadziła wieczory filmowe. Magazyn będzie jeszcze działał, bo zmienił tylko właściciela, ale ambitnych filmów, awangardowych reżyserów i dyskusji o nich najprawdopodobniej tam w najbliższym czasie nie uraczymy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto