Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W trosce o więzy rodzinne startuje program "Rodzina"

Teresa Grabowska
Program "Rodzina" ma m.in. pomóc w tworzeniu miniżłobków
Program "Rodzina" ma m.in. pomóc w tworzeniu miniżłobków Materiały prasowe
Nowo uchwalony program ma na celu tworzenie przyjaznych warunków do funkcjonowania rodziny. Dzielnicowe centra rodziny, warszawska karta rodzin wielodzietnych, uruchamianie kolejnych miniżłobków czy asystent rodzinny - to tylko niektóre działania realizowane w ramach programu "Rodzina" uchwalonego ostatnio przez warszawskich radnych.

Program "Rodzina" w Społecznej Strategii Warszawy został opracowany przez grono specjalistów, w tym praktyków - przedstawicieli warszawskich organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci i rodzin, nieformalne zrzeszenia, jak np. kluby mam, pracowników pomocy społecznej i urzędników. Prace nad przygotowaniem programu trwały prawie rok.

Program określa priorytety, cele i działania Warszawy na lata 2010-2020 w zakresie wsparcia rodzin. Głównym założeniem programu "Rodzina" jest wzmacnianie więzi rodzinnych, tworzenie przyjaznych warunków do funkcjonowania i rozwoju, m.in. poprzez dostosowanie oferty usług dla rodzin, które mają służyć ich integracji i możliwości wspólnego spędzania czasu.

Obecnie działania o charakterze naprawczym skierowane do rodzin z problemami zostają wzmocnione o przedsięwzięcia o charakterze powszechnym. Są one adresowane do wszystkich bez względu na status społeczno--ekonomiczny. W przypadku rodzin wieloproblemowych proponuje się działania o charakterze kompleksowym - wspierające, zapobiegające ograniczaniu opieki rodzicielskiej.

Główne działania określone w programie "Rodzina" to m.in. tworzenie dzielnicowych centrów rodziny. To ośrodki przyjazne rodzinie, służące integracji społecznej, w których można zdobyć informacje o wszystkich usługach miejskich dla rodzin, oferujących poradnictwo i różnorodne zajęcia dla opiekunów i dzieci. Dzielnicowe centra rodziny będą tworzone na bazie istniejącej już infrastruktury społecznej (np. domu kultury, poradni pedagogiczno-psychologicznej, punktu informacyjno-konsultacyjnego). Będą one zawierały pomieszczenia niezbędne do bezpłatnego bądź dofinansowanego świadczenia takich usług, jak m.in.: spotkania z ekspertami, konsultacje i warsztaty edukacyjne dla rodziców, gry i zabawy dla dzieci, rodzinne imprezy, opieka nad dziećmi w sali zabaw organizowana na zasadzie wolontariatu i pomocy wzajemnej, czyli tzw. banku czasu (godzina sprawowania opieki nad dziećmi uprawnia do pozostawienia własnego dziecka pod opieką innych rodziców dyżurujących w sali zabaw).

Stworzenie warszawskiej karty rodzin wielodzietnych, o której mowa w programie "Rodzina", ułatwi rodzinom dostęp do usług miejskich placówek na zasadach ulgowych, a także poprawi społeczny wizerunek wielodzietności. Obecnie w Warszawie rodziny wielodzietne mogą liczyć na bezpłatne bilety w komunikacji miejskiej (korzysta z tego ok. 560 rodzin). Mogą także starać się o umorzenia i rozkładanie na raty zaległości czynszowych, obniżenie stawki bazowej czynszu ze względu na niskie dochody lub o dodatek mieszkaniowy. W razie potrzeby mogą skorzystać z dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Rodziny wielodzietne płacą 75 proc. opłaty za żłobek, jeśli do placówki uczęszcza minimum dwoje dzieci. Warszawskie zoo posiada w swojej ofercie tańszy bilet rodzinny.

Program "Rodzina" ma pomóc w tworzeniu udogodnień w godzeniu przez rodziców ról zawodowych i rodzinnych. Ma w tym pomóc rozwój systemu miniżłobków. Jedną z najważniejszych inicjatyw podjętych w ostatnich trzech latach było zwiększenie dostępności do miejsc w żłobkach. Powstają nowe placówki, rozbudowywane i modernizowane są już istniejące. W tym roku w żłobkach przybędzie ponad 200 nowych miejsc dla najmłodszych warszawiaków, a do 2011 - 510 miejsc. Poprzez tworzenie ich filii w postaci miniżłobków, które są autorskim projektem obecnych władz samorządowych, zwiększa się liczba miejsc dla najmłodszych warszawiaków.

Funkcjonują już cztery miniżłobki - filie żłobków już istniejących na Mokotowie, Woli, Bemowie i w Śródmieściu, gdzie świadczona jest tylko opieka nad dzieckiem, a funkcje administracyjną i obsługową pełnią żłobki macierzyste. W 2010 roku na Mokotowie i Ochocie gotowe na przyjęcie maluchów będą następne trzy miniżłobki. Program ma być wsparciem dla rodzin wieloproblemowych m.in. poprzez tworzenie lokalnych systemów wsparcia oraz asystentów rodziny. Lokalny system wsparcia zapewnia usługi dostosowane do potrzeb rodziny zagrożonej wykluczeniem społecznym. Dzieci i młodzież oraz ich rodziny mogą jednocześnie korzystać z profesjonalnej pomocy świadczonej przez placówki opiekuńczo-wychowawcze wsparcia dziennego. W lokalnym systemie wsparcia powinien być też streetworker (pedagog ulicy), który pracuje w środowisku (ulica, podwórka, itp.). Rozwiązania dostępne w ramach tego systemu powinny mobilizować rodzinę do zmiany.

Program "Rodzina" ma też służyć wsparciu pieczy zastępczej. W listopadzie 2008 roku z inicjatywy stołecznego ratusza został powołany Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT przez Towarzystwo "Nasz Dom". W ramach Ośrodka Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT działa również Ośrodek Rodzinnej Opieki Zastępczej, którego podstawowym zadaniem jest pozyskiwanie, kwalifikacja i szkolenie rodzin zastępczych i adopcyjnych.

Więcej informacji na www.strategia.waw.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W trosce o więzy rodzinne startuje program "Rodzina" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto