Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Świątynia dwóch wyznań

Artur Szałkowski
Kiedy rozpoczęto budowę kościoła w dzielnicy Stary Zdrój, była ona znanym europejskim kurortem
Kiedy rozpoczęto budowę kościoła w dzielnicy Stary Zdrój, była ona znanym europejskim kurortem Fot. Dariusz Gdesz
Kościół prarafialny p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu, wybudowano w latach 1867-1879 dla uczczenia zwycięstwa Prus nad Francją. Przez ponad sto lat świątynia w stylu neogotyckim należała do ewangelików.

Po zakończeniu II wojny światowej i wraz z napływem do Wałbrzycha ludności polskiej, w świątyni oprócz nabożeństw ewangelickich zaczęto również odprawiać msze katolickie. Po wyjeździe z Wałbrzycha dużej grupy ludności niemieckiej, spadła także liczba praktykujących ewangelików. Dlatego w 1968 roku świątynia stała się własnością parafii rzymskokatolickiej. 1 marca 1972 roku parafia została erygowana.

Pierwszym jej proboszczem został ks. Bogusław Wermiński (1972-1988), drugim ks. kanonik Stanisław Mieszała (1988-1998), trzecim ks. kanonik Józef Adamowicz (1998-1999). Od 1999 roku czwartym proboszczem parafii p.w. Zmartwychwstania Pańskiego jest ks. prałat Wiesław Brachuc. Parafia liczy około 5 tysięcy osób. Starsi mieszkańcy to głównie przesiedleńcy ze wschodnich terenów II Rzeczpospolitej Polskiej oraz osoby, które przybyły do Wałbrzycha w poszukiwaniu pracy i mieszkania. Sporą grupą parafian stanowią osoby bezrobotne lub takie, które pracują poza Wałbrzychem.

Przy parafii działają: Eucharystyczny Ruch Młodych, zespół muzyczny "Kamyczki", Kółko Żywego Różańca, Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, rada parafialna oraz zespół parafialny Caritas. W kościele parafialnym na szczególną uwagę zasługują neogotyckie organy. Instrument został zbudowany w 1871 roku przez firmę Schlag und Söhne ze Świdnicy. Grający na nich organista siedzi tyłem do ołtarza. Aktualnie prowadzona jest renowacja instrumentu. Niemal w całości został również odrestaurowany kościół parafialny. Prace remontowo-konserwatorskie były prowadzone przez ostatnie pięć lat. Wykonano między innymi pierwszy w historii świątyni remont pokrycia wieży kościoła. W trakcie tej inwestycji natrafiono na cynową tubę. W jej wnętrzu umieszczone były dokumenty, gazety, zdjęcia, monety pruskie z końca XIX wieku oraz wszystkie gazety dostępne w miejscowych kioskach 15 maja 1870 roku. Dokumentacja zawierała między innymi informacje, że budowa kościoła kosztowała 1828 talarów i 10 groszy oraz listę ofiarodawców. Po zinwentaryzowaniu znaleziska, tuba trafiła na wieżę.

Proboszcz parafii
Ksiądz prałat Wiesław Brachuc, urodził się 11 maja 1948 r. w Bielawie. Jest synem Stanisława i Genowefy z domu Kołodziej. Matka księdza była spokrewniona z gen. Leopoldem Okulickim, ostatnim komendantem głównym Armii Krajowej. Ksiądz Brachuc jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bielawie. W 1966 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1973 r. z rąk kardynała Bolesława Kominka. Ksiądz Brachuc był odznaczany srebrnym i złotym medalem Opiekuna miejsc Pamięci Narodowej oraz srebrnym Krzyżem Zasługi. Pracował w parafiach w: Miliczu, Wrocławiu, Oławie, Świdnicy, Świebodzicach, Kaczorowie i Mokrzeszowie. Od 1999 r. jest proboszczem parafii w Wałbrzychu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto