Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warlikowski w końcu na swoim. W kwietniu wielkie otwarcie Centrum Kultury Nowy Teatr

Redakcja
Warlikowski w końcu na swoim. W kwietniu wielkie otwarcie Centrum Kultury Nowy Teatr!
Warlikowski w końcu na swoim. W kwietniu wielkie otwarcie Centrum Kultury Nowy Teatr! mat. pras.
Dwa lata trwała modernizacja budynków przy ul. Madalińskiego, gdzie swoją siedzibę będzie miało dziecko Krzysztofa Warlikowskiego - Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr. Wielkie otwarcie już w kwietniu!

Warlikowski w końcu na swoim. W kwietniu wielkie otwarcie Centrum Kultury Nowy Teatr!

Zespół Krzysztofa Warlikowskiego 8 lat czekał na chwilę, kiedy będzie mógł rozpocząć pracę we własnej siedzibie przy ul. Madalińskiego 10/12 na Mokotowie. Przez ostatnie dwa lata trwała modernizacja kompleksu budynków znajdujących się przy tej ulicy. W końcu poznaliśmy datę uroczystego otwarcia nowej instytucji - Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr rozpocznie działalność już w kwietniu!

Twórcy zapowiadają, że Nowy Teatr będzie miejscem interdyscyplinarnym, czyli takim, w którym spotykają się ze sobą i krzyżują różne dziedziny sztuki. Miłośnicy teatru będą mogli podziwiać też artystów światowej rangi, którzy będą zapraszani do przygotowania premier specjalnie dla polskich widzów i zaprezentowania im swoich najbardziej uznanych dzieł.

Pierwszym artystą, z którym zetknie się publiczność, będzie l’enfant terrible europejskiego teatru, reżyser i artysta wizualny, odnoszący sukcesy między innymi w berlińskiej Volksbühne – Markus Öhrn. Warlikowski nie zapomina jednak o twórcach z naszego rodzimego podwórka. Takich, którzy nie boją się poszerzania teatralnego pola walki. Nowe Centrum Kultury będzie też z otwartymi ramionami przyjmować ciekawe inicjatywy oddolne - wydarzenia artystyczne, festiwalowe i warsztatowe.

- Nowa przestrzeń oznacza nowe wyzwania dla zespołu Nowego Teatru. Pierwsze pytania, jakie mi przychodzą do głowy to: czy to coś oznacza dla mnie jako twórcy? Czy zacznę inaczej myśleć o teatrze? Zastanawiam się w jaki sposób będzie mnie to inspirować, w jaki sposób nowe miejsce popychać mnie będzie w nowe rejony. Każde z ostatnich przedstawień Nowego Teatru, od „(A)pollonii” po „Kabaret warszawski” i „Francuzów”, miało przecież inaugurować to miejsce. Jednak czym innym jest wyobrażanie sobie danej przestrzeni podczas pracy, a czym innym zaczynanie prób i kończenie przedstawienia w konkretnym budynku – mówi Krzysztof Warlikowski, dyrektor artystyczny Nowego Teatru.

W gronie spektakli, które jako pierwsze zostaną wystawione w nowej siedzibie, znaleźli się m.in. "Francuzi". Premiera sztuki odbyła się w październiku, a w Nowym Teatrze będzie można ją zobaczyć między 14 a 17 kwietnia. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ w Warszawie "Francuzi" zostaną pokazani pierwszy raz od czasu premiery. Do tej pory spektakl odbywał międzynarodowe tournee, reprezentując polski teatr na światowych scenach.

Pasjonująco zapowiada się także trzeci kwietniowy weekend, kiedy to artyści teatru, z Warlikowskim na czele, wcielą się w kolejną rolę w swojej karierze. Na dwa dni zamienią się w przewodników i oprowadzą gości po wnętrzu Nowego Teatru.

Kolejne wydarzenia towarzyszące otwarciu siedziby przy ul. Madalińskiego będą miały miejsce 18 kwietnia. Tego dnia rozpoczną się pokazy rejestracji wideo spektakli operowych, które wyreżyserował Warlikowski. Warszawska publiczność przekona się, jak wyglądają światowe realizacje m.in.: "Króla Rogera", „Medei” czy „Don Giovanniego”.

Ponadto 22 i 23 kwietnia zaplanowane jest Forum Otwarcia. Będzie to debata w formie instalacji artystycznej, która toczyć się będzie wokół hasła „Uległość // Wściekłość // Wolność”. W debacie wezmą udział m.in.: Árpád Schilling – węgierski reżyser teatralny, dyrektor artystyczny grupy Kretakor, Krystian Lupa – reżyser, Konstantin Bogomołow – jeden z najbardziej interesujących przedstawicieli współczesnego teatru rosyjskiego, Paul Dujardin – dyrektor belgijskiego Centrum Sztuk Pięknych Bozar, Katja Petrowskaja – niemiecka literaturoznawczyni, pisarka i dziennikarka pochodzenia ukraińskiego, Christian Longchamp – dramaturg operowy, Wajdi Mouawad – pisarz, aktor i reżyser pochodzenia libańśkiego, Marina Dawidowa – rosyjska krytyczka teatralna, kurator tegorocznego programu teatralnego Wienef Festwocheb, Sodja Lotker – dyrektorka artystyczna Praskiego Quadriennale, wcześniej związana z Instytutem Sztuki i Teatru w Pradze i Vincent Baudriller – od 2003 do 2013 roku dyrektor międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Avinionie, obecnie dyrektor Teatru Vidy w Lozannie. Forum towarzyszyć będą koncerty, pokaz filmu „Walser” Zbigniewa Libery oraz prezentacja prac wideo artysty.

Zwieńczeniem miesiąca pełnego teatralnych atrakcji będzie pokaz jednej z najbardziej interesujących, polskich kompozycji ostatnich lat, czyli "Pasji według św. Marka" autorstwa Pawła Mykietyna, który jest kierownikiem muzycznym Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr. "Pasja" zostanie zagrana 26 kwietnia na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną. Powstała na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w 2008 roku.

Czytaj też: Remont Teatru Kwadrat dobiega końca. Zobaczcie, jak zmieniło się wnętrze! [ZDJĘCIA]



Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto