Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa będzie miała festiwal projektowania

Andrzej Grzegrzółka
Plakat zapowiadający nowy warszawski festiwal
Plakat zapowiadający nowy warszawski festiwal Materiały prasowe
Za dwa tygodnie, w sobotę 3 października, wystartuje w stolicy nowy miejski festiwal designu "Warszawa w budowie". Imprezę, która ma pomóc Warszawie w zdobyciu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, wymyślili urzędnicy, ale kształt nadali jej spece z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Uczestnicy festiwalu, który ma stać się imprezą cykliczną, będą starali znaleźć odpowiedź na pytanie: Co nam zostało jeszcze do zaprojektowania? - To jest projekt, który ma dotyczyć naszych korzeni - Warszawy.

Będziemy szukać odpowiedzi na pytania, jak projektować wyjątkowe i oryginalne dzielnice i osiedla. Funkcjonale, ale też niepozbawione emocji - mówi Sebastian Cichocki, główny kurator wystawy.

Organizatorzy skupiają się na kilku zagadnieniach: planowaniu miejskim, kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz projektowaniu społecznym.

- Warszawa to, niestety, cały czas tymczasowość, permanentny plac budowy - wyjaśnia Marcel Andino-Velez z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dlatego intencją artystów jest próba zastanowienia się, jaki obraz Warszawy wyłoniłby się, gdyby skonstruować go na podstawie artystycznych fantazji i utopijnych propozycji.

Według artystów, warszawską "tymczasowość" można ironicznie zakreślić od wozu Drzymały, przez stoiska handlowe, po likwidowane KDT. - Idealnym przykładem "tymczasowej funkcjonalności" jest ul. Puławska nazywana przez architektów: bękartem transformacji - mówi Sebastian Cichocki.

Twórcy zaznaczają, że Warszawa jak żadne inne miasto potrzebuje takiego festiwalu. Uważają, że pomieszanie blokowisk z architekturą przedwojenną i XIX-wieczną oraz z ogródkami działkowymi ma niebagatelny wpływ na ogólną twarz miasta, która domaga się rewitalizacji.

- Formuła projektu "Warszawa w budowie" zakłada dowiedzenie się czegoś więcej o mieście i jego mieszkańcach - uważa Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. ESK 2016.

Oprócz wystawy ratusz we współpracy z MSN uruchamia cotygodniowe sesje zatytułowane "Departamet propozycji". Spotkania będą dotyczyły pomysłów na rozwiązanie rozmaitych wielkomiejskich bolączek. Do udziału zaproszeni są wszyscy: varsavianiści, planiści, organizacje, firmy, instytucje, urbaniści, urzędnicy i zwykli mieszkańcy.

- "Departament" nie będzie trybuną narzekania, tylko konkretnej, merytorycznej dyskusji i propozycji zmian. Zależy nam na aktywizacji opinii publicznej. Liczymy na to, że przestrzeń miejska stanie się wreszcie podmiotem debaty wśród warszawiaków - opowiada Marcel Andino-Velez .

Prace artystów, designerów i architektów z całej Europy będzie można zobaczyć m.in. w salonie meblowym Emilia, który zamieni się w centrum wystawowe. Za kilka dni zostanie odnowiona i rozświetlona oryginalnymi neonami sprzed kilkudziesięciu lat fasada sklepu.

Festiwal projektowania "Warszawa w budowie" potrwa od 3 października do 22 listopada. Będzie to pilotażowa edycja projektu, który w przyszłości ma się odbywać co roku. - W projekt zaangażowani są przedstawiciele różnych środowisk: architekci, politycy, artyści i mieszkańcy. Warszawa zasłużyła na to, aby ten festiwal stał się wizytówką naszego miasta - twierdzi Czeszejko-Sochacka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto