Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa i Berlin współpracują ze sobą od 25 lat. Będą koncerty, parada i wymiana autobusów

Redakcja
Warszawa i Berlin współpracują ze sobą od 25 lat. Będą koncerty, parada i wymiana autobusów
Warszawa i Berlin współpracują ze sobą od 25 lat. Będą koncerty, parada i wymiana autobusów Piotr Smoliński
Warszawa i Berlin 25 lat temu podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie pomiędzy Polską a Niemcami. Z okazji srebrnego jubileuszu tego ważnego wydarzenia, oba miasta zaplanowały szereg imprez związanych z obchodami. Będą koncerty, turnieje sportowe, a także wymiana autobusami komunikacji miejskiej.

Warszawa i Berlin współpracują ze sobą od 25 lat. Będą koncerty, parada i wymiana autobusów

Wiele wydarzeń rocznicowych organizowanych jest przy współpracy obu miast. Na deskach warszawskiego Teatru Nowego, którego rewitalizacja niedawno się zakończyła, będzie można zobaczyć instalacje i spektakle niemieckich artystów. Z kolei w lipcu w Deutsche Bank Kunsthalle mieszkańcy Berlina będą mogli oglądać wystawę przygotowaną przez stołeczną Zachętę.
Wspólne projekty zrealizują m.in. Teatr Powszechny i Maxim Gorki Theater oraz Instytut Polski w Berlinie i Instytut Goethego w Warszawie.

Z okazji 25-lecia ruszył także specjalny konkurs na przedsięwzięcia związane z jubileuszem. Miasto, które jest organizatorem konkursu, sfinansuje dziewięć projektów artystycznych autorstwa Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Plaster, Fundacji Bęc Zmiana, Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Fundacji Rozwoju Teatru NOWA FALA, Fundacji Scena Współczesna, Stowarzyszenia Format Zero, Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, Stowarzyszenia Plan B i Fundacji Badań Przestrzeni Publicznej TU. Na ich realizację zostanie przekazanych łącznie 500 tys. złotych.

Warszawa i Berlin zamierzają współpracować ze sobą również na polu edukacyjnym. Młodzi nauczyciele, zarówno z Polski, jak i z Niemiec, mają szansę wyjechać na staż. Trwają też prace nad wspólnym przewodnikiem po obu stolicach, w którym znajdzie się 25 miejsc na 25-lecie partnerstwa. Jesienią odbędą się zajęcia dla nauczycieli w ramach programu „Kompetencje międzykulturowe nauczycieli w wielokulturowych miastach – Warszawa-Berlin”.
Do naszego miasta przyjadą też przedstawiciele młodzieżowego, berlińskiego parlamentu. W Warszawie będą gościć do 3 do 8 maja.

Ciekawe wydarzenia zaplanowano na weekend 7-8 maja. W tych dniach stolicę Polski odwiedzi burmistrz Berlina, Michael Müller. Razem z prezydent Warszawy, Hanną Gronkiewicz-Waltz, weźmie udział w Paradzie Schumana, która odbędzie się 7 maja w samo południe. Gronkiewicz-Waltz i Müller będą debatować też nad wyzwaniami stojącymi przed europejskimi metropoliami. Debata odbędzie się w godz. 16.00-17.30 w siedzibie Marzycieli i Rzemieślników przy ul. Brackiej 25. Prezydent Warszawy i burmistrz Berlina odwiedzą także Multimedialny Park Fontann, gdzie otworzą Koncert Europejski. Początek o godz. 20:00.

Tego samego dnia na warszawskich ulicach pojawi się piętrowy autobus sprowadzony z Berlina. Najpierw będzie można oglądać go w paradzie, a później przez tydzień będzie woził pasażerów na regularnych kursach linii 180 (na skróconej trasie Wilanów - Esperanto). Ostatni raz zobaczymy go 14 maja podczas Nocy Muzeów.

Czytaj też: Autobus piętrowy w Warszawie. Będziemy mogli poczuć się jak w Berlinie

Kolejne rocznicowe wydarzenia zaplanowano na czerwiec. Od 25 do 26 czerwca odbywać się będzie turniej piłkarski o puchar Prezydenta m.st. Warszawy, w którym będą rywalizowały młodzieżowe zespoły U-13 i U-15 z Niemiec i Polski. Wśród nich znalazły się m.in.: Hertha Berlin, TSC Berlin, TEAM Frankfurt, Szkoła im. Willy’ego Brandta w Warszawie, Polonia Warszawa, Stomil Olsztyn, Ursus Warszawa i Znicz Pruszków.

Na początku lipca do Berlina pojedzie Hanna Gronkiewicz-Waltz. W lipcu również na ulice stolicy Niemiec wyjedzie Solaris Miejskich Zakładów Autobusowych.

Berlińczycy będą mogli też posłuchać pianistów z Warszawy, którzy 2 lipca zagrają w Tee-Haus w Parku Tiergarten. Początek o godz. 15:00. Od 22 lipca berlińczycy będą mogli oglądać wystawę polskiej sztuki współczesnej pt. „Wspólne sprawy”, a 26 sierpnia w berlińskim Parku am Gleisdreieck rozpocznie się 10-dniowy festyn z Radiem Eins, którego gościem honorowym będzie Warszawa.

We wrześniu w stolicy zostaną zorganizowane warsztaty z udziałem ekspertów z obu miast.

17 czerwca 1991 r. Rzeczypospolita Polska i Republika Federalna Niemiec podpisały Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

12 sierpnia 1991 r. prezydent Stanisław Wyganowski i burmistrz Eberhard Diepgen podpisali Umowę o Przyjaźni i Współpracy pomiędzy Warszawą i Berlinem, która uregulowała kwestie związane ze współpracą w dziedzinie gospodarki i technologii, planowania przestrzennego, komunikacji miejskiej, budownictwa i budownictwa mieszkaniowego, zaopatrzenia i oczyszczania miasta, ochrony środowiska, kultury, sportu, oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki oraz pielęgnowania dziedzictwa kulturowego. Natomiast w lutym 1994 r. dodatkowe Porozumienie o współpracy w dziedzinie komunikacji zawarły MZK Warszawa i Berliner Verkehrsbetriebe (BVG).


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto