Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa lata 50. Nowy PKiN, produkcja Warszawy i saturatory na ulicach [ZDJĘCIA]

Redakcja
W 1951 roku rozpoczęła się produkcja Warszawy. 6 listopada z taśmy zjechał pierwszy pojazd. Była to również inauguracja Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu. Na zdjęciu robotnik w hali montażowej Warszawy M20, model 57. 

Zobacz też:Kartki z getta warszawskiego. „Żyjemy pod znakiem powrotu do natury"
W 1951 roku rozpoczęła się produkcja Warszawy. 6 listopada z taśmy zjechał pierwszy pojazd. Była to również inauguracja Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu. Na zdjęciu robotnik w hali montażowej Warszawy M20, model 57. Zobacz też:Kartki z getta warszawskiego. „Żyjemy pod znakiem powrotu do natury" Zbyszek Siemaszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Warszawa lata 50. Zastanawialiście się, jak stolica wyglądała 60 lat temu? Zebraliśmy zdjęcia z miasta, które intensywnie odbudowywało się po II wojnie światowej. Na ulicach nie wiele było jeszcze samochodów. Tłumy można było natomiast spotkać na plaży nad Wisłą. Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii.

Na początku lat 50. w Warszawie mieszkało 822 tys. osób. Pod koniec dekady w stolicy było już ponad 1,1 mln ludzi. W między czasie oddano mieszkania stworzone w ramach planu sześcioletniego 1950-1955, m.in. osiedle Muranów i Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową, ale wprowadzono także obowiązek meldunkowy co na następne lata zahamowało napływ ludności.

Zdjęcia z tego okresu znajdziecie tutaj. Kliknij, aby przejść do galerii

Całej dekadzie przyświecało jedno hasło - odbudowa. W 1953 roku zrekonstruowano Stare Miasto, pod którym wcześniej przeprowadzono trasę W-Z. Odnowiono także Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i ul. Miodową.

Na drogach zaczęły pojawiać się pierwsze modele FSO Warszawy. Samochód produkowano od 1951 roku. Na ulicach rządziły saturatory, a nad miastem górował Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina - ukończony w 1955 roku. W tym samym roku kibice doczekali się Stadionu Dziesięciolecia, gdzie odbył się V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów.

Jak wyglądał zwyczajny dzień 60 lat temu? Jak się pracowało i odpoczywało? Pewną odpowiedzią są zdjęcia autorstwa Zbigniewa Siemaszki, powojennego fotoreportera związanego z tygodnikiem "Stolica" obecnie znajdujące się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zdjęcia z tego okresu znajdziecie tutaj. Kliknij, aby przejść do galerii


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto