Warszawa pokonała Moskwę w rankingu miast o największym potencjale inwestycyjny w Europie. Stolica Polski zajęła 23. miejsce na 34 możliwe, wprawdzie daleko w tyle za pierwszą trójką - Londynem, Paryżem i Frankfurtem, ale przed Moskwą i ostatnimi na liście Atenami. Tak zadecydowali najważniejsi menedżerowie i szefowie europejskich firm w corocznym raporcie European Cities Monitor.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Przedstawiciele międzynarodowych korporacji bardzo wysoko ocenili przygotowanie naszej kadry menedżerskiej, wciąż niskie koszty pracy i bardzo dobrą dostępność powierzchni biurowych za przystępną cenę. Kolejnym czynnikiem, który ich zda- niem zachęca międzynarodowy biznes do inwestowania w stolicy, jest przychylność polskiego rządu.

- Warszawa to jedyne miasto, które w tegorocznym rankingu awansowało, mimo iż w świecie biznesu wciąż odczuwalny jest kryzys - podkreślił na konferencji starszy konsultant grupy rynków kapitałowych firmy Cushaman & Wakefield Aleksander Loster.

Ankietowani podkreślili, że miasto także powinno szybko poprawić komunikację miejską, która jest piętą achillesową stolicy, i nadrobić zaległości pod względem jakości usług telekomunikacyjnych.

W raporcie zaznaczono, że nie bez znaczenia dla rozwoju miasta jest organizacja wielkich imprez sportowych, takich jak czekające Warszawę Euro 2012. Dzięki organizacji imprez tego formatu miasta zawsze zyskiwały. Doskonałym przykładem rozwoju przez sport są m.in. Manchester, Barcelona i Ateny, które dzięki organizacji imprez sportowych zyskiwały w rankingu atrakcyjności dla biznesu nawet 7 punktów.

- Dla nas jako władz miasta priorytetem jest teraz przygotowanie Warszawy na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku - powiedział zastępca prezydent Warszawy Jarosław Kochaniak.

Respondenci podkreślili, że Warszawa jest aktualnie centrum finansowym Polski. To czyni ją bardzo dobrym i stabilnym partnerem do długoterminowych inwestycji. Awans Warszawy potwierdza, że stolica została zauważona jako przyjazna inwestorom. Ostatnie wyniki pokazały, że nie boi się kryzysu i potrafi się rozwijać nawet w ciężkich warunkach. W corocznym badaniu firmy doradczej Cushman & Wakfield wzięli udział menedżerowie i członkowie zarządów 500 największych firm europejskich.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!