Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa: Miasto Podzielone. Nieznany film z getta warszawskiego. Pokazuje tragiczną historię

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Wkrótce premiera filmu „Warszawa: Miasto Podzielone”. Jest on oparty o nieznany amatorski obraz, który w 1941 roku nagrał w getcie warszawskim Polak, ryzykując życie. Zestawiono go ze współczesnym obrazem stolicy. Dzięki uprzejmości twórców prezentujemy klatki z tego wyjątkowego filmu.

W 1941 roku Polak, miłośnik kamer 8 mm, przeszedł na teren getta warszawskiego i nagrał krótki, dziesięciominutowy film. Pokazał podzielone miasto, setki tysięcy Żydów stłoczonych na niewielkim obszarze. Zarejestrował straszną historię getta, do którego Niemcy siłą przenieśli całą żydowską społeczność Warszawy, która wkrótce została zamordowana podczas holocaustu. To pierwszy niepropagandowy i nie nakręcony przez Niemców film opowiadający o tamtej historii. Jego autentyczność potwierdzili eksperci z Yad Vashem, Polskiej Filmoteki Narodowej czy Imperial War Muzeum w Londynie.

Dzięki uprzejmości twórców prezentujemy klatki z filmu

Warszawa: Miasto Podzielone. Nieznany film z getta warszawsk...

Film przeleżał 70 lat po czym odkrył go Eric Bednarski kanadyjsko-polski scenarzysta i reżyser mieszkający w Warszawie. - Po odnalezieniu tego unikalnego materiału archiwalnego, czułem obowiązek i odpowiedzialność, by podzielić się nim z innymi. Ale by to zrobić chciałem ubrać go zarówno w szerszy kontekst historyczny, jak i miejski, odnosząc się przy tym do współczesnej Warszawy, którą codziennie przemierzamy - mówi Bednarski.

Tak powstał film „Warszawa: Miasto Podzielone”. Reżyser skonfrontował dawną Warszawę ze współczesnym miastem. "Film opowiada o początkach funkcjonowania getta w latach 1940-41 r. i procesie podziału stolicy wprowadzonym przez nazistów, który analizuje w kontekście miasta" - czytamy w opisie produkcji. W „Warszawie: Miasto Podzielone” ocaleni z getta świadkowie tamtych wydarzeń opowiadają historie z wiązaną z tamtymi tragicznymi wydarzeniami. - Sienna to ulica, której się bałam i boję się do dzisiaj. Nigdy nie przeszłam tą ulicą bez uczucia lęku - opowiada jedna z bohaterek filmu, Agata Bołdok, która jako mała dziewczynka uciekła z getta przez dziurę w murze na ulicy Siennej.

Film pokazuje także innych warszawiaków m.in Eleonorę Bergman oraz Beatę Chomątowską, skupionych na badaniu i zachowaniu pamięci o historii tej części miasta, praktycznie doszczętnie zrównanej z ziemią podczas II Wojny Światowej.

Autorem zdjęć do „Warszawa: Miasto Podzielone” jest legendarny polski operator Jacek Petrycki, który współpracował z wieloma wybitnymi twórcami m.in z Agnieszką Holland i Krzysztofem Kieślowskim. Muzykę skomponował Daniel Bloom – ceniony muzyk, wielokrotnie nominowany do Fryderyków.

Premiera filmu „Warszawa: Miasto Podzielone” odbędzie się 11maja w Warszawie podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto