Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa oceniona przez ekspertów

gonzo19
gonzo19
Warszawa wciąż jest w czołówce polskich miast, ale daleko jej do pierwszej ligi europejskiej – wynika z raportu firmy doradczej PricewaterhouseCoopers.

Autorzy raportu zbadali 11 polskich miast pod kątem żyjących w nich ludzi, jakości życia, wizerunku, instytucji, infrastruktury, finansów i inwestycji.

Warszawa od lat przoduje w wielu różnych rankingach. To w stolicy jest najmniejsze bezrobocie, największe zarobki i większa szansa na karierę. Jednak sytuacja powoli się zmienia. Z raportu PricewaterhouseCoopers wynika, że stolica ma wiele do poprawy.

Warszawiacy najlepiej wykształceni

– Ludzie są najważniejszym i najcenniejszym zasobem, określającym szanse rozwojowe miasta – podkreślają autorzy raportu. Tymczasem kiepska sytuacja demograficzna dotyka także Warszawę. Emerytów w stolicy jest już ponad 20 proc. To dużo. Więcej ma tylko Łódź. Za to w stolicy rodzi się sporo dzieci, w porównaniu z innymi badanymi miastami – 10,8 na 1000 mieszkańców.

25,3 proc. mieszkańców ma wyższe wykształcenie. To najwyższy wynik w Polsce. W stolicy jest też najwięcej osób ze średnim wykształceniem. W dodatku mieszkańcy miasta przodują także pod względem czytelnictwa gazet.

Zobacz również:
Urzędnicy sprawdzili co myślą warszawiacy
Hałas w Warszawie. Raport krytyczny dla stolicy
Dworce na celowniku mam i niepełnosprawnych
Warszawa: mamy najwięcej pijanych kierowców
Warszawa: 71 proc. dróg do remontu
8,9 mln turystów w Warszawie
Zalegamy ze spłatą miliardów
Warszawa się starzeje
Warszawa najlepsza dla rozwoju
W Warszawie najwięcej wirusów komputerowych

W rankingu wyższych uczelni Warszawa jest na pierwszym miejscu. Stołeczne uczelnie zdobyły razem najwięcej punktów. Za nami jest Kraków. Stolica znalazła się też na czwartym miejsu (po Wrocławiu, Lublinie i Krakowie) pod kątem zdawalności matur – 85. proc. maturzystów zdaje egzamin.

Bezrobocie wciąż małe

2,4 proc. mieszkańców Warszawy nie ma pracy. To imponujący wynik, zwłaszcza przy średniej całego kraju 11,7 proc. (dane GUS z listopada 2010 r.). W stolicy najniższe jest także bezrobocie wśród młodzieży – 9 proc.

Aktywne społeczeństwo

Eksperci przygotowujący raport docenili także aktywność obywatelską mieszkańców Warszawy. Średnia frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 70 proc. (przy średniej 56 proc. dla wszystkich miast). Na 1000 mieszkańców w stolicy zarejestrowanych jest 6,6 organizacji pozarządowych. To wysoki wynik. Lepiej pod tym względem jest tylko w Katowicach.

Czujemy się bezpiecznie

Autorzy raportu zbadali także poczucie bezpieczeństwa warszawiaków. Stolica wyróżnia się wydatkami na bezpieczeństwo publiczne: mamy największą liczbę policjantów i strażników miejskich w przeliczeniu na mieszkańca. Efekt? Według PricewaterhouseCoopers czujemy się przez to bezpiecznie. Nie przeszkadza temu nawet najniższa, po Krakowie i Lublinie, wykrywalność sprawców przestępstw.

Warszawa postawiła na kulturę wysoką

Stolica przeznacza najwięcej pieniędzy spośród badanych miast na kulturę. To w stolicy odbywa się najwięcej festiwali teatralnych, muzyki poważnej i dużych koncertów – piszą autorzy raportu. Ale tutaj coś za coś: pod względem innych miast Warszawa pozostaje na dalekiej pozycji, jeśli idzie dostępność miejsc w kinach, restauracjach, stadionach, czy terenów zielonych.

Podobnie jest z dostępem do Internetu. Mimo informacji o nowych hot-spotach, m.in. na Krakowskim Przedmieściu, procent powierzchni miasta objęty dostępem do darmowego Internetu należy do najniższych spośród badanych miast.

Środowisko naturalne i medycyna: tu trzeba popracować

Stolica ma bardzo zanieczyszczone powietrze. Jest na dole stawki przebadanych 11 miast. Wszystko przez samochody. W Warszawie zagęszczenie samochodów jest duże - 2126 na km2. W pozostałych miastach ta liczba jest o blisko połowę mniejsza. Warszawa oczyszcza też jedynie ok. 77 proc. ścieków. Za nami są tylko Katowice i Szczecin.

Także pod względem usług medycznych, Warszawa ma wiele do nadrobienia. Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty jest jednym z najdłuższych spośród przebadanych miast. Warszawskie placówki medyczne zdobywają też mniej punktów niż te w innych miastach.

Przeciętne drogi, ale więcej mieszkań

Eksperci przebadali też infrastrukturę Warszawy. Liczba dróg na km2 jest u nas przeciętna. Stolica wyróżnia się jednak dużą ilością ścieżek rowerowych. Relatywnie więcej mają ich tylko Wrocław i Katowice.

Wszyscy, którzy wynajmują mieszkania w stolicy, narzekają na ich trudną dostępność i wysoką cenę. Jednak eksperci podkreślają, że pod tym względem w Warszawie nie jest tak źle. Na 1000 mieszkańców przypada ok. 466 mieszkań. To największa ilość spośród badanych miast (średnia to 413). Także tempo budowy nowych mieszkań jest duże. W latach 2004-2008 było najwyższe spośród analizowanych metropolii, wyniosło 8,2 proc.

Może być lepiej

Autorzy raportu zwracają uwagę, że dystans pomiędzy Warszawą, a innymi dużymi metropoliami w kraju powoli się zmniejsza. Mimo to stolica wciąż pozostaje liderem. – Z drugiej jednak strony, skutkiem wieloletnich zaniedbań nie zapewniła sobie jeszcze awansu do pierwszej ligi miast europejskich – zaznaczają eksperci.


Raport został przygotowany głównie w oparciu o dane pochodzące z lat 2009-2010. PricewaterhouseCoopers przebadało 11 miast: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław.

Link do raportu »

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto