(© Wojciech Barczyński/Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W roku szkolnym 2010/2011 ponad 90 proc. warszawskich szkół może prowadzić zajęcia dla sześcioletnich dzieci - podaje stołeczny magistrat. Urzędnicy zapewniają, że w 2011 r. na przyjęcie sześciolatków przygotowane będą już wszystkie warszawskie podstawówki.

- Warszawa będzie gotowa na przyjęcie wszystkich sześciolatków już w 2011 r. - zapewniła na środowym briefingu prasowym dyrektor Biura Edukacji m.st. Warszawy Jolanta Lipszyc. Jak poinformowała, w bieżącym roku szkolnym ponad 90 proc. warszawskich podstawówek ma przygotowane sale do zajęć z sześciolatkami, pomoce dydaktyczne i place zabaw.

- W roku szkolnym 2009/2010, czyli w pierwszym roku reformy, gdy zdecydowano, że sześcioletnie dzieci za zgodą rodziców będą mogły uczyć się w pierwszych klasach, do szkół w Warszawie posłano 11 proc. sześciolatków. W tej chwili uczy się u nas 22 proc. sześciolatków - powiedziała Lipszyc.

Wśród najważniejszych działań miasta przygotowujących szkoły na przyjęcie sześciolatków Lipszyc wymieniła m.in. remonty sal i placów zabaw oraz dostosowanie ich do wieku dzieci, kampanie informacyjne dla rodziców, wsparcie nich oraz dla nauczycieli ze strony poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Według Lipszyc, liczba utworzonych oddziałów klas pierwszych dla dzieci sześcioletnich została dostosowana do potrzeb rodziców. W roku szkolnym 2009/2010 w Warszawie było 52 oddziałów klasy pierwszej dla sześciolatków i 209 oddziałów dla sześcio- i siedmiolatków. W bieżącym roku szkolnym jest 129 oddziałów dla sześciolatków i 124 oddziałów dla sześcio- i siedmiolatków.

Lipszyc podkreśliła też, że każde sześcioletnie dziecko, które rozpoczęło naukę w szkole, ma takie same warunki, które są w przedszkolu. "Standard oddziałów dla sześciolatków w szkołach musi być identyczny jak standard oddziałów dla sześciolatków w przedszkolach. Chodzi przede wszystkim o wyposażenie sal: dywany, stoliczki i krzesełka, ale oprócz tego trzy posiłki i dziesięciogodzinny czas opieki nad dzieckiem" - mówiła.

W 2009 r. Sejm zdecydował o rozpoczęciu stopniowego obniżania wieku rozpoczynania nauki w szkole podstawowej - we wrześniu tak jak w ubiegłym roku obok siedmiolatków w I klasach pojawią się też sześciolatki. Na razie to rodzice decydują o tym, czy 6-letnie dzieci rozpoczną naukę szkolną; od 1 września 2012 r. obowiązek szkolny obejmie już wszystkie 6-latki.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!