Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa rodem z Atari. Dresik jako Prince of Persia, Frogger i Centralny. Genialna gra studenta

Sonia Tulczyńska, Szymon Starnawski
Warszawa rodem z Atari. Dresik jako Prince of Persia, Frogger i Centralny. Genialna gra studenta
Warszawa rodem z Atari. Dresik jako Prince of Persia, Frogger i Centralny. Genialna gra studenta Łukasz Błochowiak
Prince of Persia, Frogger albo Tetris. Pamiętacie te kultowe gierki? Łukasz Błochowiak, student warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej, postanowił wykorzystać je w swojej pracy dyplomowej "ŁADNIEŁAD". Stworzył siedem gier w oldschoolowym stylu, a we wszystkich z nich - umieścił Warszawę w roli głównej.

Łukasz Błochowiak, wychowany na warszawskim Ursynowie, czuje się silnie związany z Warszawą. Jak mówi w rozmowie z nami, interesują go zmiany w przestrzeni urbanistycznej a także społeczne zjawiska i akcje związane z niedogodnościami, jakie czekają na mieszkańców stolicy. - Tworząc moją pracę “ŁADNIEŁAD” chciałem zwrócić uwagę na to, że nie trzeba wcale tworzyć wielu facebookowych wydarzeń jak np."Stop reklamom wielkoformatowym" a walkę z rzeczami, które nam na co dzień przeszkadzają, można prowadzić w kreatywny sposób – mówi w rozmowie z Naszemiasto.pl.

Przemyślane od początku do końca
Łukasz, który na co dzień - oprócz studiowania - zajmuje się projektowaniem, przemyślał dokładnie strategię swojej gry. - Pomysłów miałem jeszcze więcej, ale skutecznie pomagała mi w ich wyselekcjonowaniu moja promotorka dr Magdalena Świercz-Wojteczek - podkreśla. Dzięki świetnemu planowi powstała gra, którą można odtwarzać na komputerach typu Mac, a także na tych z Windowsem, po pobraniu specjalnej wtyczki. - Nie jestem programistą a przy tworzeniu tej gry w języku Java konsultowałem się ze specjalistami, między innymi na forach internetowych. Gdybym posiadał do pomocy informatyka to pewnie zrobiłbym ten dyplom dwa razy szybciej... Większość kodu w grze jest moja i nauka programowania zajęła mi najwięcej czasu - dodaje Łukasz. - Całość zajęła mi praktycznie dwa lata studiów.
Poza konsultacjami w internecie, Łukasz nawiązał także kontakt z zagranicznym muzykiem Ralphem Vickersem, dzięki pomocy którego zdobył dźwięki w wersji 8-bitowej, jak w dawnych grach. Dobór utworów, które ubarwiają poszczególne plansze także był nieprzypadkowy. - W grze stylizowanej na dawnego Froggera możemy usłyszeć piosenkę "Get Lucky" w ośmiobitowej wersji. - Pomyślałem, że tematycznie wpisuje się w stylistykę tej planszy - mówi Łukasz.
A polega ona na tym, by - będąc osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim - przedostać się na drugą stronę ruchliwych Al. Jerozolimskich.

Źródło: Naszemiasto.pl

Misja
Po włączeniu gry znajdujemy się w widoku, na którym możemy dokonać wyboru poszczególnej gierki. Zilustrowany jest aktualną panoramą Warszawy w wersji w stylu lat 80.
W sumie gier jest siedem. Każda dotyczy wybranego, aktualnego tematu podnoszonego przez mieszkańców Warszawy. I tak, zagramy w Tetrisa, który symbolizuję nieład architektoniczny i zalewanie miasta nowymi budynkami. Będziemy mogli walczyć z wielkoformatowymi reklamami, dzięki odbijaniu słynnej piłeczki (tak, Łukasz przewidział bonusy "spadające z nieba") a kiedy odsłonimy cały budynek z reklam - w okienkach pojawią się zadowoleni mieszkańcy... Wspomniany Frogger to gra symbolizująca postulaty mieszkańców o przejście dla pieszych górą Alei Jerozolimskich, a nie tylko podziemiami. Oprócz tego, niczym w Prince of Persia, będziemy przemierzać miasto i obserwować jego panoramę (Łukasz projektował wszystko w Photoshopie na jednym, długim pliku). Do wyboru będziemy mieć dwie postaci - hipstera lub łysolka. Na końcu, po wygranej, każdy z nich dołączy do ulubionej aktywności - hipster na Placu Zbawiciela usiądzie przy stoliku, a łysy gość spotka grupę swoich kolegów. W grze City Inwaders do nas będzie należał wybór - czy staniemy się zwolennikami, czy przeciwnikami Pałacu Kultury i Nauki i innych budynków budzących kontrowersje, jak np. Pomnik Czterech Śpiących.

Coś więcej
Grafik zadbał o całą otoczkę, która towarzyszy wyjątkowemu wydawnictwu. Stworzył T-shirt w hipsterów ze swojej gry, do tego magnesy na lodówkę, podkładki pod napoje a także designerskie pudełeczko z dokładną instrukcją. Artysta zamierza stworzyć platformę, na której - prawdopodobnie za donacje - będzie można pograć w "ŁADNIEŁAD". Ze swoim projektem planuje także uderzać do organizacji miejskich. Jak podkreśla, chce przede wszystkim, aby był to projekt artystyczny a nie komercyjny. Życzymy powodzenia Łukasz i trzymamy kciuki!
Prace Łukasza a wkrótce także link do gry "ŁADNIEŁAD" znajdziecie TUTAJ na Facebooku grafika

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto