David D'Or wraz z zespołem oraz Frank London i Yaakov Lemmer wystąpią w niedzielę na warszawskim Placu Grzybowskim. Będzie to finałowy koncert XI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", odbywającego się w stolicy od 23 sierpnia.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Finałowy koncert tegorocznej edycji "Warszawy Singera", który odbędzie się w plenerze, na warszawskim placu Grzybowskim, rozpocznie izraelski piosenkarz David D'Or.

D'Or - kontratenor, obdarzony czterooktawową skalą głosu - trzykrotnie zdobył tytuł najlepszego wokalisty Izraela. Jego piosenka wygrała także konkurs na reprezentowanie kraju podczas konkursu Eurowizji w 2004 r.

Zadebiutował płytowo w 1991 r. albumem "David D'or". Dziś w dyskografii artysty znajduje się jeszcze trzynaście krążków; ostatni - który ukazał się pod angielskim tytułem "David D'Or - A Voice From Heaven" - ukazał się w 2012 r.

Choć D'Or posiada warunki do uprawiania śpiewu operowego, zdecydował się poświęcić muzyce pop. Czerpie także z tradycji rocka, folku, muzyki dance, muzyki klezmerskiej, klasyki, barokowych arii czy śpiewu synagogalnego. Występował na deskach scen filharmonicznych i operowych w Nowym Jorku, Wiedniu, Moskwie, Pekinie, Las Vegas, Rzymie, Budapeszcie czy Szanghaju. Śpiewał także m.in. przed papieżami Janem Pawłem II i Benedyktem XVI, prezydentem Stanów Zjednoczonych Billem Clintonem, prezydentem RPA Nelsonem Mandelą i szwedzką parą królewską.

W Warszawie piosenkarzowi akompaniować będzie zespół w składzie: Yagel Harush (skrzypce), Alexander Kroytor (skrzypce), Giora Linenberg (fortepian), Yonatan Sharon (instrumenty perkusyjne), Itay Weiss (perkusja), Noam Vardi (gitara basowa).

Następnie na scenie pojawi się amerykański trębacz Frank London oraz kantor Yaakov Lemmer. Akompaniować im będą: Christian Dawid (klarnet), Benjy Fox-Rosen (kontrabas), Sanne Moericke (akordeon) i Guy Schalom (perkusja).

London to nowojorski kompozytor i trębacz, jeden z przedstawicieli tzw. Nowej Żydowskiej Muzyki, laureat nagrody Grammy, założyciel grupy The Klezmatics, lider Frank London Klezmer Brass Allstars. Skomponował także muzykę do spektaklu "A Night in the Old Marketplace". Współpracował z takimi artystami jak m.in. John Zorn, Lester Bowie Brass Fantasy, David Byrne, Iggy Pop, La Monte Young czy John Cale.

Występujący z Londonem kantor Yaakov Lemmer jest jednym z najpopularniejszych śpiewaków żydowskich młodego pokolenia, tenorem, obdarzonym liryczną barwą. W jego repertuarze znajdują się liturgiczne pieśni hebrajskie, ludowe pieśni jidysz, muzyka synagogalna, operowa i musicalowa.

Swoją karierę rozpoczynał jako solista Behtel Choir. Był stypendystą prestiżowej Belz School of Jewish Music na Yeshiva University. Występował na wielu festiwalach, poświęconych kulturze żydowskiej w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest kantorem synagogi na Lincoln Square w Nowym Jorku.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!