Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa Singera. Kultura jidysz ponownie na stołecznych ulicach

Aleksandra Podgórska
Festiwal będzie obfitował w liczne atrakcje kulturalne
Festiwal będzie obfitował w liczne atrakcje kulturalne materiały prasowe
Już 23 sierpnia rozpocznie się 11. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera i potrwa do końca miesiąca. Na uczestników imprezy czekają liczne spotkania, warsztaty, koncerty muzyki klezmerskiej oraz pokazy filmowe. Kultura jidysz ponownie zagości na stołecznych ulicach!

Warszawa Singera. Kultura jidysz ponownie na stołecznych ulicach

Festiwal odbędzie się w stolicy już po raz jedenasty. Z oficjalnej strony wydarzenia dowiadujemy się, że ma ono przywracać pamięć o przedwojennej, żydowskiej Warszawie, którą w swoich opowiadaniach sławił Isaac Bashevis Singer. Festiwal jest imprezą na skalę światową - co roku nad Wisłę zjeżdżają najważniejsi przedstawiciele kultury żydowskiej z całego globu. Przez tydzień będą starali się zaszczepić w warszawiakach zainteresowanie ich tradycją, obyczajami, bliżej zapoznać z żydowską muzyką oraz odtworzyć niepowtarzalny klimat przedwojennych czasów.

Muzyczne święto

Jak co roku, organizatorzy przygotowali niezwykle bogaty program artystyczny. Miłośnicy muzyki żydowskiej będą mogli między innymi posłuchać koncertu "Od Rosenfelda do Robesona - ludzkie oblicze pieśni jidysz" przygotowanego przez nowojorski Folksbienne Yiddish Theatre.

Festiwal zostanie zainaugurowany w niedzielę, 24 sierpnia, koncertem kantorów w Synagodze Nożyków. Przed warszawską publicznością zaprezentują się Moshe Fishel, Avraham Kirshenbaum, Elazar Vinograd. Cała trójka uważana jest za prawdziwych wirtuozów, nie ma więc wątpliwości, że stworzą niepowtarzalne widowisko. Wraz z nimi wystąpi izraelski chór Jerusalem Chantors Choir, cieszący się dużym uznaniem na całym świecie.

Czytaj też: Chopin i jego Europa: festiwal rozpoczął się po norwesku

Nie zabraknie też muzyki klezmerskiej. Noc Klezmerów rozpocznie się 30 sierpnia. Będzie to koncert plenerowy na placu Grzybowskim, podczas którego wystąpią światowej sławy artyści. Na scenie zaprezentują się fortepianista i akordeonista Alan Bern, trębacz Frank London, Lorin Sklamberg, Paul Brody, Mark Kovnatskiy, Martin Lillich, Sveta Kundish i Fabian Schnedler. Później na estradę wkroczy niemieckie TRIO YAS.

Szczególnym wydarzeniem będzie koncert finałowy, którego gwiazdą będzie kontratenor z Izraela - David D'ora. Dzięki swojej niezwykłej skali głosu, wymieniany jest w gronie najznakomitszych wokalistów ostatnich lat.
Nie należy też zapominać o koncertach jazzowych przygotowanych w ramach SINGER'S JAZZ FESTIWAL.

Bogaty repertuar teatralny

Festiwal zagości również w warszawskich teatrach. Wystawiony zostanie monodram "Lola Blau" Mai Morgenstern, znanej z roli Marii w filmie "Pasja" Mela Gibsona. Odbędzie się też polska premiera "Planety Robotów" wyreżyserowanej przez wybitnego izraelskiego twórcę Shmuela Shohata.

Na deskach zaprezentują się także aktorzy Teatru Żydowskiego, którzy wystawią sztukę "O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary" na podstawie opowiadań Singera. W tym samym teatrze będzie można również zobaczyć "Ostatnią miłość" z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera.

Spotkania z literaturą

Na uczestników Festiwalu czeka również wiele spotkań z literaturą. Podczas nich dowiedzą się między innymi, jak środowisko żydowskie zapatruje się na problem emancypacji kobiet, zagadnienia gender oraz czy uważa rozwój cywilizacyjny za zagrożenie dla tradycji. Publiczność będzie obcować nie tylko z doskonale znaną literaturą, ale zapozna się też z żydowskim komiksem oraz sztuką współczesną.

W programie znajdą się też czytania performatywne, które zainaugruje sztuka "Po chińsku do Ciebie mówię" izraelskiej autorki Savyon Liebrecht. Przygotowane zostały również inne pozycje: "Mykwa", "Kot Rabina" czy "Midrasze i przypowieści".

Czytaj też: Senior w Warszawie. Będzie więcej kultury dla osób starszych

Odbędzie się także cykl Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie Czytają. Wówczas publiczność będzie mogła usłyszeć najwybitniejsze teksty literatury żydowskiej w aktorskim wydaniu. Na gości Festiwalu czekają też Żydowski Salon Literacki, Przystanek Poezja oraz wiele innych spotkań i warsztatów. Książkowi pasjonaci na pewno nie będą się nudzić.

Rozmaite atrakcje

Organizatorzy wydarzenia nie ograniczają się jednak tylko do serii koncertów czy spektakli. Na niedzielę, 24 sierpnia, zaplanowano piknik na Placu Grzybowskim, podczas którego będzie miała miejsce akcja "Zaadoptuj książkę". Każdy będzie mógł przyjść, przygarnąć lub wymienić książkę, przyczyniając się w ten sposób do ratowania ich przed zniszczeniem i wyrzuceniem.
Piątkowy wieczór przebiegać będzie pod znakiem szabatu. Podczas Szabat Szalom ochotnicy będą mogli wziąć udział w próbie bicia rekordu Guinessa w ilości osób zasiadających do wspólnego stołu.
Dla chętnych przygotowano też naukę hebrajskich liter, wernisaże, warsztaty z przygotowywania koszernych potraw, spacery i wiele przeglądów filmowych.

Co roku przez Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera przewija się około 35 tysięcy osób, które uczestniczą w ponad 150 różnorodnych wydarzeniach kulturalnych. Organizatorzy zapewniają, że Festiwal jest świetną propozycją na zakończenie lata.

Więcej informacji na stronie Festiwalu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto