Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa w czasach belle époque. Zobacz piękne i mało znane fotografie z XIX w. [GALERIA]

Redakcja
Obserwatorium astronomiczne w Łazienkach (dziś Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego)
Obserwatorium astronomiczne w Łazienkach (dziś Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego) Archiwum Państwowe w Warszawie/Zbiór fotografii XIX w. (do 1918 r.)
Pałac Tarnowskich, szpital św. Łazarza i pomnik Kazimierza Wielkiego - między innymi te nieistniejące obiekty możemy zobaczyć na kolekcji niezwykłych zdjęć Warszawy z XIX w. Poniżej galeria i dalsza część artykułu.

Na przełomie XIX i XX wieku Warszawa weszła w fazę intensywnego rozwoju. Stała się ważnym centrum przemysłowym Imperium Rosyjskiego. Powstawały w niej nowe fabryki i gmachy użyteczności publicznej. Wybudowano sieć kanalizacyjną, uruchomiono elektrownię, a po ulicach zaczęły jeździć pierwsze tramwaje. Liczba jej ludności pomiędzy powstaniem styczniowym a wybuchem I wojny światowej wzrosła czterokrotnie do niemal 900 tys.

Dynamicznie rozwijającą się Warszawę dokumentowali polscy pionierzy fotografii jak Edward Troczewski, Aleksander Karoli czy Konrad Brandel. Jednak większości prezentowanych tutaj zdjęć nie można jednoznacznie przypisać autora. Zresztą tak jak dokładnie nie można określić daty ich wykonania.

Na fotografiach - oprócz najważniejszych gmachów, ulic i placów Warszawy, które dotrwały do naszych czasów - widzimy także obiekty już nieistniejące, jak np. Pałac Tarnowskich (na jego miejscu stoi Hotel "Bristol"), szpital św. Łazarza na Książęcej, pomnik Kazimierza Wielkiego w zaułku Grzybowskiej, pawilony na Dynasach. Poza tym uchwycono na nich sceny z życia codziennego mieszkańców XIX-wiecznej Warszawy jak interwencja strażaków czy handel pod wiaduktem Pancera.

Skrzyżowanie Emili Plater z Alejami Jerozolimskimi

Zapomniane zdjęcia Warszawy z lat 50. "Nowa" Starówka, podwó...

Luksusowy i nowoczesny gmach powstał w latach 1925-26 r. W czasie działań wojennych poważnie uszkodzono tylko jeden z jego narożników. Po wojnie budynek odrestaurowano, wrócili do niego lokatorzy. Jednakże w 1956 r. władze stolicy zdecydowały o jego wyburzeniu. Dlaczego tak postąpiono? Może komuś wydawał się nazbyt "sanacyjny" by istnieć?

Komunistyczne zbrodnie na architekturze Warszawy. Miejskie p...

Warszawa przed wojną

Warszawa przed II wojną światową i po. Niezwykłe zdjęcia. Ja...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto