Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa wyda miliony na zabytki. Dofinansowania do remontów na poziomie nawet 90 procent. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o dotację

Redakcja
Stołeczny ratusz ogłosił kolejną edycję programu dotacyjnego na remonty zabytkowych obiektów. Właściciele nieruchomości widniejących w rejestrze lub gminnej ewidencji zabytków mogą liczyć na dopłaty na poziomie nawet 90 procent kosztów całej inwestycji. Dalsza część artykułu poniżej.

Miliony złotych na warszawskie zabytki

Właściciele nieruchomości posiadających status zabytku mogą już składać wnioski o dopłaty na rewitalizację obiektów w 2019 roku. Program dotacyjny może uszczuplić miejski budżet nawet o kilkadziesiąt milionów. Chętni uzyskać sowite dotacje będą musieli spełnić jednak kilka warunków. Regulamin przewiduje mniej lub bardziej oczywiste punkty, takie jak zapis, że zabytek musi być położony na terenie Warszawy czy, że prace objęte dofinansowaniem muszą zostać przeprowadzone maksymalnie w ciągu jednego roku kalendarzowego. Ponadto wnioskodawcy nie otrzymają pieniędzy na ewentualne nadbudowy lub rozbudowy zabytków.

Pełną procedura składania wniosków i reszta praktycznych wskazówek dla wnioskodawców, krok po kroku wyjaśniono w broszurze, którą możemy uzyskać w siedzibie Stołecznego Konserwatora Zabytków lub w wersji elektronicznej tutaj.
ZOBACZ TEŻ:Antyranking warszawskich zabytków. Te obiekty lata świetności mają dawno za sobą

Warszawska Praga, ulica Owsiana 14. W tym miejscu znajduje się opuszczona fabryka Zakładów Radiowych Telefunken. Budynek wzniesiony został w 1937 roku. Radioodbiorniki produkowano tam niedługo, bo do wybuchu wojny. W kolejnych latach budynek zaadaptowano na filię zakładów mięsnych Rembertów, a później pod hotel robotniczy. Mieszkały w nim szwaczki z niedalekich Zakładów Przemysłu Odzieżowego. 

Obecnie modernistyczna budowla zwyczajnie popada w ruinę. Cały obiekt zajmuje naprawdę sporą powierzchnię i z powodzeniem mógłby zostać przeprofilowany na eleganckie lofty, biura czy sklepy i kawiarnie – tak jak dzieje się właśnie w dawnej fabryce Norblin czy jak zrobiono to w Fabryce Koronek przy Burakowskiej. Przykro patrzeć jak marnowany jest potencjał tego zabytku.

Antyranking warszawskich zabytków. Te obiekty lata świetnośc...

Nawet 90 procent dofinansowania

Wysokość miejskiego dofinansowania wynosi od 50 do blisko 90 procent kosztów inwestycji – przypomina Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. - Dzięki dotacjom w zabytkowych kościołach, kamienicach, fortach czy na cmentarzach są wykonywane prace, które zapobiegają ich degradacji oraz eksponują ich historyczne walory.

W ubiegłym roku program dopłat do rewitalizacji warszawskich zabytków pochłonął z miejskiego budżetu kwotę 30 milionów złotych.

Władze miasta wyjaśniają, że remont prowadzony zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej to nie lada wyzwanie dla właściciela obiektu. Przy tego typu remontach prace muszą być prowadzone przez profesjonalne zespoły, dysponujące specjalistycznymi materiałami. Z tego powodu kosztów konserwacji i remontów nie można równać do prac prowadzonych w zwykłych budynkach. Stąd miasto decyduje się wspomóc finansowo kosztowne inwestycje, bowiem jak piszą przedstawiciele ratusza – dzięki dotacjom pięknieje Warszawa.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto