Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa wzorem do naśladowania dla innych miast europejskich? Chcemy być stolicą kontynentu

Kacper Van Wallendael
Warszawa - Zielona Stolica Europy 2018? Oceniamy szanse, sprawdzamy korzyści
Warszawa - Zielona Stolica Europy 2018? Oceniamy szanse, sprawdzamy korzyści Polska Press
Warszawa ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2018 roku. Jaki jest cel udziału w rywalizacji i jakie szanse na laur ma nasze miasto? Okazuje się, że całkiem spore.

Nagroda dla Zielonej Stolicy Europy (European Green Capital Award) przyznawana jest corocznie od 2010 roku przez Komisję Europejską. O tytuł ten mogą ubiegać się co do zasady miasta, których liczba mieszkańców przekracza 100 tysięcy, a które znajdują się na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, państw kandydujących bądź krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nagrodę otrzymuje miasto, które konsekwentnie dąży do realizacji ambitnych celów środowiskowych i może stanowić wzór do naśladowania dla innych miast europejskich. W 2016 roku tytuł Zielonej Stolicy Europy dzierży słoweńska Ljubljana, która w 2017 roku przekaże pałeczkę niemieckiemu Essen.

Czy Zielona Stolica Europy jest warta starań?
Zdobycie tytułu Zielonej Stolicy Europy może przynieść Warszawie spore korzyści. - Samo miano jest prestiżowe - mówi Magdalena Jadziewicz-Kasak z Urzędu m. st. Warszawy. - Zwycięstwo w konkursie byłoby wyraźnym sygnałem, że w stolicy Polski żyje się dobrze i coraz lepiej - dodaje.

Czytaj też: Inwestycje w Polsce 2016. Sprawdzamy, co zmieni się w kraju w ciągu najbliższych 12 miesięcy

O szanse stolicy Polski w rywalizacji o tytuł Zielonej Stolicy Europy postanowiliśmy zapytać ekspertów. - Na pewno warto, żeby Warszawa brała udział w tym konkursie, ponieważ stwarza to dodatkową motywację do poprawy standardów ochrony środowiska - uważa dr inż. Artur Badyda z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. - Widać, że władze traktują tę sprawę serio i od kilku lat intensywnie pracują nad tym, aby Warszawa była miastem ekologicznym.

Jak kształtują się szanse stolicy Polski w rywalizacji o tytuł Zielonej Stolicy Europy? - Wszystko zależy od konkurencji, a w tym przypadku z Warszawą rywalizują miasta znacznie od niej mniejsze - tłumaczy dr Badyda. - Mniejszym miastem jest łatwiej zarządzać, do tego zagrożenia ekologiczne są mniejsze niż w przypadku dużej stolicy. Nie można zastosować dokładnie tych samych kryteriów do tak różnych miast - dodaje.

Czytaj też: Gdzie jest środek Warszawy? Historia znikającego punktu

Ratusz zdaje się jednak czuć pewnie w rywalizacji. - Eksperci oceniają dwanaście obszarów, w których miasto czyni postępy - wyjaśnia Magdalena Jadziewicz-Kasak. - To prawda, że miasta mniejsze od Warszawy nie mają tak wielu problemów związanych z koncentracją zanieczyszczenia i problemami organizacji transportu, ale to nie oznacza, że jesteśmy bez szans. Przynajmniej w trzech obszarach wyróżniamy się w skali europejskiej. Mamy sprawny i ekologiczny transport publiczny, w większości szynowy. Autobusy elektryczne mieliśmy wcześniej niż Londyn. Drugi atut Warszawy to woda, w tym kranówka, która jest zdatna do picia. Trzeci to bioróżnorodność. Nad Wisłą mieszka wiele gatunków ptaków, a sam fakt, że teren w centrum miasta należy do obszaru Natura 2000, jest świadectwem wyjątkowości Warszawy - wymienia Jadziewicz-Kasak.

Zielona Stolica Europy 2018 dusząca się w smogu?
O wiele mniej optymistyczny jest Karol Perkowski ze stowarzyszenia “Miasto Jest Nasze”, zaangażowany w inicjatywę Warszawski Alarm Smogowy. - Być może całe aspiracje Ratusza wynikają z tego, że faktycznie w Warszawie mamy wiele terenów zielonych. Ale miasto, w którym być może nawet dwa tysiące osób rocznie umiera w konsekwencji zanieczyszczenia powietrza, nie może zostać Zieloną Stolicą Europy - komentuje. - Liczne obietnice warszawskiego samorządu, dotyczące kryzysowej walki ze smogiem, nie przekładają się na konkretne działania. Straż miejska nadal nie ma uprawnień, by kontrolować piece w mieszkaniach, nie słychać nic o darmowej komunikacji miejskiej w okresie wzmożonego smogu, tak samo jak o ograniczeniach tranzytowego ruchu kołowego przez miasto - wyjaśnia Perkowski.

Wyniki konkursu na Zieloną Stolicę Europy poznamy w czerwcu 2016 roku podczas oficjalnej uroczystości, która odbędzie się w Ljubljanie.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto