Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawiacy zadowoleni z życia w mieście. Najbardziej z komunikacji i kultury, w Wawrze i Wesołej

Karolina Kowalska
Warszawiacy zadowoleni z życia w mieście. Najbardziej z komunikacji i kultury, w Wawrze i Wesołej
Warszawiacy zadowoleni z życia w mieście. Najbardziej z komunikacji i kultury, w Wawrze i Wesołej Szymon Starnawski
Dziś poznaliśmy wyniki kolejnej edycji badania jakości życia mieszkańców warszawskich dzielnic. 94 proc. z nas jest zadowolonych z życia w Warszawie - najbardziej mieszkańcy Wawra i Wesołej, a w mieście cenią sobie najwyżej dostep do opieki nad najmłodszymi dziećmi, komunikację miejską i kulturę.

Ratusz opublikował dziś wyniki badań nad zadowoleniem warszawiaków z mieszkania w stolicy. Ocenie poddano m.in. poziom i dostępność kluczowych usług publicznych, aspekty związane z infrastrukturą, poczucie bezpieczeństwa, aktywność fizyczną, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.

Jaki obraz się z nich wyłania? Że mieszkańcy stolicy są bardziej niż zadowoleni z życia w Warszawie. 94 proc. warszawiaków jest zadowolonych z życia w stolicy (w 2013 r. 82 proc.), dzielnicy 92 proc. (83 proc.) oraz okolicy miejsca zamieszkania 90 proc. (81 proc.).

Powód do dumy
Do najbardziej zadowolonych z życia w Warszawie należeli mieszkańcy Bielan (95 proc.), Mokotowa (95 proc.) oraz Pragi-Północ (95 proc.), zaś do najbardziej zadowolonych z życia w dzielnicy należeli mieszkańcy Wesołej (96 proc.) oraz Wawra (95 proc.).

Do najlepiej ocenianych usług należą te związane z edukacją oraz opieką nad najmłodszymi dziećmi, komunikacją miejską, kulturą (biblioteki oraz oferta wydarzeń kulturalnych).

Jeśli chodzi o edukację i opiekę to biorąc pod uwagę najwyższe średnie oceny w odniesieniu do żłobków i przedszkoli wiodącą dzielnicą były Włochy. Szkoły podstawowe zostały ocenione najwyżej przez mieszkańców dzielnicy Ursus. Przeciętna ocena gimnazjów była najwyższa na Bemowie.

Funkcjonowanie komunikacji miejskiej zostało pozytywnie ocenione przez większość mieszkańców Warszawy (2013 r. 72 proc. vs. 2015 r. 84 proc.). W pięciu dzielnicach zanotowano wyższą średnią ocenę funkcjonowania komunikacji miejskiej od średniej warszawskiej: na Śródmieściu, Woli, Bemowie, Ursynowie oraz Ochocie.

Najwyższy łączny odsetek osób czujących się raczej bezpiecznie lub zdecydowanie bezpiecznie zarówno w swojej okolicy miejsca zamieszkania jak i dzielnicy odnotowano w dzielnicy Ursus (w obydwóch przypadkach 96 proc.). Tak wysoki odsetek osób czujących się bezpiecznie w okolicy swojego miejsca zamieszkania odnotowano również na Ursynowie, jednak w odniesieniu do całej dzielnicy pozytywnej odpowiedzi udzieliło mniej jego mieszkańców – 92 proc., co dało mu trzecią lokatę wśród dzielnic. Drugą dzielnicą pod względem udziału osób czujących się bezpiecznie w swojej dzielnicy był Wilanów (95 proc.).

Jeśli chodzi o ocenę funkcjonowania placówek zdrowia publicznego to najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Woli, Ursynowa i Wilanowa. Obiektów sportowych - Wilanowa, Woli, Bemowa, Żoliborza i Targówka.

Z tym jest gorzej
Najniżej zostały ocenione szkoły podstawowe i gimnazja na Pradze, komunikacja miejska w Wesołej (oraz w innych dzielnicach na obrzeżach miasta i na Pradze), drogi w Rembertowie, a bezpieczeństwo na Pradze Północ.

Najczęściej jako problematyczne wymieniono korki uliczne (34 proc.) oraz hałas (30 proc.).

Zobacz też: Korki Warszawa - zobacz, jak wygląda sytuacja na drogach

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto