Doktor Agnieszka Janiak-Jasińska, szefowa varsavianistyki

Doktor Agnieszka Janiak-Jasińska, szefowa varsavianistyki (© archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Na Uniwersytecie Warszawskim pierwszy raz utworzono varsavianistykę jako regularny kierunek studiów. Co to da stolicy, wyjaśnia Agnieszka Janiak-Jasińska w rozmowie z Andrzejem Dworakiem.

Pani Doktor nie patronuje wykładom pod mostem?
Nie. To, o czym pan mówi, dotyczy cyklu otwartych wykładów o Warszawie, które od dwóch lat prowadzi dla studentów i uczniów dr Marek Ostrowski z UW. Słuchacze i wykładowca spotykają się w trakcie zajęć, np. o historii warszawskiego odcinka Wisły, w warunkach naturalnych w Porcie Czerniakowskim, a w razie deszczu przenoszą pod most Łazienkowski.

Teraz w Instytucie Historycznym UW otworzono podyplomowe studium varsavianistyczne, którym Pani kieruje.
Tak, pierwszy raz utworzono varsavianistykę jako regularny kierunek akademicki. Są to studia podyplomowe, skierowane do absolwentów szkół wyższych. Można zatem traktować to, co robi doktor Ostrowski, i nasze nowe studium jako kompleksową ofertę uniwersytetu na temat Warszawy dla różnych grup wiekowych. Od kilku lat trwa żywe zainteresowanie varsavianistyką wśród studentów, którzy chętnie uczestniczą w wykładach dr. Ostrowskiego oraz w ramach studenckiego koła naukowego prowadzą własne badania nad niezbyt odległą przeszłością Warszawy.

Warszawa potrzebuje dyplomowanych varsavianistów?
Z całą pewnością. Warszawa potrzebuje mieszkańców znających swoje miasto i mieszkańców odpowiedzialnych. Nie uda się wyrobić takich postaw bez głębokiej wiedzy.

Odpowiedzialności trzeba uczyć się na uniwersytecie czy szlifować w samorządzie?
Można to zrobić w różny sposób, a nawet czekać na naturalną, samodzielną zmianę mentalną, która będzie trwała dziesięciolecia. Tymczasem da się ten proces przyspieszyć, prowokować zmiany w pożądanym kierunku. Oddolne inicjatywy samorządowe są niezwykle cenne, ale równie potrzebne jest uruchamianie zmian drogą edukacji - na wszystkich poziomach: od przedszkola po uniwersytet trzeciego wieku. Najlepsze efekty da zgranie tych wszystkich bodźców. A w pewnych obszarach życia miasta potrzebni są dyplomowani varsavianiści.

W jakich?
Jeśli ktoś zawodowo odpowiada za promocję tego miasta, jego rozwój urbanistyczny, kulturalny czy gospodarczy, to powinien mieć świadomość uwarunkowań, które to miasto stworzyły. Również wtedy, jeżeli ktoś kształci młodzież w tym mieście. Do tego trzeba mieć głęboką wiedzę z różnych dziedzin nauki związanych z Warszawą.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!