Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawscy Wietnamczycy. Co wiemy o najbardziej tajemniczej społeczności w stolicy?

mj
Choć od kilkudziesięciu lat dzielimy z nimi miasto, wciąż niewiele o nich wiemy. Wietnamczycy to dziś jedna z najliczniejszych, a jednocześnie najbardziej „tajemniczych” mniejszości narodowych zamieszkujących stolicę. Społeczność kojarzona dawniej ze Stadionem Dziesięciolecia i barami szybkiej obsługi, dziś składa się również z wykształconych specjalistów i przedsiębiorców, którzy gościli nawet na listach najbogatszych Polaków. Czym się zajmują? Gdzie mieszkają? Jak wygląda ich życie w Warszawie i dlaczego właśnie tu postanowili się osiedlić?
Choć od kilkudziesięciu lat dzielimy z nimi miasto, wciąż niewiele o nich wiemy. Wietnamczycy to dziś jedna z najliczniejszych, a jednocześnie najbardziej „tajemniczych” mniejszości narodowych zamieszkujących stolicę. Społeczność kojarzona dawniej ze Stadionem Dziesięciolecia i barami szybkiej obsługi, dziś składa się również z wykształconych specjalistów i przedsiębiorców, którzy gościli nawet na listach najbogatszych Polaków. Czym się zajmują? Gdzie mieszkają? Jak wygląda ich życie w Warszawie i dlaczego właśnie tu postanowili się osiedlić? Piotr Smoliński/Polskapress
Choć od kilkudziesięciu lat dzielimy z nimi miasto, wciąż niewiele o nich wiemy. Wietnamczycy to dziś jedna z najliczniejszych, a jednocześnie najbardziej „tajemniczych” mniejszości narodowych zamieszkujących stolicę. Społeczność kojarzona dawniej ze Stadionem Dziesięciolecia i barami szybkiej obsługi, dziś składa się również z wykształconych specjalistów i przedsiębiorców, którzy gościli nawet na listach najbogatszych Polaków. Czym się zajmują? Gdzie mieszkają? Jak wygląda ich życie w Warszawie i dlaczego właśnie tu postanowili się osiedlić? Dalsza część artykułu poniżej.

Wszystko zaczęło się w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy na polskie uczelnie wyższe zaczęli przyjeżdżać studenci z Wietnamu. Na początku była ich zaledwie garstka, ale w miarę upływu lat populacja ta stopniowo się powiększała – przede wszystkim z powodu trwającej w Wietnamie wojny i uruchomienia przez kraje bloku wschodniego działań pomocowych, które umożliwiły wietnamskim studentom i doktorantom opuszczenie ojczyzny i kontynuowanie nauki w Polsce. Działania te były kontynuowane także po wojnie. W ten sposób do końca lat 90. w Polsce wykształcenie zdobyło ponad 4500 obywateli Wietnamu.

Z założenia po zakończeniu studiów mieli wrócić do swojego kraju, jednak większość z nich zdecydowała się pozostać nad Wisłą. Tu rozpoczęli pracę, założyli rodziny, wychowywali i kształcili swoje dzieci. Z czasem, dzięki znajomości języka i kultury, a także obyciu w polskich realiach, stali się liderami dla całej społeczności wietnamskiej w Polsce - pisze Teresa Halik, wietnamistka, w swoim opracowaniu “Imigranci w polskim społeczeństwie”. Liderów potrzebowała zwłaszcza duża grupa Wietnamczyków, która przybyła do Polski w latach 90. Dlaczego?

ZOBACZ TEŻ:

Wietnamskie salony piękności w Warszawie. Dlaczego jest ich tak dużo? Skąd ta popularność? Sprawdziliśmy!

Wietnamskie salony piękności w Warszawie. Dlaczego jest ich ...

W ostatniej dekadzie XX w. rozpoczęła się druga fala imigracji z Wietnamu – masowa i dużo bardziej zróżnicowana społecznie. Ta grupa migrantów, ze względu na brak znajomości języków obcych i polskiej kultury, po przybyciu do Polski potrzebowała wsparcia rodaków, którzy byli tu już zadomowieni. Nowi przybysze skorzystali z rodzinnych i koleżeńskich powiązań z mieszkającymi w Warszawie Wietnamczykami i osiedlili się w ich sąsiedztwie. W ten sposób w Warszawie zaczęły tworzyć się hermetyczne wspólnoty Wietnamczyków. Społeczność ta do dziś żyje blisko siebie i ma w stolicy swoje “ulubione” dzielnice. Jak wynika z najnowszych danych Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy (z 8 marca 2019 r.), w stolicy na pobyt stały i czasowy zameldowanych jest łącznie 1708 Wietnamczyków, co czyni tę społeczność drugą co do wielkości - po Ukraińcach - mniejszością narodową w Warszawie. W jakich dzielnicach mieszkają? Wietnamczycy najchętniej wybierają:

  • Ochotę,
  • Włochy,
  • Wolę,
  • Mokotów.

Jak widać na wykresie, na Ochocie zameldowanych jest prawie 30 proc. całej społeczności Wietnamczyków w Warszawie. Popularne są także Włochy (15 proc.), Wola (10 proc.) i Mokotów (9 proc.). Najmniej imigrantów z Wietnamu zameldowanych jest na Pradze Północ, w Wawrze i Wesołej - poniżej 1 proc.

Ilu Wietnamczyków obecnie żyje w Polsce?

Rzeczywista liczba obywateli Wietnamu mieszkających w Polsce jest trudna do oszacowania. Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców ważne zezwolenie na pobyt posiada 12,2 tys. osób. Większość z tych pozwoleń (ponad 10 tys.) została wydana właśnie w województwie mazowieckim. Ich liczba z roku na rok się zwiększa - tylko w 2018 r. o pozwolenie na pobyt ubiegało się 4878 Wietnamczyków. Decyzję pozytywną otrzymała połowa.

Należy jednak pamiętać, że liczby te nie oddają rzeczywistej wielkości populacji Wietnamczyków w Polsce i Warszawie. Statystyki nie obejmują osób, które wjechały do Polski na podstawie wiz (w 2018 r. wydano 22), a przede wszystkim tych, którzy przebywają tu nielegalnie.

Źródła wietnamskie i polskie podają jedynie dane szacunkowe, według których cała społeczność wietnamska w Polsce może liczyć od 25 aż do 60 tys. osób. Według żyjącej w Polsce wietnamskiej aktywistki i działaczki na rzecz praw człowieka Ton Van Anh w naszym kraju mieszka obecnie około 30 tys. wietnamskich imigrantów. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 2016 r. imigranci z Wietnamu stanowią czwartą pod względem liczebności grupę przebywających w Polsce cudzoziemców.

Czym zajmują się Wietnamczycy w Warszawie?

Migranci, którzy przybyli do Warszawy w ostatniej dekadzie XX w. zatrudnienie znajdowali głównie w handlu na bazarach i targowiskach, takich jak Stadion Dziesięciolecia czy - później - Wólka Kosowska, a także w gastronomii – starsi warszawiacy mogą pamiętać m.in. wietnamskie budki z jedzeniem, którymi w latach 90. zastawiony był plac Konstytucji. W tych, popularnych zresztą do dziś, barach szybkiej obsługi żywiła się wówczas połowa stolicy.

Wietnamczycy zaczęli być wtedy postrzegani przez Polaków już nie tylko jako zdolni i spokojni studenci (jak w latach 70.), ale także zaradni przedsiębiorcy, którzy mają żyłkę do interesów.

ZOBACZ TEŻ:

Niech żyje Nam! Mistrz z Wietnamu uwielbia Warszawę, bo mies...

Najlepszym przykładem tego, jak dobrze radzą sobie Wietnamczycy w polskich realiach jest Tao Ngoc Tu, obecnie biznesmen, a dawniej student Politechniki Gdańskiej, który do Polski trafił w latach 80. w ramach wymiany studenckiej. W 1990 r. założył firmę Tan-Viet, która jest dziś jednym z największych importerów i dystrybutorów produktów orientalnych w Polsce. To właśnie Tan-Viet jest właścicielem marki TaoTao, a także popularnych zup VIFON. Po dwudziestu latach od założenia firmy Tao Ngoc Tu z majątkiem wartym 170 mln zł trafił na listę najbogatszych Polaków.

W jakich branżach pracują dziś Wietnamczycy? Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w II półroczu 2018 r. wśród mieszkających na Mazowszu imigrantów z Wietnamu dominowały dwa obszary zatrudnienia. Zdecydowana większość tych, którzy posiadają zezwolenie na pracę, to pracownicy branży usług i sprzedawcy lub robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. Na dalszych miejscach znaleźli się technicy i inny średni personel, pracownicy wykonujący prace proste, pracownicy biurowi, specjaliści i informatycy.

Własne kluby, portale, gazety

W Warszawie Wietnamczycy mają swoje instytucje społeczne i kulturalne, które co jakiś czas organizują różnego rodzaju wydarzenia promujące wietnamską kulturę. Prowadzą portale internetowe (jak np. danchimviet.info), a nawet wydają własne gazety, z których największa to "Que Viet". Publikowane są tam informacje na temat wydarzeń w wietnamskiej społeczności w Polsce, wiadomości z Wietnamu, ale także reklamy restauracji, gabinetów lekarskich i kosmetycznych, deweloperów oraz lekcje języka polskiego. Gazetę można kupić w Wólce Kosowskiej - małej wsi pod Warszawą, w której (według oficjalnych danych) mieszka dziś ponad 700 Wietnamczyków.

Festiwal kultury wietnamskiej w Warszawie

W stolicy działa kilka stowarzyszeń skupiających wietnamską społeczność. Największe z nich to “Solidarność i Przyjaźń” założone w 1999 r. Organizacja ta, działająca przy ambasadzie Wietnamu prowadzi działalność społeczną i kulturalną, włącza się w akcje charytatywne, a także pomaga rodakom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. W organizacji zrzeszonych jest kilka tysięcy osób.

Wietnamska elita w Polsce skupiona jest w założonym przez absolwentów polskich uczelni Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Wietnamczyków. Obecnie liczy około 200 członków, którzy zajmują się podtrzymywaniem kultury wietnamskiej, promowaniem jej wśród Polaków i reprezentowaniem środowiska Wietnamczyków.

ZOBACZ TEŻ:

Od 2014 r. liczba cudzoziemców w województwie mazowieckim, którzy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu (m.in. zezwolenia na pobyt czasowy lub stały) wzrosła dwukrotnie. Zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Nieco ponad połowa obcokrajowców posiada zezwolenia na pobyt czasowy (do 3 lat). Dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce na podstawie wiz.

Imigranci w Warszawie. Kim są i skąd pochodzą? [RAPORT]

W Polsce działają też wietnamskie organizacje religijne, m.in. założona w latach 90. Wspólnota Katolików Wietnamskich czy wietnamskojęzyczna grupa Świadków Jehowy.

Czy Wietnamczycy uważają Warszawę za swój dom?

Wydaje się, że Wietnamczycy na dobre zadomowili się w Warszawie. Dziś nie są tu już postrzegani jak egzotyczni goście z odległego kraju, ale jako naturalna część polskiego społeczeństwa. Młodzi Wietnamczycy odnoszą sukcesy i stają się w Polsce rozpoznawalni. Niedawno w programie Masterchef mogliśmy oglądać m.in. Olę Nguyen, która przyjechała do Polski z rodzicami w 2004 r. (w wieku 7 lat). Inną wietnamską gwiazdą w Warszawie jest młoda projektantka Lana Nguyen, która w swoich projektach łączy kulturę wietnamską z europejską.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto