Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawska Dzielnica Społeczna. Osiedle marzeń na styku Bemowa i Woli. Miasto wytyczy nowy standard budowy?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Warszawska Dzielnica Społeczna. Na styku Bemowa i Woli ma powstać osiedle idealne. Ze szkołami, sklepami, niedaleko metra. Miasto zleciło wstępny projekt pracowni BBGK. Wydaje się, że może powstać miejsce, które wyznaczy trendy nie tylko w budownictwie komunalnym.

Wyobraźmy sobie osiedle ruchu samochodowego. Niskie bloki, dużo zieleni, alejki spacerowe. Blisko do sklepu, szkoły, do metra czy na targ. W eleganckich, średniej wielkości mieszkaniach, żyją obok siebie emeryci, rodziny, single czy studenci. Pełen przekrój miasta.

Utopijną niemal wizję stworzył ratusz, a właściwie Joanna Erbel, Tomasz Andryszczyk i Wojciech Kotecki. Kilka lat temu zbadano w tym celu grunty po fabryce domów, nieopodal Górczewskiej, przy linii kolejowej. To miejska działka, którą użytkuje również miejskie przedsiębiorstwo MPRI (deweloper i zarządca nieruchomości). Wspomniana trójka - wraz z Michałem Olszewskim - przekonała Hannę Gronkiewicz-Waltz do tego, my miasto nie sprzedawało tych terenów.

Osiedle przyszłości?

Miasto w swojej strategii – Warszawa 2030 – zastanawiało się co zrobić z atrakcyjną, 16-hektarową działką. W przetargu na koncepcję przyszłego osiedla komunalnego wygrała pracownia BBGK. Razem z miastem – reprezentowanym przez Joannę Erbel i Justynę Biernacką – powstało założenie Warszawskiej Dzielnicy Społecznej. Ma być to pilotażowy projekt mieszkaniowy, ponieważ do 2030 roku stolica musi zbudować (bądź przejąć) jeszcze 15 tysięcy mieszkań.

W założeniach, Warszawska Dzielnica Społeczna (WDS) ma składać się z czterech sporych kwartałów. Wewnątrz nich znalazłoby się się w nich 2182 mieszkań miejskich dla 5128 mieszkańców oraz zielone dziecińce. Połowa miałaby być na wynajem z czynszem, który nie przekroczy 70 proc. stawek rynkowych. Pozostałe podzielono by między mieszkania społeczne (20 proc.) oraz komercyjne z wynajmem po cenach rynkowych (30 proc.). Biuro Architektury, w odpowiedzi na nasze pytania, przyznaje, że chce żeby stawki wynosiły 45-55 za 1 mkw. miesięcznie).

Problemem nie będzie dojazd. W pobliżu (Górczewską) jeżdżą autobusy, a za kilka lat dojedzie metro. Być może w przyszłości uda się również wskrzesić linię kolejową znajdującą się przy zachodniej granicy działki. Miasto zapowiedziało, że ramach osiedla przewidziana jest również szkoła oraz miejsce na sklepy. Całość będzie zatem samowystarczalna.

Pierwsze spotkanie

W połowie marca w pawilonie Zodiak w centrum Warszawy przedstawiono pierwsze pomysły. - Zrobiliśmy wstępną koncepcję, żeby wiedzieć, o czym rozmawiamy, ile mieszkań można zbudować. Teraz możemy rozmawiać o schemacie finansowania przez miasto czy częściowej komercjalizacji – przyznaje nam Zofia Piotrowska z pracowni BBGK. Masterplan poznamy pod koniec maja. Powstanie on także w oparciu o spotkania z mieszkańcami – to z marca oraz kolejne zaplanowane na 6 kwietnia w Wolskim Centrum Kultury.

- Prace nad WDS-em na obecnym etapie skupiają się głównie na wypracowaniu założeń, jakie powinien spełniać projekt. Chodzi w nim o to, by realizować ideę dzielnicy społecznej – nowoczesnej dzielnicy mieszkaniowej w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, zapewniającej wysoką jakość życia dla jej mieszkańców w różnym wieku i o różnych dochodach. Teraz jest opracowywany masterplan, czyli koncepcja urbanistyczna zgodna z przyjętymi założeniami. To etap zbyt wczesny, by można było podać datę rozpoczęcia budowy – tłumaczy Marlena Happach, architekt Warszawy.

Niemniej wszystkie strony chciałyby zakończyć projekt do 2030 roku, czyli tak jak zapisano w strategii mieszkaniowej miasta.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto