Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawska Nike przebrana za superbohaterkę. Nietypowa akcja aktywistek w stolicy

red
Warszawska Nike, czyli Pomnik Bohaterów Warszawy, od kilku dni wygląda inaczej. Aktywistki podpisujące się jako "Czarne Szmaty" odziały ją w strój amerykańskiej superbohaterki. Akcja nie wywołała wielkiej reakcji mieszkańców stolicy i mało kto ją zauważył. Zdjęcia Nike w nietypowym przebraniu znajdziecie w galerii. Dalsza część tekstu poniżej.

Warszawska Nike została Wonder Woman

Czarne Szmaty to grupa aktywistek, która działa w obrębie szeroko pojętej sztuki performatywnej. Regularnie urządza happeningi, które mają wywoływać emocje i zmuszać do myślenia. Tym razem ich akcja nie spotkała się z dużym zainteresowaniem.

ZOBACZ TEŻ: Foksal 13/15. Nowe życie kamienicy z XIX wieku. Będą tam najdroższe mieszkania w Warszawie

Foksal 13/15. Nowe życie kamienicy z XIX wieku. Będą tam naj...

W godzinach porannych we wtorek 4 czerwca w 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów po upadku systemu komunistycznego w Polsce, Warszawska Nike zmieniła się w Wonder Woman. Akcja bardziej kojarzy się z promocją kolejnej części przygód superbohaterki, niż z politycznym performensem, a taki był właśnie zamiar twórczyń. Zmieniono także napis na cokole monumentu. Napis Wolna Polska zmienił się w Wojna Polska. Na szczęście pomnika nie zniszczono, a nowa litera została na nim jedynie naklejona.

- Ta bohaterka wykorzystuje symbole, które są nam bliskie, rodzime. Ona jest z nas, my jesteśmy stąd. I jest boginią walki, ale walczy po to, by nieść pokój - tłumaczą swoją akcję autorki.

Warszawska Nike przebrana za superbohaterkę. Nietypowa akcja...

Pomnik Bohaterów Warszawy odsłonięto po raz pierwszy w lipcu 1964 roku. Wtedy stał na placu Teatralnym przed Teatrem Wielkim. Monument upamiętnia wszystkich, którzy zginęli w mieście w latach 1939−1945, m.in. uczestników obrony Warszawy we wrześniu 1939, uczestników powstań warszawskich.

Na początku lat 90. XX wieku, w związku z projektem odtworzenia zabudowy północnej pierzei placu Teatralnego, pojawiła się konieczność przeniesienia monumentu w nowe miejsce. Od 1997 roku pomnik stoi przy ulicy Nowy Przejazd przy skrzyżowaniu z aleją „Solidarności”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto