Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Festiwal Filmowy: sprawdź, co warto zobaczyć [PROGRAM]

Marta Lewkowicz
Fot .Sławomir Seidler/Polskapresse
Ponad 200 filmów z 50 krajów, w tym aż 130 pełnometrażowych, czeka na miłośników kina podczas 28. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Pierwsze pokazy już od piątku. Święto kinomaniaków potrwa 10 dni.

Na ten festiwal nie da się kupić biletów przez internet. Wszystko trzeba załatwić tradycyjnie, czyli stojąc w kolejce. Najwięksi fani imprezy po wejściówki ruszyli już pierwszego dnia przedsprzedaży w empiku na Marszałkowskiej. - To już taka świecka tradycja tego festiwalu, więc z niej nie rezygnujemy. Co roku ustawiają się ci sami ludzie - mówi Agnieszka Krawczyk, jedna z organizatorek imprezy.

Czytaj także: Gwiazdy światowego kina w stolicy na 28. Warszawskim Festiwalu Filmowym

Dziś ostatni dzień przedsprzedaży w empiku. Od jutra bilety można kupować w kasach Multikina Złote Tarasy i Kinoteki. - Na pokaz, na który chcemy wejść tego samego dnia, wejściówki można dostać w normalnych okienkach kinowych. Jeżeli planujemy wybrać się na film w innym terminie, trzeba się udać do specjalnie oznaczonych kas - tłumaczy Agnieszka Krawczyk.

Warszawski Festiwal Filmowy od 2009 roku należy do elity festiwali zaliczanych do grupy 14 najważniejszych imprez filmowych na świecie, obok Cannes, Berlina, Wenecji czy Montrealu. Jak co roku organizatorzy zaplanowali nie tylko projekcje filmowe, ale także spotkania z autorami obrazów.

Tym razem po obejrzeniu filmów będzie się można spotkać i porozmawiać z około 150 twórcami z całego świata. Na które dzieła warto zwrócić szczególną uwagę? Wybraliśmy kilka, które naszym zdaniem zapowiadają się szczególnie atrakcyjnie. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

W programie WFF perełki polskiego i światowego kina. Czego nie przegapić?

W tym roku miłośników festiwalu czekają mocne polskie akcenty. Na początek dyrektor WFF Stefan Laudyn przygotował prawdziwą filmową ucztę. Pierwszy polski pokaz "Imagine", długo wyczekiwanej premiery Andrzeja Jakimowskiego, twórcy obsypanych nagrodami "Zmruż oczy" i "Sztuczek". Jego nowy film to historia Iana, nowego instruktora w znanej lizbońskiej klinice chorób wzroku, który prowadzi zajęcia z osobami niewidomymi.

- Ian nie jest zwyczajnym nauczycielem. On uczy niewidomych, jak postrzegać przestrzeń. Dosłownie. Jedną z jego wyjątkowych technik jest echolokacja. Napisałem "Imagine" po kilku miesiącach badań nad technikami orientacji przestrzennej używanymi przez niewidomych. Uważam, że niektóre ze stosowanych przez nich metod są poetyckie i jednocześnie całkowicie kinematograficzne - mówi Jakimowski.

Kolejnym filmem, który znalazł się w konkursie głównym festiwalu, jest "Miłość". Fani twórczości Sławomira Fabickiego na tę premierę musieli czekać ponad pięć lat. Film opowiada historię małżeństwa z dziesięcioletnim stażem, które wiedzie spokojne życie trzydziestolatków. Pewnego dnia wydarza się jednak coś, co wystawi ich uczucie na próbę. - "Miłość" to film bardzo kameralny, w którym odkrywam skomplikowaną relację małżeńską. To właściwie historia o różnych aspektach miłości: odpowiedzialności, zazdrości, strachu, przebaczeniu, empatii i jej braku - opowiada o swoim obrazie Fabicki. Na ekranie zobaczymy Marcina Dorocińskiego. W jego filmową żonę wciela się Julia Kijowska, a w pozostałe role m.in. Adam Woronowicz i Agata Kulesza.

Ciekawie zapowiadają się też startujący w konkursie debiutów film Marii Sadowskiej "Dzień kobiet" i "Fuck For Forest", dokument młodego reżysera Michała Marczaka. Polskie akcenty znajdziemy też w czesko-słowacko--polskim "Konfidencie" Juraja Nvoty. To thriller o zderzeniu człowieka z doskonale zorganizowaną siłą bezpieczeństwa państwa totalitarnego. Jedną z głównych ról zagra tam Maciej Stuhr.

Zobacz koniecznie: Ursynalia z nominacją do Festiwal Awards Europe 2012. Studencka impreza najlepszą w Europie?

Festiwal to też przegląd kinematografii z całego świata. Na pewno warto się wybrać na pokaz amerykańskiego filmu "Samsara", który odbędzie się 14 października o godz. 21.00 w Multikinie Złote Tarasy w sali 1. Gościem imprezy będzie Lisa Gerrard razem z zespołem Dead Can Dance. Szansę na nagrodę w konkursie międzynarodowym mają m.in.: rosyjski film "Zanim noc nas nie rozdzieli" Borysa Chlebnikowa, który pojawi się w Warszawie, i chiński obraz "W pogoni za idolem" w reżyserii Peng Lei.

Jak co roku podczas festiwalu szczególną rolę odgrywa publiczność. Wszystkie filmy prezentowane podczas WFF biorą udział w Plebiscycie Publiczności na najlepszy film festiwalu. WFF potrwa do 21 października.

Ceny biletów:
- godz. 9.30, 11, 11.15, 11.30, 13.30, 13.45 i 14.00: 12 zł;
- godz. 16, 16.15, 16.30, 18.30, 18.45, 19.00, 21, 21.15, 21.30: 18 zł;
- Rodzinny Weekend Filmowy (Multikino Złote Tarasy, sala 2, godz. 11.15, 13.30, 16.00) - 12 zł.
- Uwaga! Płatność wyłącznie gotówką. Kasy sprzedaży w kinach będą czynne na pół godziny przed pierwszym seansem.
- Katalog można kupić w kinach festiwalowych w cenie 30 zł.

Repertuar na dziś - wszystkie teatry

Wybierasz się do kina? Sprawdź repertuar!

Imprezy dziś, jutro i w weekend. Sprawdź, co się dzieje w stolicy!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto