18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur: Wygraj bilety! [KONKURS 3 ZAKOŃCZONY]

Marek Szymaniak
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur Materiały Prasowe
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur: Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur rusza 25 września. Z tej okazji mamy dla Was płyty i bilety na koncerty, które odbędą się w namiocie pod PKiN. Będziemy je rozlosowywać przez cztery tygodnie aż do rozpoczęcia muzycznej imprezy.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

WYNIKI

Zwycięzcy otrzymają wiadomość e-mail ze szczegółami odbioru nagrody.

W namiocie festiwalowym przed PKiN od 25 września będą występować artyści z całego świata. – Teraz, gdy rodzi się tożsamość globalna, wyspy pozostają mikrokosmosami indywidualnych kultur. Wykształciły własne myślenie o dźwięku, głosie, instrumentach i zachowały odrębne tradycje. Nie zdajemy sobie sprawy, jak niesamowicie są różnorodne – twierdzi Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Na scenie zobaczymy m.in. Calypso Rose, królową tanecznego calypso z wysp karaibskich, zespół The Garifuna Collective wykonujący żywiołową muzykę ludu garifuna z Hondurasu i Belize, czy wykonawców antycznych pieśni Tenores di Bitti di Mialinu Pira. Muzycy poprowadzą warsztaty i będą improwizować na scenie.

Otwarciu imprezy będzie towarzyszyło wydarzenie Sounds Like Polnad”. W jego ramach odbędą koncerty polskich artystów folkowych i międzynarodowa konferencja poświęcona muzyce świata. – Eksperci będą dyskutować o przyszłości rynku world music i słuchać młodej polskiej muzyki etnicznej. To nowe forum promocji naszych artystów - mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, organizator imprezy.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur - KONKURS

W każdym tygodniu na naszym portalu znajdziecie informację o konkursie na dany dzień festiwalu. Czytelnicy Naszego Miasta.pl, którzy wezmą udział w konkursie i odpowiedzą na pytanie będą mogli w każdym tygodniu wygrać dwa pakiety, w którym znajdzie się bilet na koncert na dany dzień oraz płyta CD z muzyką 9. WFSK.

Terminy konkursów

Tydzień pierwszy: 29.08-04.09 - ROZWIĄZANY - WYNIKI
Tydzień drugi: 5.09-11.09 - ROZWIĄZANY - WYNIKI
Tydzień trzeci: 12.09-18.09
Tydzień czwarty: 19.09-25.09

Tydzień trzeci: 12.09-18.09 Dotyczy koncertu - "Królowie Rytmu"

Sobota – 28.09, godz. 19
Calypso Rose (Trynidad i Tobago)a
Moana & The Tribe (Nowa Zelandia)

Co trzeba zrobić, aby wygrać?

1. zarejestrować się w naszym serwisie podając swoje imię i nazwisko (tylko do wiadomości redakcji)

2. Polubić serwis warszawa.naszemiasto na Facebooku

3. odpowiedzieć w komentarzu na pytanie:

Pytanie: Na jakiej wyspie przyszła na świat królowa tanecznej muzyki calypso – Calypso Rose?

Nagrody otrzymają autorzy 2 prawidłowych odpowiedzi. Jeśli liczba prawidłowych odpowiedzi będzie większa - zwycięzców wybierzemy drogą losowania spośród osób, które odpowiedziały prawidłowo. Na Wasze zgłoszenia czekamy do środy 18 września do godz. 21.00. Zgłoszenia osób niezalogowanych oraz nie mających wypełnionego w całości profilu nie będą rozpatrywane.

Informacje o muzykach
Moana Maniapoto - od ponad dwudziestu lat stoi na straży kultury maoryskiej. Jest jednym z najważniejszych i najbardziej wyrazistych głosów przypominających tradycje rdzennej ludności Nowej Zelandii. Każdy jej koncert to nie tylko spotkanie z oryginalną muzyką, ale niesamowita wyprawa do świata ginącej kultury. Moanie pomagają go wykreować członkowie zespołu The Tribe: tancerze haka*, dwie wokalistki (Trina Maniapoto i Amiria Reriti) oraz muzycy. Klimat widowiska dodatkowo tworzą projekcje multimedialne.

Zdjęcia i filmy pokazują nieskażone krajobrazy Nowej Zelandii. Widzowie mogą oglądać archiwalne i współczesne portrety Maorysów, świadectwa ich kultury, w tym spektakularne tatuaże mako, stanowiące element maoryskiej tożsamości. Moana śpiewa o odwiecznym związku ludzi z ziemią ojczystą, poszukiwaniu sprawiedliwości, odrodzeniu lokalnej kultury i języka. „Maorysi są bardzo uduchowieni. Ważne jest dla nich poczucie więzi z przodkami. Wiele moich piosenek o tym opowiada” – mówi Maniapoto.

Moana Maniapoto urodziła się w 1961 roku w miejscowości Invercargill, na południowym skraju Nowej Zelandii, tuż nad Oceanem Spokojnym. Początkowo występowała z zespołem Moahunters, z którym nagrała albumy „Tahi” i „Rua”. Teksty tworzone po angielsku miały trafić przede wszystkim do młodego pokolenia niemówiącego po maorysku. Moana w debiutanckim singlu „A.E.I.O.U.” wzywała młodzież do aktywnego dbania o swoje dziedzictwo: nauki historii i języka, kontynuowania tradycji przodków. Album „Rua” opowiadał m.in. o konsekwencjach Traktatu z Waitangi, podpisanego w 1840 r. przez maoryskich wodzów i brytyjskie władze. Feministyczny hymn „Black Pearl” w 1991 roku dotarł na drugie miejsce nowozelandzkiej listy przebojów przynosząc Moanie pierwszą złotą płytę.

Od 2002 roku koncertuje z The Tribe – dużą grupą tancerzy, muzyków i filmowców, której skład zmienia się w zależności od potrzeb i realizowanych projektów. Ich utwory to starannie wyważona mieszanka maoryskich brzmień oraz soulu, reggae, rapu i muzyki klasycznej. Muzycy wykorzystują maoryskie instrumenty taonga puoro. Rytm utworom nadaje taniec haka. Słychać też tradycyjny śpiew tauparapara. Teksty dotykają polityki i współczesnych problemów społecznych, ale pokazując ich uniwersalnym wymiar.

Calypso Rose na scenie od blisko 60 lat, napisała 800 piosenek, nagrała ponad 20 płyt. Wielka diwa Karaibów imponuje talentem, niespożytą energią i siłą charakteru. Jej muzyka – taneczna i drapieżna - jest silnie zakorzeniona w tradycjach afrykańskich. 73-letnia Calypso Rose spopularyzowała calypso – karnawałową muzykę Trynidadu i Tobago - na całym świecie. Występowała na jednej scenie z Bobem Marleyem, Michaelem Jacksonem, Miriam Makebą, Mahalią Jackson czy Robertą Flack.

Śpiewa o codziennym życiu, duchowości, polityce, miłości i zabawie. W jej repertuarze są m.in. pieśni gospel, ska, soul, reggae, utwory taneczne, hymny polityczne i feministyczne. Jest najbardziej utytułowaną obywatelką Trynidadu i Tobago i najpopularniejszą ambasadorką kultury swego kraju na świecie. Odznaczały ją m.in. rządy Belize, USA czy Liberii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto