Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur: Wygraj bilety! [KONKURS 4 ZAKOŃCZONY]

Marek Szymaniak
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur Materiały prasowe
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur rusza 25 września. Z tej okazji mamy dla Was płyty CD i bilety na koncerty, które odbędą się w namiocie pod PKiN. Będziemy je rozlosowywać przez cztery tygodnie aż do rozpoczęcia muzycznej imprezy.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Zwycięzcy otrzymali wiadomość e-mail ze szczegółami odbioru nagród.
W namiocie festiwalowym przed PKiN od 25 września będą występować artyści z całego świata. – Teraz, gdy rodzi się tożsamość globalna, wyspy pozostają mikrokosmosami indywidualnych kultur. Wykształciły własne myślenie o dźwięku, głosie, instrumentach i zachowały odrębne tradycje. Nie zdajemy sobie sprawy, jak niesamowicie są różnorodne – twierdzi Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Na scenie zobaczymy m.in. Calypso Rose, królową tanecznego calypso z wysp karaibskich, zespół The Garifuna Collective wykonujący żywiołową muzykę ludu garifuna z Hondurasu i Belize, czy wykonawców antycznych pieśni Tenores di Bitti di Mialinu Pira. Muzycy poprowadzą warsztaty i będą improwizować na scenie.

Otwarciu imprezy będzie towarzyszyło wydarzenie Sounds Like Polnad”. W jego ramach odbędą koncerty polskich artystów folkowych i międzynarodowa konferencja poświęcona muzyce świata. – Eksperci będą dyskutować o przyszłości rynku world music i słuchać młodej polskiej muzyki etnicznej. To nowe forum promocji naszych artystów - mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, organizator imprezy.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur - KONKURS

W każdym tygodniu na naszym portalu znajdziecie informację o konkursie na dany dzień festiwalu. Czytelnicy Naszego Miasta.pl, którzy wezmą udział w konkursie i odpowiedzą na pytanie będą mogli w każdym tygodniu wygrać dwa pakiety, w którym znajdzie się bilet na koncert na dany dzień oraz płyta CD z muzyką 9. WFSK.

Terminy konkursów

Tydzień pierwszy: 29.08-04.09 - ROZWIĄZANY - WYNIKI
Tydzień drugi: 5.09-11.09 - ROZWIĄZANY - WYNIKI
Tydzień trzeci: 12.09-18.09 - WYNIKI
Tydzień czwarty: 19.09-25.09

Konkurs dotyczy koncertu - Głosy Czarnych Karaibów

Niedziela – 29.09, godz. 19
Garifuna Collective (Belize) & Aurelio Martinez (Honduras)

Co trzeba zrobić, aby wygrać?

1. zarejestrować się w naszym serwisie podając swoje imię i nazwisko (tylko do wiadomości redakcji)

2. Polubić serwis warszawa.naszemiasto na Facebooku

3. odpowiedzieć w komentarzu na pytanie:

Pytanie: Jak nazywa się lud, zamieszkujący m.in. Honduras i Belize, którego język, muzyka i kultura została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO? Jego członkowie nazywani są też Czarnymi Karaibami.

Nagrody otrzymają autorzy 2 prawidłowych odpowiedzi. Jeśli liczba prawidłowych odpowiedzi będzie większa - zwycięzców wybierzemy drogą losowania spośród osób, które odpowiedziały prawidłowo. Na Wasze zgłoszenia czekamy do środy 25 września do godz. 12.00. Zgłoszenia osób niezalogowanych oraz nie mających wypełnionego w całości profilu nie będą rozpatrywane.

Informacje o artystach:

Aurelio Martinez, Honduras wokalista, perkusista, kompozytor i działacz społeczny, najsłynniejszy strażnik i promotor tradycji garifuna. Przejął schedę po Andym Palacio – zmarłym liderze zespołu The Garifuna Collective. Aurelio Martinez urodził się na wybrzeżu Hondurasu, jako jedno z dziewięciorga dzieci. W jego rodzinnej wiosce wciąż nie

ma elektryczności. Jego pierwszą zabawką była samodzielnie zrobiona gitara, już jako chłopiec występował podczas rytuałów i ceremonii. Pierwszych gitarowych akordów nauczył się od ojca trubadura łączącego muzykę garifuna z dźwiękami latynoskim. Wujek i dziadek pokazali mu, jak grać na perkusji. A od utalentowanej wokalnie matki nauczył się śpiewać. „Muzykę odziedziczyłem po przodkach, płynie w mojej krwi” – mówi.

Jego misją jest pielęgnowanie tradycji muzycznych i tanecznych Garifunów. „Nie pozwolimy umrzeć tej kulturze. Muszę kontynuować dzieło moich przodków. Znaleźć nowe środki ekspresji. Niewielu ludzi zna tradycję Garifunów. Ja wiem, że muszę podzielić się nią ze światem” – mówi. Wcześnie doświadczył dyskryminacji – w szkole

nie wolno było mu używać języka garifuna (w Hondurasie urzędowym językiem jest hiszpański) ani jeść posiłków z honduraskimi dziećmi. Po świetnym debiucie płytowym „Garifuna Soul” w 2004 r. Martinez stał się cenionym, a wkrótce także najsłynniejszym reprezentantem kultury Garifunów, których muzyka łączy motywy Zachodniej Afryki, Ameryki Środkowej i Karaibów.

Na Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur wystąpi z The Garifuna Collective – zespołem gromadzącym muzyków z różnych pokoleń i krajów, celebrujących wspólne korzenie etniczne. Grupa została powołana w Belize przez Andy’ego Palacio. Ich płyta „Watina” z 2007 r. była sensacją – jest zaliczana do najważniejszych albumów muzyki świata. Po nagłej śmierci Andy’ego Palacio liderem muzyczno-społecznego odrodzenia Garifunów stał się jego przyjaciel i współpracownik – Aurelio Martinez. Dzięki nagraniom i koncertom świat dowiedział się o liczącej dziś około 600 tys. osób i przez lata dyskryminowanej grupie etnicznej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto