Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski rynek mieszkaniowy: spadają ceny nowych mieszkań na rynku pierwotnym

PBM Południe Development
materiały prasowe
Spadają ceny nowych mieszkań. Jeśli planujemy kupno mieszkania, warto poszukać lokalu na rynku pierwotnym – twierdzą eksperci.

Od czasów hossy bardziej staniały nowe lokale niż używane, a deweloperzy chętniej dają rabaty niż prywatni właściciele. Rosnąca wciąż podaż nowych mieszkań powoduje, że firmy deweloperskie przyjmują otwartą postawę negocjacyjną. W Warszawie do kupienia jest dziś już prawie 19 tys. mieszkań, a co czwarte jest już gotowe, podaje redNet Property Group. Dlatego, jeśli usiądziemy do negocjacji możemy dostać od dewelopera znaczny upust.

Zobacz koniecznie: Obniż cenę i przygotuj mieszkanie, a sprzedasz je szybciej

Stawki ofertowe na rynku wtórnym nadal są wysokie. Właściciele mieszkań żądają często cen, które obowiązywały kilka lat temu, co powoduje zastój w tym segmencie rynku nieruchomości.

Z danych serwisu Oferty.net wynika, że średnia cena 1 metra kwadratowego na stołecznym rynku wtórnym wynosi 8,7 tys. zł. Według analityków serwisu, w okresie od marca ostatniego roku do marca tego roku w Warszawie przeciętna cena mieszkań z drugiej ręki spadła zaledwie o 4,6 proc.

Ze względu na cenę, osoby kupujące nowe mieszkania coraz częściej decydują się na takie w trakcie budowy. Według analizy Home Broker, w 2010 roku aż 34 proc. nabywców kupowało gotowe mieszkania deweloperskie, a dziś już tylko 17 proc. wybiera oddane do użytkowania lokale. Więcej klientów deweloperów interesuje się mieszkaniami, których budowa dopiero się rozpoczęła. Preferujemy mieszkania, których budowa jest w toku. W ciągu ostatniego roku taki lokal kupiło o 10 proc. osób więcej.

Powód jest prosty – niższe ceny. Im wcześniej kupimy, tym będzie taniej. Najbardziej korzystne ceny na rynku pierwotnym można znaleźć w okresie tzw. przedsprzedaży mieszkań, w momencie, kiedy trafiają na rynek. W projektach, których budowa jeszcze nie ruszyła deweloperzy oferują mieszkania na korzystniejszych warunkach, niż w inwestycjach na bardziej zaawansowanym poziomie realizacji. Jak obliczają analitycy Home Broker ukończone mieszkania są droższe od tych na wczesnym etapie budowy o 6 - 10 proc.

Z drugiej strony, w przypadku ostatnich lokali na osiedlach, których budowa zakończyła się już jakiś czas temu można trafić na okazyjne stawki. Deweloperzy, którym zależy na zamknięciu projektu i nie chcą płacić za utrzymanie niesprzedanych nieruchomości, oferują atrakcyjne rabaty. W Warszawie najwięcej gotowych inwestycji jest na Mokotowie, w Wilanowie i Woli.

Czytaj także: Przybywa małych mieszkań, bo ciężko o duży kredyt

W pozostałych dzielnicach również można znaleźć w zamieszkałych już inwestycjach pojedyncze lokale w kwotach nawet kilka tysięcy niższych niż wynosi średnia cena 1 mkw. obowiązująca w mieście. Na przykład na Osiedlu Lazurowa na warszawskim Bemowie można kupić mieszkanie nawet za 5500 zł/mkw. PBM Południe Development kolejny raz obniżył cenę, aby znaleźć nabywców na ostatnie lokale, które zostały w jeszcze w ofercie i zakończyć projekt.

Autor: PBM Południe Development

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto