Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawskie autobusy wciąż zawodzą. Wyłączona klimatyzacja utrudnia przeprawę przez miasto

Katarzyna Kujawa
Upały za oknem. Jak tu poruszać się po mieście? Warszawskie autobusy oferują klimatyzację, która nie zdaje egzaminu w słoneczne i parne dni.

Napłynęły do nas skargi osób podróżujących warszawską komunikacją. Po stolicy poruszają się setki niskopodłogowców. W większości zamiast przyjemnego chłodu panuje uciążliwa duchota. Kierowcy zamiast klimatyzacji otwierają szyberdachy, przez które wpada niewielka ilość powietrza.

Miasto szczyci się, że po ulicach porusza się coraz więcej pojazdów klimatyzowanych. Niestety z udogodnień nie mogą skorzystać pasażerowie. Gdzie w takim razie podziały się te „luksusy”? Zarząd Transportu Miejskiego podkreśla, że klimatyzacja w autobusach jest automatyczna.

- Przewoźnicy zobowiązani są utrzymywać temperaturę 18-25 stopni Celsjusza w autobusie. Po przekroczeniu 25 stopni klimatyzacja musi się włączać automatycznie. - powiedział nam Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Podróż autobusami bez nawiewu może być poważnym zagrożeniem dla starszych ludzi, kobiet w ciąży oraz osób o słabszym zdrowiu. Otwieranie okien przez zdesperowanych podróżnych nie rozwiązuje problemu niedogodności w trakcie jazdy. Pasażerowie narzekają również na stan czystości środków transportu. Kurz i brud po uruchomieniu klimatyzacji rozprzestrzenia się po całym pojeździe.

- To nie do zniesienia. W upały nie da się przejechać nawet kilku przystanków. Tłum ludzi pogarsza sprawę – powiedziała nam Magdalena, pasażerka linii 116.

Zatłoczone autobusy, wyłączona klimatyzacja i brak dostępu do świeżego powietrza znacznie utrudniają podróż. Kierowcy do tej pory tłumaczyli się stanem technicznym wywiewu oraz brakiem odpowiednich poleceń.

Na przewoźników zaczęto nakładać kary. Niestety problem nie zniknął. Większość autobusów, mimo wyposażenia, wciąż jeździ według standardów starych środków transportu.

Czy w tym roku problem zostanie rozwiązany? ZTM zapewnia, że wszystkie nieprawidłowości są na bieżąco usuwane, a stan techniczny pojazdów kontrolowany.

- W pierwszej połowie lipca ubiegłego roku przeprowadziliśmy 424 kontrole. Nałożyliśmy kary na przewoźników. W drugiej połowie miesiąca tych nieprawidłowości było już tylko ok. 70. W tym roku również prowadzimy intensywne kontrole - dodaje rzecznik ZTM.

A Wy co o tym sądzicie? Macie pomysły na rozwiązanie problemu? Czekamy na Wasze opinie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto