Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Pomoc dla nieuleczalnie chorych dzieci

Redakcja
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Placówka zajmuje się opieką nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w ich własnych domach - zapewnia właściwą pomoc medyczną, psychologiczną oraz duchową dzieciom i ich rodzicom. Hospicjum zajmuje się również wsparciem w żałobie po stracie dziecka. Na jakim obszarze działa placówka? Czy rodziny pacjentów WHD płacą za opiekę paliatywną? Jak długo trwa dyżur hospicjum? Szczegóły w artykule poniżej.

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci jest zespołem domowej opieki paliatywnej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. Celem WHD jest zapewnienie właściwej opieki medycznej, psychologicznej oraz duchowej dzieciom i ich rodzicom oraz umożliwienie chorym pacjentom przebywanie we własnych domach. Placówka oferuje także wsparcie w żałobie po stracie dziecka.

Zobaczcie też: Najlepsze szpitale w Warszawie. Gdzie warto się leczyć, a których miejsc unikać?

Najwyżej slasyfikowanym szpitalem z okolic Warszawy w rankingu "Bezpieczny Szpital" jest Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II (Grodzisk Mazowiecki, ul. Daleka 11). Szpital uzyskał łącznie 885 punktów.

Pierwsze miejsce w zestawieniu ogólnopolskim zajęło z kolei Centrum Onkologii im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, które uzyskało 907 punktów. To oznacza, że placówka w Grodzisku Mazowieckim do lidera nie traci dużego dystansu.

Najwięcej punktów grodziski szpital otrzymał w kategoriach opieka medyczna - 359 pkt, zarządzanie - 283 pkt oraz jakość opieki - 243 pkt.

Najlepsze szpitale w Warszawie. Gdzie warto się leczyć, a kt...

Opieka paliatywna - co to oznacza?

Opieką paliatywną otoczone są osoby z określonymi chorobami nieuleczalnymi, niepoddającymi się leczeniu, ale także rodzina chorego. Tego rodzaju pomoc dąży do zapewnienia chorym możliwie najwyższej jakości życia - głównym celem jest tu niesienie ulgi w cierpieniu. Medycznym celem opieki paliatywnej jest łagodzenie objawów, które powodują cierpienie osób chorych: najczęściej bólu, ale także wielu innych np. duszności, wymiotów, braku apetytu.

Choroby, które kwalifikują do opieki paliatywnej, zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Są to przede wszystkim choroby nowotworowe, ale również:

  • choroba AIDS
  • układowe choroby zanikowe układu nerwowego
  • następstwa chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego
  • niewydolności układu oddechowego
  • kardiomiopatie
  • owrzodzenia odleżynowe

pomoc

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci - obszar działania

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci obszarem działania obejmuje Warszawę i okolice. Rejon obejmuje miasta Warszawę i Siedlce oraz następujące powiaty województwa mazowieckiego: garwoliński, grodziski, grójecki, kozienicki, legionowski, makowski, miński, nowodworski, ostrowski, otwocki, piaseczyński, płoński, pruszkowski, pułtuski, siedlecki, sochaczewski, sokołowski, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski i żyrardowski.

pomoc

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci - opłaty, dyżur

Chore dziecko przebywa z rodzicami we własnym domu, a pracownicy hospicjum przyjeżdżają na wizyty. Rodziny pacjentów WHD nie ponoszą żadnych kosztów związanych z opieką paliatywną.

Dyżur hospicjum trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci - skład zespołu

W skład zespołu hospicjum wchodzą:

  • 4 lekarzy (3 anestezjologów, jeden pediatra) posiadających doświadczenie w leczeniu bólu i opiece paliatywnej nad dziećmi
  • 10 pielęgniarek wyszkolonych w opiece paliatywnej nad dziećmi
  • 2 pracowników socjalnych wspomagających rodziny w rozwiązywaniu codziennych problemów życiowych
  • 2 psychologów
  • kapelan
  • 2 fizjoterapeutów
  • wolontariusze

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci - Grupa Wsparcia dla Rodziców w Żałobie

Jak już pisaliśmy, hospicjum zajmuje się także wsparciem w żałobie po stracie dziecka. Smutek, ból, rozpacz i poczucie ogromnej pustki są ogromne, dlatego obecność innych osób, szczególnie tych, które przechodzą podobną drogę, jest w tym czasie bezcenna. W siedzibie hospicjum przy ul. Agatowej 10 odbywają się spotkania Grupy Wsparcia dla Rodziców w Żałobie. Terminy spotkań można znaleźć na stronie internetowej hospicujm.

W kwietniu grupa spotka się:

  • 4 kwietnia (czwartek) godz. 17.30
  • 13 kwietnia (sobota) godz.16.00 – spotkanie wielkanocne
  • 27 kwietnia (sobota) godz.16.00

Opiekunami grupy są:

  • Agnieszka Chmiel-Baranowska - jest absolwentką wydziału psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i doktorantką tej uczelni. Całe życie zawodowe związała z opieką paliatywną. Od lat służy pomocą osobom nieuleczalnie chorym, najpierw w Hospicjum Opatrzności Bożej, a od stycznia 2000 r. w Warszawskim Hospicjum dla Dzieci.
  • Ireneusz Kalisiak - Od 2002 roku Wiceprezes Zarządu Fundacji WHD. Jego życie zmieniło się, gdy syn, 15-letni Mariusz zachorował na białaczkę. W 1996 roku WHD opiekowało się Mariuszem. Po śmierci syna, Ireneusz Kalisiak brał udział w spotkaniach grupy wsparcia w żałobie. Od 1999 roku jest koordynatorem tej grupy.

pomoc

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci - wolontariat

Praca w wolontariacie Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci to przede wszystkim pomoc rodzinom w opiece nad chorym dzieckiem. Wolontariusze odwiedzają w domach podopiecznych hospicjum i organizują wolny czas zarówno im, jak i ich zdrowemu rodzeństwu. Pomagając w zajęciach dnia codziennego dają tym samym chwilę wytchnienia rodzicom.

Wolontariusze pomagają także w pracy biura Fundacji WHD. Wykonują czynności, do których nie są wymagane specjalne kwalifikacje np. sortowanie dokumentów, wysyłka korespondencji, przygotowanie podziękowań, wyszukiwanie danych w Internecie. Gdy zachodzi potrzeba reprezentowania Fundacji WHD podczas imprez plenerowych organizowanych przez inne instytucje, również o pomoc są proszeni wolontariusze.

Wszyscy chętni do pracy w wolontariacie powinni skontaktować się z koordynatorem i umówić się na rozmowę wstępną. Kontakt do koordynatora znajdziecie TUTAJ.

Zobaczcie też: Wolontariusze WOŚP 2019 Warszawa. Księżniczka Leia i Puchatek, czyli dobrodzieje z sercem

Wolontariusze WOŚP 2019 Warszawa. Księżniczka Leia i Puchate...

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci - 1% podatku

Jeśli chcesz pomóc ciężko chorym dzieciom spędzić najtrudniejsze chwile, tam, gdzie będą czuły się najlepiej tzn. w ich własnych domach, z kochającą rodziną, w znajomym otoczeniu, wśród ulubionych zabawek - możesz przekazać 1% podatku Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Hospicjum wymienione jest w Wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2018 (KRS-0000097123).

Od 15 lutego 2019 roku osoby chcące przekazać 1% podatku dochodowego Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci mają ułatwione zadanie - wystarczy, że w serwisie podatki.gov.pl wybiorą Twój e-pit i po zalogowaniu się zgodnie z instrukcją wpiszą w odpowiednim polu formularza nr KRS Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci - 0000097123 oraz kwotę odpowiedającą 1% podatku dochodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto