Warszawskie Kroje już dostępne. Teraz każdy może pisać "po warszawsku"!

Warszawskie Kroje to niekomercyjny projekt, w wyniku którego powstała seria dziesięciu nowych krojów pism, stworzonych w oparciu o tradycje warszawskiej typografii. Powstałe fonty są dostępne za darmo, na otwartej licencji.

Inspiracją i podstawą dla nowych krojów było historyczne liternictwo stołecznych modernistycznych neonów, ręcznie wykonanych szyldów, reklam i murali z czasów PRL oraz znikających tradycji miejskiej typografii z lat 1920-1980. Celem nie jest tylko cyfrowe odtworzenie historycznych krojów, ale przede wszystkim opracowanie nowych propozycji, nawiązujących do warszawskiego „charakteru pisma”. Dzięki dokumentacji projekt ma ocalić od zapomnienia najciekawsze style i unikatowe okazy lokalnej typografii, a poprzez nowe projekty nadać im drugie życie i wprowadzić je do powszechnego użytku.

I rzeczywiście, gotowe kroje są na wskroś warszawskie. Krój „Apropal” powstał z inspiracji neonem księgarni „Czytelnik”, tablicami informacyjnymi z warszawskiego ZOO oraz wzornikami z książki „Techniki liternictwa”, "Cyrulik" nawiązuje do przedwojennej gazety „Cyrulik Warszawski”, Bajaderka” inspirowana jest typografią tabliczek warszawskich zakładów usługowych, bezpośrednią inspiracją dla kroju "Lombard" był neon „Jubiler” - i tak dalej, i tak dalej. Wszystkie fonty ściągniecie za darmo z tego miejsca.

Więcej o projekcie piszemy tutaj: Najpiękniejszy szyld w Warszawie jest na Targowej. Czym są "Warszawskie Kroje"?


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres patronaty@naszemiasto.pl
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres projektyspecjalne@naszemiasto.plJeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres patronaty@naszemiasto.pl
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres projektyspecjalne@naszemiasto.pl

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane