(© Materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Hucznie zapowiadają się tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Już 70 lat minęło od tego tragicznego 1 września 1939, kiedy to niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Westerplatte. Na pamiątkę tamtych dni władze Warszawy wraz z instytucjami kultury przygotowały szereg uroczystości i wydarzeń.

Jak podkreślają organizatorzy, akcja zakrojona na tak wielką skalę jest niezbędna aby przypomnieć polskiemu społeczeństwu wagę tamtych wydarzeń oraz uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny.

Pomnik pamięci

Od 1 do 28 września na placu Piłsudskiego dostępna będzie instalacja memoriałowa "Każdy z 12 milionów. Hołd ofiarom obu totalitaryzmów". Ma być to uhonorowanie wszystkich ofiar niemieckich i sowieckich represji z czasu II wojny światowej. Jak podkreślają historycy do dziś znane są nazwiska zaledwie dwóch mln z nich, szacuje się, że ich liczba sięga przynajmniej 12 mln.

- Jesteśmy zobowiązani tym wszystkim ludziom pielęgnowanie pamięci w celu ukazania świadectwa prawdy. Nie możemy zapomnieć o świadkach tych represji - mówi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent skierowała apel do mieszkańców Warszawy i obywateli całej Polski, aby pomogli w udokumentowaniu ofiar obu totalitaryzmów.

- Instalacja ma być próbą podsumowania pamięci o tych ludziach. Takiego podsumowania jeszcze nigdy wcześniej nie zrobiono. Ich anonimowość to wielka luka w naszej historii - podkreśla Zbigniew Gluza, prezes ośrodka KARTA jednego z organizatorów akcji.

Przez cały wrzesień do Domu Spotkań z Historią można przekazywać dane o obywatelach II RP represjonowanych przez oba totalitaryzmy. Znajdziemy tam również szczegółową bazę osób, których dane zostały już udokumentowane. Link do bazy znaleźć można także na stronie rocznice2009.pl można tam również zostawić wszelkie dane o znanych nam osobach - ofiarach.

Akcję nadzoruje również fundacja "Polsko-Niemieckie pojednanie", która od kilku miesięcy na stronie internetowej straty.pl gromadzi informacje nt. ofiar nazistowskich Niemiec. W bazie znajduje się już ok. 1.3 miliona imion oraz nazwisk. 28 września ogłoszona zostanie liczba osób, które włączyły się do akcji.

- W sposób spontaniczny, obywatelski, musimy tę naszą tożsamość przypominać, obchodzić i budować - mówi Gronkiewicz-Waltz. Prezydent zachęca również do symbolicznego gestu uczczenia pamięci ofiar - 1 i 17 września o godzinie 21 w oknach mieszkańców całej Polski zapłoną "znicze pamięci".

Wiadomości Warszawa, Wydarzenia Warszawa

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!