Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warzywa rosną w samym centrum Warszawy. Znajdziesz je na jednym z placów

red.
Warzywa rosną w samym centrum Warszawy. Znajdziesz je na jednym z placów
Warzywa rosną w samym centrum Warszawy. Znajdziesz je na jednym z placów Fot. K. Babicki / UM Warszawa, www.um.warszawa.pl
Plac Na Rozdrożu wzbogacił się o nową roślinność. Nie są to jednak kolejne kosze z kwiatami – na jednym z centralnych placów Warszawy powstał bowiem ogród warzywny. Poniżej dalsza część artykułu.

W Miejskim Ogrodzie Warzywnym, który powstał na placu Na Rozdrożu, posadzono m.in.: brukselkę, fasolę, jarmuż, pomidory, lubczyk czy majeranek. Projekt wykonali ogrodnicy Zarządu Zieleni Miejskiej m. st. Warszawy wraz z mieszkańcami. Na ogrodzonych wiklinowymi płotkami, 12 rabatach o powierzchni ponad 150 m2 wyrosną już wkrótce warzywa i zioła.
– Zamiast jednorocznych kwiatów posadziliśmy pachnące warzywa i zioła. Chcemy w ten sposób przyciągnąć uwagę warszawiaków i turystów. Dzięki temu uatrakcyjniliśmy tę przestrzeń, ale także w nieoczywisty sposób przypomnieliśmy o naszych ogrodach społecznościowych. Przypominamy również, jak wyglądają w pełnej krasie rośliny, które każdego dnia goszczą na naszych stołach – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Warzywa nie są przeznaczone do jedzenia – mają natomiast przypominać o roli przyrody w codziennym pędzie dużego miasta.

Warszawiacy mogą natknąć się na warzywa ozdobne sadzone w różnych częściach miasta - w parkach, skwerach, pasach zieleni. Pojawiały się też w donicach na Nowym Świecie czy rondzie de Gaulle'a. Jednak warzywny ogród z placu Na Rozdrożu to pierwsza w stolicy w całości warzywna rabata.
– Warszawiacy w pewnym stopniu przyzwyczaili się do widoku warzyw wkomponowanych w miejskie rabaty. Często nie zdając sobie z tego sprawy mijali kwitnące kapusty czy buraki ozdobno-naciowe. Teraz krajobraz Traktu Królewskiego urozmaicą fasola, pomidory i majeranek – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Przy okazji powstania ogrodu warzywnego, miejscy urzędnicy przypomnieli o miejskich inicjatywach, dzięki którym wspierane jest miejskie ogrodnictwo. W Warszawie działa około 20 ogrodów społecznościowych o różnych funkcjach (np. społecznościowych, rekreacyjnych czy uprawnych). Zarząd Zieleni organizuje też warsztaty dla ogrodników, m.in. w ramach bezpłatnej Latającej Szkoły Ogrodników Miejskich. Działa również Otwarty Skład Materiałów Ogrodniczych, w którym można wymieniać się narzędziami i maszynami, jakimi dysponują ogrody i jednostki miejskie. Warszawskim ogrodnikom dedykowana jest witryna BUJNAWARSZAWA.PL.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto