Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wczuj się w powstanie

Anna Rokicińska
Półtorametrowe barykady na ulicach Warszawy, stary sprzęt wojskowy, walki powstańców z niemieckim okupantem oraz inscenizacje przeprawy przez Wisłę Ludowego Wojska Polskiego to tylko część atrakcji, jakie czekają ...

Półtorametrowe barykady na ulicach Warszawy, stary sprzęt wojskowy, walki powstańców z niemieckim okupantem oraz inscenizacje przeprawy przez Wisłę Ludowego Wojska Polskiego to tylko część atrakcji, jakie czekają mieszkańców w nadchodzący weekend.

Władze miasta i dzielnic oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zadbały o to, by obchody 65. rocznicy Powstania nie zakończyły się wraz z godziną "W".

Barykady zaczną rosnąć już dziś od samego rana. O godz. 9 powstaną przy ul. Świętojańskiej, Długiej i Boleść. Grupy historyczne odegrają sceny z życia powstańców.

Zaprezentują, jak w czasie walk działały kuchnia polowa, punkt sanitarny, poczta i warsztat rusznikarski. Będzie można zobaczyć, jak rekruci składają przysięgę. Dowiemy się, co się działo podczas odpraw pilotów lecących z pomocą dla walczącej Warszawy.

Natomiast podzamcze stanie się wieczorem przyczółkiem Ludowego Wojska Polskiego gen. Berlinga. Wszystko w ramach inscenizacji "Praga Walczy". - Pokażemy, jak żołnierze LWP przeprawiali się z prawego brzegu Wisły na lewy, by pomóc powstańcom - zapowiada Krzysztof Radzikowski z grupy historycznej "Radosław". Przez rzekę przepłynie 8 łodzi. - Będą ostrzeliwane, efektów pirotechnicznych nie zabraknie - zapowiada Radzikowski.

Na drugim brzegu będzie na żołnierzy w łodziach czekała grupa 30 niemieckich okupantów. Rozegra się ostra walka. - Finał niestety będzie taki, jaki znamy nam z historii. Żołnierze zabiorą rannych i będą musieli się wycofać - mówi organizator. Inscenizacja będzie najlepiej widoczna z lewobrzeżnych bulwarów i mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Dziś i jutro w godz. 10-20 będzie też można zobaczyć przy wylocie ul. Ratuszowej w kierunku rzeki skansen sprzętu wojskowego używanego i zdobywanego podczas Powstania. Do podziwiania będą moździerze, rusznice, radiostacje czy kuchnia polowa.

Sobota upłynie pod znakiem fotograficznej gry miejskiej organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz widowiska literackiego. Gra "Twoja klisza z Powstania" rozpocznie się w samo południe. - Jej uczestnicy przejdą szlakiem wyznaczonym przez Harcerską Pocztę Polową - mówi Anna Kotonowicz, rzeczniczka MPW. Nieodłącznym ich atrybutem będą aparaty fotograficzne, bo będą się oni wcielać w powstańczych fotoreporterów.

Tego samego dnia o godz. 17 2 tys. osób, czyli Krytyczna Masa Powstańcza, przejedzie na rowerach szlakiem bojowym zgrupowania AK "Radosław". Start na rogu ulic Przyokopowej i Prostej. Natomiast o godz. 22 w Parku Wolności będzie można zobaczyć widowisko literackie "Czego szukać, jak jest". Spektakl powstał na podstawie wybranych utworów Mirona Białoszewskiego. Opowiada o trzech stanach świadomości jednostki naznaczonej traumą wojny.

Wielka atrakcja czeka na amatorów inscenizacji historycznych w niedzielę o godz. 18. Około 300 osób odegra sceny powstańcze na Żoliborzu. - To wielkie przedsięwzięcie - zapowiada Antoni Lewandowski, autor scenariusza. - Pomagali mi w jego tworzeniu żyjący jeszcze uczestnicy tych walk ze zgrupowania "Żyrafa" - dodaje. Odegrane sceny mają przypomnieć młodzieży o tym, co działo się podczas bohaterskiej obrony klasztoru Zmartwychwstanek. - Klasztor bronił się praktycznie do ostatnich dni Powstania. Zaraz po jego wybuchu zorganizowano tu szpital. Później zrobiło się zbyt niebezpiecznie, by można było pomagać tu rannym - przypomina Lewandowski.

Inscenizacja rozegra się w okolicach klasztoru na ul. Krasińskiego (między ul. Popiełuszki a ul. Broniewskiego). W poprzek Krasińskiego stanie półtorametrowa barykada usypana z ziemi. W widowisku wezmą udział m.in. same siostry Zmartwychwstanki. - One w czasie Powstania odegrały tak ogromną rolę, że nie sposób przecenić ich zasług - mówi Lewandowski.

Żołnierzy i powstańców zagra młodzież, harcerze, ale również zawodowi aktorzy, m.in. Jacek Kawalec. - Na tle klasztoru zostanie ustawiona scena, a na niej odegrane sytuacje, które rozgrywały się m.in. między przełożonymi klasztoru a dowódcami walk - wyjaśnia Lewandowski. Inscenizację będzie oglądało pięcioro żyjących jeszcze obrońców klasztoru.

Program obchodów 65. rocznicy Powstania Warszawskiego można znaleźć na stronie www.powstanie44.um.warszawa.pl oraz www.1944.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto