Weekend niskich temperatur w Koperniku Weekend niskich temperatur w Koperniku

Weekend niskich temperatur czyli #Fizyka na zimno (© Bartek Kosiński / Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rysowanie piorunami, tworzenie własnego hologramu, oglądanie śladów kosmicznych cząsteczek - przed pasjonatami fizyki Weekend niskich temperatur w Koperniku. 4 i 5 października będzie można się przekonać, że nie trzeba być Albertem Einsteinem, żeby zrozumieć fizykę i otaczający nas świat.

#FizykaNaZimno czyli weekend niskich temperatur w Koperniku już 4 i 5 października. Aby oswoić się z niskimi temperaturami i fizyką trzeba się ciepło ubrać i wybrać dla siebie interesujące doświadczenia i wydarzenia. Będzie okazja porysować piorunami, zrobić własne hologramy, zobaczyć ślady kosmicznych cząstek, lewitujące nadprzewodniki i wziąć udział w pokazie z ciekłym azotem.

Weekend niskich temperatur w Koperniku. Będzie się działoOdbędzie się m.in. chemiczne pompowanie balonów, w ruch wprawiona zostanie chemiczna lokomotywa, wyprodukowana zostanie także pasta do zębów dla… słonia. Dla odważnych i nieco starszych dzieci przygotowano zabawy z ciekłym azotem. Nie zabraknie też klasyki gatunku, czyli zamrażania i kruszenia róż czy wbijania gwoździ bananem.

Czytaj także: Giełda Wynalazków w Centrum Nauki Kopernik [ZDJĘCIA]

Eksperymenty mrożące krew w żyłach odbywać się będą w godz. 10-19. Co przygotowano? Za pomocą niewielkiego generatora Tesli i emitowanych przez niego iskier, będzie można samodzielnie stworzyć własny rysunek. Odwiedzający będą mogli także wykonać swój własny hologram, a przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej, zobaczyć własną temperaturę! Na tym nie koniec. W trakcie czytania tej informacji, przez Wasze ciało przelatuje kilkaset rozpędzonych do ogromnych prędkości cząstek promieniowania kosmicznego – dzięki tzw. komorze mgłowej będzie można zauważyć ślady, jakie pozostawiają mknąc przez atmosferę. Dodatkowo uczestnicy zobaczą jak działają nadprzewodniki wykorzystywane w ultraszybkich i lewitujących pociągach w Chinach i dowiedzą się, dlaczego lodówka jest w rzeczywistości grzałką.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Nauka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!