Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weź udział w 11 edycji honorowej zbiórki krwi przy Muzeum Gazownictwa

Justyna Koszewska
10 maja każdy będzie mógł stać się bohaterem i oddać krew w czasie zbiórki organizowanej przy Muzeum Gazownictwa na Woli. To już 11 edycja charytatywnej akcji zainicjowanej przez pracowników PGNiG. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 505 litrów krwi, ale potrzebujących nadal nie brakuje. Przyłącz się do akcji i pomóż innym!

Od godz. 11 do 15 będzie można oddać krew w specjalny ambulansie przy Muzeum Gazownictwa na ulicy Kasprzaka 25. Uczestnicy akcji będą mieli również okazję bezpłatnie zwiedzić Muzeum, a organizatorzy przygotowali dla nich zimne i gorące napoje oraz przekąski. Aby wejść na teren PGNiG, należy podać hasło: „krew”.

Takie charytatywne akcje na terenie Mazowieckiego Przedsiębiorstwa Gazowego prowadzone są od 6 lat, a ich inicjatorem jest Janusz Bukowski, honorowy dawca krwi, pracownik PGNiG oraz założyciel stowarzyszenia „Dać siebie innym”. – Dziś wszyscy się spieszymy i na nic nie mamy czasu, a taki ambulans do poboru krwi może przyjechać w praktycznie każde miejsce. Kilka lat temu wpadłem na pomysł, żeby zorganizować akcję poboru krwi wśród naszych pracowników.. Spotkałem się z ówczesnym Prezesem PGNiG, panem Michałem Szubskim i przedstawiłem mu swój plan zorganizowania zbiórki krwi. Bardzo mu się spodobał. Dla krwiodawców został udostępniony teren PGNiG oraz Muzuem Gazownictwa, catering, reklama na stronach internetowych oraz plakaty i tak się zaczęło. Wiosną 2008 roku odbyła się pierwsza akcja – opowiada Janusz Bukowski.

Czytaj także: Motoserce 2013: Motocykliści oddadzą krew dla najmłodszych. Ty też weź udział w charytatywnej akcji!

W zbiórkach biorą w nich udział nie tylko pracownicy PGNiG i ich rodziny, ale wszyscy, którzy chcą pomóc innym. – My, "starzy" krwiodawcy, pomału zbliżamy się do końca oddawania krwi, a zaplecze przyszłych krwiodawców jest bardzo wąskie. Aż strach pomyśleć, co dalej będzie, jeżeli nie zmieni się mentalność zwłaszcza młodych ludzi. Bycie dawcą krwi nic nie kosztuje, a może uratować niejedno życie – podkreśla Janusz Bukowski.

Aby oddać krew, trzeba mieć ukończone 18 lat i wazyć powyżej 50 kg. Nie można być w trakcie żadnej kuracji medycznej ani mieć we krwi alkoholu. Przed pobraniem krwi uczestnicy przejdą krótkie badania wstępne i wypełnią ankietę.

Od zeszłego roku każda ze zbiórek prowadzona jest dla konkretnych odbiorców. W ubiegłych latach krew przekazano m.in. pacjentom Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie i Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. W tegorocznej akcji oddana krew zostanie przekazana Instytutowi Onkologii na Ursynowie.

Czytaj także: Olbrzymi orzeł z czekolady na Dzień Flagi. Rzeźba powstaje w Warszawie [ZDJĘCIA]

Zbiórki krwi na terenie PGNiG przy Muzeum Gazownictwa odbywają się dwa razy w roku – na wiosnę i na jesieni. Janusz Bukowski podkreśla jednak, że w razie potrzeby dodatkowe zbiórki krwi mogą być organizowane przez cały rok. - Niedługo człowiek wyląduje na Marsie, ale dzisiejszy świat, choć pełen wynalazków i techniki, nie jest w stanie wyprodukować tak cennej substancji jaką jest krew. Pomóc człowiekowi może jedynie drugi człowiek - nie ma na dziś innej opcji – mówi inicjator akcji krwiodawstwa. – Takie regularne zbiórki krwi mobilizują i jednoczą wiele osób. Setki potrzebujących otrzymało dzięki naszej krwi pomoc i szansę na nowe życie. Ich powrót do zdrowia jest dla nas największą satysfakcją i nagrodą – podsumowuje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto