Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra po raz 20. Tak było do tej pory

Redakcja
archiwum
Zmieścić dwie dekady Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na jednej stronie gazety to jak upchnąć stado rugbystów do fiata 126p. Nierealne, chociaż... Jurkowi Owsiakowi udało się wiele rzeczy, pozornie niemożliwych. O tym, jak się rodziła historia największej orkiestry świata z czerwonym serduszkiem w tle, opowiedział w książce "Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni - 20 lat grania". Tuż przed 20. finałem WOŚP wybraliśmy jej najciekawsze fragmenty.

Balsam Kapucyński jest jak wódka?

1. finał, 1993
Finał w studiu Jurek Owsiak prowadził z Agatą Młynarską i Walterem Chełstowskim. " Przychodzili do nas goście, spontanicznie. Przyszedł Czesław Niemen z obrazem swojej żony Małgorzaty, który natychmiast zlicytowaliśmy. Ludzie przynosili pieniądze, dawali biżuterię. Na dworcu we Wrocławiu grała orkiestra policyjna. Mróz, minus 17 stopni".

2. finał, 1994
Pierwsze licytacje ponumerowanych serduszek - mennica zrobiła ich 795.
"Przy stolikach do liczenia pieniędzy siedzieli harcerze z żelazkami przygotowanymi do prasowania pomiętych banknotów. Przyszli do nas aktorzy z teatrów i przynieśli pieniądze. Wśród nich m.in. Jan Machulski.

3. finał, 1995
Pierwszy finał po denominacji złotego - informacje o pieniądzach podawano w dwóch wartościach: starych i nowych. Papierowe serduszka dla wolontariuszy były sponsorowane przez markę proszku do prania Pollena 2000.

W studiu Krzysztof Kolberger mówił o swojej walce z chorobą nowotworową. "Spędził z nami kilka godzin, siedząc na schodach pod sceną z tłumem ludzi".

W Krakowie zlicytowano m.in. ciupagę ks. Józefa Tischnera. "Gazeta Krakowska" wspólnie z Radiem Kraków zorganizowała koncert zespołów rockowych. A w Szczawnicy ksiądz przeznaczył datki wiernych z tacy na Orkiestrę.

4. finał, 1996
"Finał zaczęliśmy od wpłaty, która przyszła z Adelajdy w Australii - dostaliśmy 5197 dolarów australijskich od tamtejszego stowarzyszenia kombatantów. Pierwszy raz zaprosiliśmy do studia ministra zdrowia. Wówczas urząd pełnił Jacek Żochowski".

5. finał, 1997
"Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy Złotą Kartę Telefoniczną. Wydrukowano 100 sztuk kart, a my podkreślaliśmy, że każda pokryta jest szczerozłotym pyłem".

6. finał, 1998
Jedną z najbardziej zaskakujących chwil była wizyta w studiu pana ze słoikiem pełnym pieniędzy. Nie miał identyfikatora i krzyczał, że mimo to ludzie mu zaufali. "Aukcję złotych serduszek prowadziłem za pomocą metalowego młotka - prosto ze skrzynki z narzędziami".
W Krakowie nawięcej, aż 33,8 tys. zł zebrali uczniowie XII LO. W Teatrze Bagatela grały gwiazdy jazzu, wokół Rynku krążył Anielski Wóz wypełniony cegłami z Bonarki, po 10 zł za sztukę.

7. finał, 1999
Tłum w studiu był nieprzebrany, a Owsiak odebrał telefon z Watykanu. "Chciałbym oddać słuchawkę osobie, którą pan dobrze zna" - usłyszał Owsiak, prawdopodobnie od ks. Stanisława Dziwisza. Niestety, potem nastąpiła seria trzasków i połączenie zostało przerwane. "Pozwoliłem sobie powiedzieć, że odebrałem bardzo dziwny telefon i jeżeli to jest to, co myślę, to dobre anioły są z nami".

8. finał, 2000
Odbyła się głośna licytacja samolotu mig-21, zakończona aferą z osobą, która nie wpłaciła wylicytowanej kwoty.

9. finał, 2001
Po raz pierwszy przez internet licytowane były różne przedmioty - na przykład czołg Rudy 102, z odciskami dłoni głównych bohaterów "Czterech pancernych", który wylicytowała hurtownia złomu za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

10. finał, 2002
Dzięki zapewnieniom Leszka Balcerowicza, ówczesnego prezesa Narodowego Banku Polskiego, wszystkie monety zebrane z 12 krajów Unii Europejskiej, które właśnie wycofywały swoje waluty z obiegu, wprowadzając euro, miały być przeliczone w stosunku 1:1.

W Krakowie zlicytowano torebkę Wisławy Szymborskiej. Miała ją przy sobie tylko raz, gdy odbierała Nobla.

11. finał, 2003
Dzięki serwisowi Allegro licytowano m.in. gitarę Rogera Watersa z jego autografem, był też kawałek meteorytu oprawionego w złoto. "A Telewizja Polonia zapowiedziała pierwszy finał w Londynie. Honorowy patronat nad tym objął prezydent Ryszard Kaczorowski".

12. finał, 2004
"Darek Michalczewski dał rękawice bokserskie. Ze studia łączyliśmy się z Adamem Małyszem i motocyklistami, którzy opowiadali, jak przebiega Rajd Dakar. Naszym gościem był ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Przyniósł litografię z pierwszej połowy XIX w.".

13. finał, 2005
Orkiestrowa kartonowa puszka doczekała się... skrzydełek. W Poznaniu licytowano rzeźbę Jurka Owsiaka z 52 kg różowej soli kamiennej. W ramach łączeń z całą Polską "popędzono" do schroniska Samotnia w Karkonoszach. "To wydarzenie otworzyło historię grania w schroniskach górskich, którą rozpoczął Piotr Pustelnik".

14. finał, 2006
Oprawa tego finału była iście anielska. W przebraniu anioła wystąpił też Jurek. Licytowano m.in. gitarę Carlosa Santany z podpisem i trąbkę z krakowskiej wieży mariackiej.

15. finał, 2007
Finał rozpoczął Jurek w stroju kosmonauty. Pierwszy raz odbył się bieg "Policz się z cukrzycą". W zbiórce w Iraku brali udział nie tylko polscy żołnierze. No i Światełko do Nieba. "Z roku na rok coraz piękniejsze, a dowodem na to są słowa moich przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych, którzy mówią, że 4 lipca mają fantastyczne fajerwerki, ale to co się dzieje u nas, przebija ich Święto Niepodległości".

16. finał, 2008
Po raz pierwszy transmisja w TVN i TVP. Pojawia się pomysł podróżowania po Polsce Orkiestrolotem w czasie finału. "Telewizyjny finał zaczęliśmy się na Helu, skąd wojskowy helikopter zawiózł nas do Gdańska, później polecieliśmy do Wrocławia, stamtąd do Krakowa i dopiero pod wieczór wylądowaliśmy w Warszawie".

17. finał, 2009
W studiu wśród gwiazd był m.in. Wojciech Fortuna, który przekazał replikę złotego medalu z Sapporo. Licytowano też kask Fernando Alonso i suknię ślubną Kasi Cichopek. Największym przebojem było porsche Agaty Kuleszy, które aktorka wygrała w "Tańcu z gwiazdami".

18. finał, 2010
DO TVN i TVP dołączył Canal+. Licytowano m.in. figury Brunnera i Klossa, lot z Jerzym Makulą, rejs okrętem podwodnym. "Przybyli przedstawiciele PL.2012. To ekipa, która buduje Stadion Narodowy. Podpisałem się na fotelu nr 1, życząc spokojnego budowania i dotrzymania terminów. Fotel przeznaczyliśmy na aukcję".

19. finał, 2011
Granie rozpoczęło się na Śląsku. W parku chorzowskim, gdzie zagrało 14 górniczych orkiestr i wystartował bieg "Policz się z cukrzycą".

W Krakowie największą atrakcją były koncerty na Rynku, zagrał m.in. Maciej Maleńczuk.

Fragmenty wybrała Ola Szatan, współpr. Edyta Tkacz

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto