Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne zwyczaje

Ewika
Ewika
(fot. images.google.pl)
(fot. images.google.pl) Ewika
Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Z Wielkanocą związane są liczne religijne i ludowe obrzędy.

Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową, podczas której święci się plamy, mające zapewnić domownikom szczęście na cały rok. Porządki robione przed Wielkanocą mają symboliczne znaczenie – wymiatamy z mieszkania zimę oraz wszelkie zło i choroby. W  Wielką Środę topiono wielką kukłę Judasza, zrobioną ze słomy i starych ubrań. Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek, a do dzisiaj zachował się zwyczaj obdarowywania dzieci w Wielkim Tygodniu grzechotkami.
 
Ostatnie dwa dni postu były wielkim przygotowaniem do święta. W te dni robiono “pogrzeb żuru” - gdy zbliżał się czas radości i zabawy, garnki żuru wylewano na ziemię. Kolejnym symbolem wielkiego postu był śledź, więc przybijano rybę do drzewa. W ten sposób karano śledzia za to, że przez sześć tygodni “wyganiał” z jadłospisu mięso. Wielka Sobota jest dniem radosnego oczekiwania.
 
Koniecznie należy tego dnia poświęcić koszyczek z jedzeniem. W koszyczku powinny znajdować  się jajka (symbol narodzenia), mięso i wędliny (symbol kończącego się postu), masło (oznaka dobrobytu), chrzan (“gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”), baranek  (symbol Chrystusa Zmartwychwstałego). Święconkę je się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcona jest  także woda. Jeżeli dziewczęta w Wielką Sobotę obmyły twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę, to znikały piegi i inne mankamenty urody. Wielka Niedziela to dzień radości.
 
Po rezurekcji zasiada się  do świątecznego śniadania. Najpierw wszyscy dzielą się jajkiem. Na stole nie może zabraknąć baby wielkanocnej i dziada czyli mazurka. Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa – zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego. W Lany Poniedziałek oblewać można  wszystkich i wszędzie, a zmoczone tego dnia panny mają większe szanse na zamążpójście. Wykupić się można  od oblewania pisanką. Na wielkanocnym stole króluje jajko - symbol życia i odrodzenia. Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto