Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielunianie szykują się do rocznicy wybuchu II wojny światowej

Magdalena Kopańska
Narcyz Klatka (z lewej) i Eugeniusz Kołodziejczyk starają się od lat podtrzymać pamięć historii wśród młodszych pokoleń wielunian i trafić do świadomości kraju i Europy
Narcyz Klatka (z lewej) i Eugeniusz Kołodziejczyk starają się od lat podtrzymać pamięć historii wśród młodszych pokoleń wielunian i trafić do świadomości kraju i Europy
Wielunianie nie kryją zadowolenia, że prezydent Lech Kaczyński jednakowo potraktuje symboliczne miejsca związane z wybuchem II wojny światowej. Rankiem 1 września w towarzystwie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Rosji Władimira Putina weźmie udział w uroczystościach na Westerplatte. Wieczorem przyjedzie do Wielunia - miasta, które 1 września 1939 roku o godz. 4.40 stało się pierwszą ofiarą nalotów niemieckiej Luftwaffe. Swoją obecność na obchodach potwierdził też Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

- Wizyta w Wieluniu dwóch najważniejszych osób w państwie znacznie podnosi rangę tegorocznych uroczystości. Za pośrednictwem mediów o naszym mieście będzie głośno w kraju i poza jego granicami. To historyczna chwila dla wszystkich mieszkańców, szczególnie jednak tych, którzy pamiętają tragedię sprzed 70 lat - nie ma wątpliwości burmistrz Mieczysław Majcher.

Naoczni świadkowie bombardowania Wielunia podkreślają, że dla nich bardzo ważna jest każda rocznica wybuchu wojny. W tym roku postanowili przekazać młodemu pokoleniu tablicę z nazwiskami i zdjęciami żyjących świadków minionej tragedii. Od wielu lat domagają się oni, by prawda o tragedii ich miasta przedostała się do publicznej świadomości i była traktowana na równi z legendą Westerplatte. Kiedy 1 września 1939 roku salwy niemieckiego pancernika Schlezwig-Holstein obwieszczały światu wojnę, w Wieluniu trwał już nalot bombowców.

- Przez lata dywagowano czy na Wieluń spadły pierwsze bomby II wojny światowej czy nie. My nie mamy wątpliwości. Byliśmy świadkami tego piekła, które rozpętało się 70 lat temu o godz. 4.40 - mówi Eugeniusz Kołodziejczyk, pomysłodawca tablicy pamięci. - Chcemy uświadomić młodym ludziom, jak wielkiej tragedii byliśmy uczestnikami i uczulić ich na to, że o pokój należy walczyć cały czas, nie tylko od święta.

Tablica zostanie przekazana podczas uroczystej, wspólnej sesji Rady Miejskiej, Rady Powiatu Wieluńskiego i Sejmiku Województwa Łódzkiego w najbliższy poniedziałek. Później trafi prawdopodobnie do Muzeum Ziemi Wieluńskiej. 1 września jej kopia zostanie przekazana prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W czasie sesji zostanie przyjęty apel o poszanowaniu prawa do życia w pokoju, który za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej pójdzie w świat.

Naoczni świadkowie chcą również zaakcentować swoją obecność o godz. 4.40 w miejscu dawnego szpitala Wszystkich Świętych, gdzie obecnie mieści się II LO. Hołd ofiarom bombardowania chcą złożyć przynosząc wieniec z 70 kwiatów, z białymi zniczami, symbolizującymi cztery strony świata.

Uroczystości przy ul. Piłsudskiego będą miały szczególny charakter. Alarmowym syrenom towarzyszyć będzie dźwięk nadlatujących bombowców. Wszystko po to, by przypomnieć atmosferę grozy, jaka panowała w tym miejscu 70 lat temu. Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego przygotowuje z tej okazji specjalny spektakl. Będzie on odzwierciedlał panikę i strach, towarzyszące wielunianom po zbombardowaniu miasta. Spektakl ma działać na zmysły i uruchomić wyobraźnię.

Otoczenie szkoły zmieniło ostatnio wygląd. Zniknęły krzaki zasłaniające starą tablicę pamiątkową. Teraz zastąpi ją rzeźba przedstawiająca rozpaczającą postać. Autorką projektu pomnika jest Marzena Uryszek. Napis widniejący na obelisku będzie taki sam, jak na starej tablicy, wmurowanej w tym miejscu 50 lat temu.

- Wówczas żyło bardzo wielu świadków bombardowania Wielunia. To oni zamieścili na tablicy godzinę 4.40 - mówi starosta Andrzej Stępień.

W uroczystościach o świcie udział weźmie Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Bardzo symbolicznym momentem tego ranka będzie zapalenie płomienia pokoju. Sztafetę z ogniem biegacze ze Stowarzyszenia Katolicko-Sportowego przeniosą w sztafecie do Torzeńca pod Ostrzeszowem (woj. wielkopolskie), gdzie Niemcy dopuścili się masakry ludności cywilnej oraz pod pomnik poległych w walkach o wolność harcerzy. Trafi też do Wyszanowa w gminie Wieruszów. Władze Wielunia i powiatu mają nadzieję, że w kolejnych latach ogień pokoju z Wielunia trafi do innych miast Polski.

Nie zabraknie także innych podniosłych momentów. Kazanie podczas mszy świętej odprawionej na ruinach wieluńskiej fary wygłosi arcybiskup metropolita lubelski Józef Życiński. Ciekawostką jest to, że przez rok był on prefektem w wieluńskiej kolegiacie.

Kulminacją tegorocznych obchodów będzie z pewnością wizyta prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W związku z uroczystościami na Westerplatte, w Wieluniu pojawi się on dopiero przed godz. 19. Na placu Legionów weźmie udział w centralnych obchodach 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. W programie przewidziano wręczenie odznaczeń, apel poległych i defiladę kompanii honorowej. W uroczystościach wezmą też udział delegacje zagraniczne z m.in. z Niemiec i Izraela.

Uroczystości zakończy spektakl galowy, przedstawienie teatralne "Widokówka mojego miasta" w wykonaniu uczniów II LO, którego reżyserem jest Jarosław Strzała.

Świadkowie podkreślają, że uroczystości mają mówić przede wszystkim o ludzkim wymiarze tragedii Wielunia, miasta, które pretenduje do miana symbolu.

- Straszniejsza od siły ludzi złych jest słabość ludzi dobrych - podkreśla Eugeniusz Kołodziejczyk.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto