Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wierni pomagali w remoncie Józefowi

Piotr Jankowski
Parafia w Kałdowie 
działa od 78 lat. Jej patronem jest święty Józef. Historia wspólnoty rzymskokatolickiej w Kałdowie sięga czasów przedwojennych. Parafia św. Józefa została erygowana w 1931 roku przez bp.

Parafia w Kałdowie 
działa od 78 lat. Jej patronem jest święty Józef.

Historia wspólnoty rzymskokatolickiej w Kałdowie sięga czasów przedwojennych. Parafia św. Józefa została erygowana w 1931 roku przez bp. gdańskiego, ks. Edwarda O'Rourke. Budynek świątyni postawiono w stylu neogotyckim. W czasie II wojny światowej został kompletnie zniszczony. Po wojnie kaplica mieściła się w obecnym budynku Urzędu Gminy Malbork przy ulicy Ceglanej. Odbudowę kościoła rozpoczął autochton, Leon Domsta, pierwszy powojenny proboszcz. Kontynuacja oraz dokończenie odbudowy przypadły ks. Władysławowi Czarniakowi, który sprawował funkcję proboszcza w latach 1958-1992. Kościół został poświęcony przez bp. gdańskiego, ks. Edmunda Nowickiego 12 października 1958 r., który tym samym "wskrzesił" parafię do życia. Ostatecznie odnowę budynku kościelnego zakończono w 1972 r. Wiele elementów i potrzebnych materiałów budowlanych (deski, cegły) pozyskano z kościoła w Świerkach, który stał bezużyteczny.
Obecnym proboszczem u św. Józefa jest ks. Jan Potrykus, sprawujący tę funkcję od 1992 r. Przez 17 lat temu kapłanowi udało się przeprowadzić wiele niezbędnych inwestycji wewnątrz i na zewnątrz kościoła.
- Powstała pierwsza kaplica cmentarna, zakupiono trzy żyrandole, ułożono granitową posadzkę, ogrodzono teren wokół posesji i cmentarza, a na nim utwardzono alejki - wylicza ksiądz Jan Potrykus.
Ponadto, dwukrotnie w środku malowano kościół, wyremontowano organy, tynkowano budynek kościelny oraz plebanię, zbudowano chodniki wokół świątyni. Ważną inwestycją była renowacja ołtarza głównego. Z kolei w plebanii nastąpiła wymiana 18 drewnianych okien na plastikowe.


- Ludziom, którzy przychodzili pomagać w budowie, trzeba oddać to, że robili to bezinteresownie - mówi ksiądz Jan.


W historii parafii św. Józefa w Kałdowie nie brakuje faktów godnych uwagi. 21 listopada 1965 roku wiernych nawiedził obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Co roku parafianie uczestniczą w pielgrzymce do Lichenia. W 2001 r. parafia przeżywała jubileusz 70 lat istnienia. W ramach tych uroczystości święcenia kapłańskie przyjął ksiądz Mirosław Wronka.

Przed 1992 r. kałdowska świątynia należała do dekanatu gdańskiego. 25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wydał bullę "Totus Tuus Poloniae Populus", mówiącą o reorganizacji administracji kościelnej w Polsce. Diecezja gdańska uzyskała rangę archidiecezji i utraciła na rzecz diecezji elbląskiej dekanaty żuławskie: nadmorski, nowodworski, nowostawski i malborski.
Obecnie kościół w Kałdowie należy do dekanatu II Malbork.
Ciekawostką może być to, że parafianie w liczbie 52 osób odwiedzili papieża Jana Pawła II w Watykanie. Włoska pielgrzymka trwała od 16 do 23 lutego 1993 roku.
Charakterystycznym wydarzeniem w parafii jest wspólne dzielenie się wiernych opłatkiem przed pasterką. Towarzyszy temu niezwykła atmosfera.


- Na ten czas w kościele wygaszone są wszystkie światła. Nic nie zakłóca ciszy. Ludzie przychodzą i słychać tylko odgłos łamiącego się opłatka. To coś niesamowitego - opowiada proboszcz parafii. - Ten zwyczaj został wprowadzony przeze mnie. W innych kościołach malborskich prawdopodobnie nic takiego nie ma miejsca.
Integracji parafian, ale z kolei młodzieży, służą wakacyjne wyjazdy na tzw. oazy, podczas których młodzi ludzie odwiedzają różne tereny położone na Kaszubach. Wyjazdy w ciekawe miejsca połączone są oczywiście z modlitwą.

3000 - około tylu wiernych liczy parafia pw. św. Józefa w Malborku Kałdowie.

Msze święte i odpust
Niedzielne msze święte odbywają się w godzinach 8, 10, 12 i 18. Natomiast w dni powszednie są zaplanowane na godzinę 8 i 18. Podczas mszy służy około 30 ministrantów i 10 lektorów.
Parafialny odpust ma miejsce 19 marca. W tym dniu msze święte są odprawiane o godzinie 8, 10, 16 i 18. Odbywa się wtedy uroczyste nabożeństwo z udziałem biskupa elbląskiego oraz zaproszonych księży z dwóch malborskich dekanatów.

Zdaniem proboszcza
Z księdzem proboszczem Janem Potrykusem rozmawia Piotr Jankowski.
Proszę księdza o przedstawienie swojej sylwetki.

- Pochodzę z Trójmiasta, a konkretnie z Sopotu i mam 52 lata. Święcenia kapłańskie przyjąłem 23 stycznia 1983 roku w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w gdańskiej dzielnicy Przymorze. Zanim trafiłem do Kałdowa, pracowałem jako wikariusz w parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Gdańsku (1983-1990), później w latach 1990-1992 jako wikariusz służyłem w kościele św. Mateusza w Nowym Stawie.

Jakie są księdza plany dotyczące budynku kościoła?

- Przygotowujemy się do kompleksowego remontu dachu. Ponadto przydałoby się odwilgocenie kościoła, jest to druga kluczowa sprawa. Co chwilę znajduje się coś nowego do naprawy albo remontu.

A co z duchowym życiem parafian?

- Absolutną sprawą jest zorganizowanie misji świętych. Planuję to zorganizować w przyszłym roku jeszcze przed Wielkanocą. Nadeszła najwyższa pora, bo dość długo nie było przeprowadzanych misji w naszym kościele. Prowadziliśmy też cykl "Porozmawiajmy o Bogu". Były to wykłady profesorów, którzy przedstawiali rolę Pisma Świętego w życiu człowieka. Odbyło się to już kilkakrotnie, ostatni raz około 5 lat temu.

Księża, organista, kancelaria
Parafia św. Józefa obejmuje malborską dzielnicę Kałdowo oraz wsie: Cisy, Grobelno, Kościeleczki, Kamionka, Kamienica, Kałdowo-Wieś, Gajewo III. 
Kościół św. Józefa mieści się przy ul. Kościelnej 5 w Malborku. Proboszczem parafii jest ks. Jan Potrykus. Pomaga mu ksiądz wikariusz Andrzej Jaździewski. Kazimierz Michalski pełni rolę organisty. Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie w godzinach 10-17. Nr tel. - 55 272 55 95.

Wspólnoty parafialne
Żywy Różaniec zbiera się w pierwszą niedzielę miesiąca po mszy o godz. 12. Działa też Dziecięcy Żywy Różaniec prowadzony przez katechetkę Jolantę Cybulską. Wierni mają przyjemność słuchania zespołu parafialnego Aga, który z sukcesami bierze udział w przeglądach piosenki religijnej diecezji elbląskiej. Swoje spotkania ma również Wspólnota Młodzieży zbierająca się w czwartki po wieczornej mszy świętej. Przy parafii działa również Caritas.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto