Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieżowiec Jahna stanie na placu Grzybowskim

Anna Rathman
Nowy budynek ma zachwycać zmieniającymi się wraz z porą dnia kolorami elewacji
Nowy budynek ma zachwycać zmieniającymi się wraz z porą dnia kolorami elewacji fot. Materiały prasowe
Hotel, biura i Centrum Kultury Żydów Fundacji "Shalom" pomieści nowy, 160-metrowy budynek, który stanie przy ul. Twardej. Na działce u zbiegu Twardej z pl. Grzybowskim trwa już rozbiórka pawilonów handlowych. Budowa ruszy w przyszłym roku

Autorem wieżowca jest Helmut Jahn, projektant berlińskiego Sony Center, świetnie zakomponowanej przestrzeni publicznej przyciągającej tłumy odwiedzających. Czy warszawski budynek będzie miał szansę stać się integralnym elementem atrakcyjnej przestrzeni publicznej, która powstanie po zrewitalizowaniu pl. Grzybowskiego?

Partnerująca pracowni Jahna firma Hines rozpoczęła poszukiwania generalnego wykonawcy. Budynek będzie charakteryzował się prostotą formy, choć nie zabraknie nowoczesnych akcentów, jak ruchome elementy stalowe i - zmieniające się w zależności od pory dnia i roku - kolory szklanej elewacji. Wieżowiec zamknie perspektywę ul. Emilii Plater i będzie kolejną inwestycją powierzoną znanemu architektowi po zaprojektowanym przez Daniela Libeskinda budynku Żagiel przy ul. Złotej 44, którego budowa z powodu kryzysu stanęła w tym roku.

Powierzchnia użytkowa budynku to 31,5 tys. mkw. Znajdą się w nim luksusowe apartamenty, biura i hotel. Siedzibę w budynku mieć będzie także Centrum Kultury Żydów Fundacji "Shalom". W pobliżu na odnowionym pl. Grzybowskim już w październiku 2010 r. powstanie oczko wodne, zaaranżowany plac z zielenią oraz miejsce, w którym można będzie organizować kameralne imprezy. Wieżowiec zaprojektowany przez pracownię Helmuta Jahna będzie integralnym elementem zrewitalizowanej przestrzeni. Pasaż wyznaczy nowe osie kompozycyjne placu. Budynek zaś swą powściągliwą formą nie będzie konkurował z XIX-wieczną architekturą kościoła Wszystkich Świętych. Budowa wieży ma ruszyć już w pierwszym kwartale 2010 r.

Plac Grzybowski jest historycznym elementem urbanistyki Warszawy, dominantę architektoniczną stanowi wybudowany tu w 1861 r. według projektu Henryka Marconiego kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Po wojnie przy zachodniej ścianie placu powstał Teatr Żydowski, zaprojektowany przez Bohdana Pniewskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto