Pracownia Candida w Sulejówku specjalizuje się w tworzeniu wspaniałych ozdób na głowę ze świeżych lub sztucznych kwiatów. Jak zrobić wianek? Pani Grażyna pokazała nam prosty sposób na wykonanie efektownej ozdoby.

Spotykamy się w pracowni florystycznej nieopodal Warszawy. Jest pięknie, stylowo, spokojnie a przede wszystkim - kolorowo. Na stole stoją wazony ze świeżymi kwiatami i leżą wielkie wianki. Na oknach także widać ręcznie robione okrągłe ozdoby. Pani Grażyna rozpoczyna tworzenie oryginalnej ozdoby. - Do tego trzeba mieć zdolności manualne, ale trening czyni mistrza - podkreśla.

Wianki są nieodłącznym elementem kultury słowiańskiej od lat. - Towarzyszą nam praktycznie od urodzenia, aż do śmierci. Jako mamy, nakładamy naszym córeczkom wianki na głowę podczas chrzcin. Później, zakładamy im wianki na Komunię Święta, aby następnie ozdoba pojawiła się na naszej głowie podczas ślubu - mówi Grażyna Górska z pracowni florystycznej Candida w Sulejówku. Wielkie wieńce pojawiają się także podczas pochówku. Wszystkim jednak najbardziej wianki kojarzą się z nadchodzącą wiosną i ciepłym, letnim czasem.Nie da się ukryć, że styl boho podbił serca Polek. Dziś kwieciste ozdoby są elementem stylizacji już nie tylko podczas wielkich uroczystości. Lubimy nosić kwiaty we włosach także na koncerty czy po prostu - na co dzień. - Wianek to symbol niewinności a kiedyś także atrybut panien. Wiąże się z nim pewna tradycja w Noc Kupały. Dziewczęta wówczas puszczały wianki na wodę i czekały na chłopców, którzy je wyłowią... Ten, który wyciągnął wianek mógł liczyć na towarzystwo panienki, do której ozdoba należała. Tak dobierano się w pary - tłumaczy Pani Grażyna.

Poza tym z wiankami wiąże się jeszcze jedno określenie - stracić wianek. Co oznacza? - Takie słowa przypisuje się kobiecie, która odnalazła swojego wybranka i to jemu postanowiła oddać swój największy skarb. Siebie - podkreśla florystka.

Przejdźmy jednak do samej ozdoby. Można ją stworzyć przy wykorzystaniu drucików, kwiatów, gałązek i tasiemki. Wystarczy odrobina czasu (około 30-60 minut), cierpliwości i skupienia. To, jaką ozdobę zamierzamy stworzyć, zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Gotowy wianek zamawiany u Pani Grażyny to koszt około 60-100 zł w zależności od tego, z jakich materiałów jest wykonany. Ozdobę można przechowywać - po spryskaniu wodą - w folii i chłodnym miejscu. Dzięki temu zachowa się na dłużej niż jeden dzień.

W Candidzie zamówicie wianki z dostawą do domu lub odbierzecie na miejscu a przy okazji możecie liczyć na wspaniałą i rodzinną atmosferę oraz wycieczkę do innego, zaczarowanego świata. Więcej informacji szukajcie tutaj: candida.com.pl.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!