Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualne Powązki jeszcze w styczniu

Andrzej Rejnson
Andrzej Wiktor
Aż 20 kwater spisanych, w tym dwie dokładnie zinwentaryzowane - tak wyglądają rezultaty pracy niepełnosprawnych, którzy na zlecenie ratusza rozpoczęli opisywanie grobów na Powązkach w sierpniu ubiegłego roku. Jeszcze w tym miesiącu część ich pracy trafi do internetu, a władze miasta dostały właśnie dodatkowe pieniądze, dzięki którym spis będzie kontynuowany. W przyszłości ratusz planuje uruchomienie na terenie cmentarza kiosku, gdzie informacje o grobach będą na wyciągnięcie ręki.

Dziewięć osób przez pięć miesięcy zajmowało się inwentaryzacją najstarszej nekropolii stolicy. Dokładnie mierzyły szerokość, głębokość i wysokość nagrobków. Badały również inskrypcje, sygnatury i daty ich powstania, a także robiły po trzy zdjęcia każdego z nich. Ich praca była finansowana z funduszu aktywującego osoby niepełnosprawne (ratusz wydał 60 tys. zł, resztę dał urząd pracy). Dlatego do dyspozycji dostały one laptopy i telefony komórkowe, które automatycznie stały się ich własnością.

W tym czasie niepełnosprawni zebrali dane z ok. 3,6 tys. grobów, czyli 20 kwater (każda liczy ok. 180 nagrobków). - Gdy zrobiło się zimno, przenieśli się do biura, gdzie zaczęli wpisywać dane do specjalnie przygotowanego programu komputerowego - mówi Agnieszka Kasprzak-Miller z biura stołecznego konserwatora. - Do bazy danych wprowadzili informacje z dwóch kwater. Między innymi po zweryfikowaniu danych z dokumentami zarządu cmentarza - dodaje. I zaznacza, że te zostaną teraz przeniesione do internetu.

- Wcześniej myśleliśmy, że nie będzie możliwe udostępnianie tych informacji ze względu na ochronę danych osobowych. Okazało się jednak, że zapisy ustawy nie obejmują osób zmarłych - tłumaczy Kasprzak-Miller. Dane z dwóch kwater będziemy mogli przeglądać najpóźniej do końca tego miesiąca, a w lutym dostępne mają być kolejne. Lokalizacja każdego nagrobka zostanie umieszczona na mapie Warszawy, która znajduje się na oficjalnej stronie internetowej miasta (www.mapa.um.warszawa.pl).

A to nie koniec pracy, bo władze miasta przeznaczyły niedawno kolejne 60 tys. zł na dalszą inwentaryzację Powązek (swoją pulę ponownie dorzucił też urząd pracy). Dzięki nim spis będzie kontynuowany do lipca tego roku. - Zespół zmniejszył się o dwóch pracowników: jednemu udało się znaleźć pracę, drugi niestety uległ wypadkowi komunikacyjnemu - mówi Kasprzak-Miller. I zaznacza, że liczy na to, że uda się spisać kolejne 20 kwater lub nawet więcej (prace prowadzone są od wschodnich granic cmentarza).

Ze swojej strony władze miasta mają nadzieję, że spis będzie prowadzony też w drugiej połowie roku i przez następne lata. To ważne, bo na Powązkach jest ok. 60 tys. nagrobków i 3 mln pochowanych osób. Urzędnicy chcą również, żeby najwcześniej w 2011 r., gdy będzie gotowa spora część spisu, na terenie nekropolii powstał kiosk informacyjny, gdzie każdy będzie mógł znaleźć nazwiska pochowanych tam osób.

Ale to nie koniec planów. Ratusz planuje również pozyskać z Unii Europejskiej fundusze, dzięki którym na terenie zabytkowego cmentarza np. mogłaby zostać wytyczona ścieżka turystyczna. Ta miałaby powstać najwcześniej za dwa lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto