Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualny spacer po Żelaznej. Nasz fotograf odwiedził fabrykę Norblin i opuszczone zakłady

stul
Wirtualny spacer po dawnej Woli. Nasz fotograf odwiedził fabrykę Norblin i dawne getto [ZDJĘCIA]
Wirtualny spacer po dawnej Woli. Nasz fotograf odwiedził fabrykę Norblin i dawne getto [ZDJĘCIA] Piotr Smoliński
Dawna fabryka wyrobów żelaznych „Duschik i Szolce”, dawny Zakład Platerniczy Norblinów, kamienica Wolfa Krongolda, Pałacyk Bogusławskiego. To tylko niektóre z budynków, które kryją się na ul. Żelaznej w Warszawie. Niegdyś siedziba warszawskich zakładów przemysłowych - dziś ruiny i pamiątka po jednych z najczarniejszych kart stołecznej historii. Zobaczcie, jakie kryje skarby ta przecznica na Woli.

W XIX wieku ma ul. Żelaznej nastąpił duży rozwój przemysłu. Powstawały tu zakłady, garbarnie, fabryki metalowe, wytwórnie cerat. Dzięki tym ośrodkom pracowało tutaj wielu robotników a z biegiem czasu przybywało także ośrodków mieszkalnych, kamienic a zabudowa tej części miasta stawała się coraz bardziej zwarta. W 1909 roku przez Żelazną przejechał pierwszy elektryczny tramwaj, a w międzywojniu powstawały tutaj nowoczesne budynki mieszkalne. Na kilka lat przez drugą wojną powstała tutaj jedna z kilku podstacji elektrycznych.

Czarny okres rozpoczął się w roku 1940, kiedy pomiędzy ulicami - Grzybowską i Leszno (obecnie al. „Solidarności”), parzystą (wschodnią) stroną między Lesznem i Nowolipiem oraz krótkim odcinkiem Żelaznej na północ od Nowolipia wytyczono granice warszawskiego getta.

Zabudowa ulicy mocno ucierpiała szczególnie podczas powstania warszawskiego. Do dziś zachowało się kilka oryginalnych, nielicznych budynków. Między innymi ten przy Żelaznej 103, w którym w latach 1942-1943 mieściła się jednostka niemiecka kierująca wielką akcją wysiedleńczą do obozu zagłady w Treblince.


Co grają w kinie? Sprawdź aktualny repertuar wszystkich warszawskich kin. Studyjne, multipleksy - tutaj znajdziecie listę filmów oraz dokładne godziny seansów: Repertuar Kin w Warszawie.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto